Wyższy odpis na ZFŚS jest faktem

HR Komentarz

Z dniem 13 lutego br. weszła w życie Ustawa o szczególnych rozwiązaniach służących realizacji ustawy budżetowej na rok 2020, która zmienia obowiązującą dotychczas ustawę z dnia 4 marca 1994 r. o Zakładowym Funduszu Świadczeń Socjalnych. Ustawa została podpisana przez Prezydenta Andrzeja Dudę w dniu 19 lutego 2020 r.

Znowelizowana ustawa określa nowe – wyższe składki odpisu na pracownika, zatrudnionego w  warunkach normalnych tj. do kwoty 1 550,25zł, czyli o 321zł więcej
w stosunku do odpisu ze stycznia 2019 r.
Zmiany wysokości odpisu objęły również pracowników zatrudnionych w warunkach szczególnie uciążliwych lub o szczególnym charakterze pracy do kwoty 2 067,01zł. Tym samym wysokość odpisów dla tej grupy pracowników wzrosła o 428,01 zł w porównaniu do roku 2019 r.

Na co przeznaczyć wyższy socjal?

Pracodawcy w oparciu o nowe przepisy ZFŚS i  z zachowaniem zasadniczego kryterium socjalnego mogą przeznaczyć dodatkowe środki na zwiększenie wartości podarunków Wielkanocnych. Wybierając świadczenia pieniężne lub rzeczowe (art.21 ust. 1 pkt 67 Ustawy o PIT) mogą skorzystać ze zwolnienia w PIT nawet do 1000 zł rocznie / pracownika.

„…Jako globalny lider rozwiązań motywacyjnych dla środowiska pracy doradzamy naszym klientom jakie rozwiązania zwiększą poziom wellbeingu w ich firmie.  Podarunki świąteczne są benefitem, na który liczą wszyscy pracownicy. Warto więc zadbać o jego atrakcyjność,  nie tylko pod względem formy podarunku, ale w szczególności jego wartości -  powiedziała Sylwia Bilska, General Manager w Edenred Polska…”

 

Newsletter

Wykorzystujemy pliki cookies.