Natalia Mikołajek, czyli Jadźka Rysuje - Notatki wizualne

Dobra Książka HR

Autorka, popularna trenerka i ilustratorka, znana jako Jadźka Rysuje, stworzyła książkę i zeszyt ćwiczeń w jednym, o tym, jak tworzyć notatki wizualne i wykorzystywać je w codziennej pracy. Jeżeli chcesz lepiej zapamiętać materiał ze szkoleń lub wykładów, uporządkować nadmiar przekazywanych ci informacji, szukasz sposobu na przyciągnięcie uwagi odbiorców czy potrzebujesz narzędzia do pracy z grupą, które zwiększy jej zaangażowanie, to koniecznie zacznij stosować sketchnoting i notatki wizualne. Bo rysowanie i myślenie wizualne to umiejętność jak każda inna, czyli taka, której możesz się nauczyć.

Żyjemy w kulturze opartej na obrazie. Co więcej, wraz z rozwojem technologii przekaz wizualny rozwija się bardzo dynamicznie i staje się niemal wszechobecny. Oznaczenia toalet, znaki drogowe, emotikonki w komunikatorach, prezentacje czy wciskające się zewsząd reklamy – te wszystkie elementy opierają się na myśleniu wizualnym. Różni je forma i mechanizm przekazu. Myślenie wizualne i sketchnoting to pojęcia, które zyskują na popularności również w naszej w codziennej pracy. Dlaczego tak się dzieje? Cierpimy z powodu nadmiaru informacji. Do tego jesteśmy zmęczeni całodziennymi spotkaniami, konferencjami i prezentacjami w PowerPoincie. A myślenie wizualne to recepta na usprawnienie przyswajania, przetwarzania czy prezentacji zarówno prostych, jak i złożonych treści. Nie dziwi więc, że z dnia na dzień rysunek przenika do coraz większej liczby obszarów naszego życia, wnosząc w nie realne wartości ułatwiające działanie.

Rysuj, pisz, bazgraj, notuj

Rysowanie to umiejętność jak każda inna. Czyli taka, której może się nauczyć każdy, od wykładowcy poprzez księgowego aż po sprzedawcę. Przy czym rysowanie w myśleniu wizualnym to nie to samo co tworzenie dzieł sztuki. To po prostu tworzenie prostych, schematycznych, łatwych do odtworzenia i odczytania rysunków, które mają za zadanie wspierać przekazywanie informacji. Liczy się pomysł, prostota, zrozumiałość, przedstawienie esencji wypowiedzi, a nie o talent plastyczny. Aby umożliwić samodzielną naukę myślenia wizualnego, Natalia Mikołajek, znana jako Jadźka Rysuje, stworzyła Notatki wizualne - praktyczny poradnik i kompendium wiedzy o tym, jak robić i wykorzystywać w praktyce notatki wizualne (ang. visual notes, sketchnoting). Jej książka to autorska mieszanka wiedzy, doświadczeń, spostrzeżeń i przemyśleń połączona z ogromnym zbiorem praktycznych ćwiczeń i wskazówek. Dodatkowo na specjalnie przygotowanej platformie – jadzkarysuje.pl/strefa-czytelnika – zostały umieszczone wszystkie dostępne w książce ćwiczenia, do pobrania w formie plików pdf do wydruku. Hasło uprawniające do wejścia na tę stronę znajdziecie w środku książki.

Dla kogo? Do czego? Po co?

Precyzyjna komunikacja, lepsze przyswajanie treści oraz tworzenie efektywnego przekazu to tylko wybrane zalety myślenia wizualnego. A kiedy zaczniesz już rysować i łączyć wizualne elementy ze słowami, to odkryjesz, jak wiele jest sposobów i możliwości użycia tej potężnej kombinacji w twoim życiu – do analizowania, syntezy informacji, tłumaczenia/wyjaśniania, uczenia siebie lub innych, planowania, rozwiązywania problemów, opowiadania historii, do pracy zespołów czy do zabawy. Dzięki systematycznym ćwiczeniom już w krótkim czasie przekonasz się, że możesz rysować, używając do tego zaledwie kilku kształtów. Co więcej, zaczniesz tworzyć notatki wizualne – na przykład ze spotkania, prelekcji, nagrania audio, filmu typu TEDx, książki czy webinaru. Z czasem włączysz notatki wizualne do prezentacji, spotkań, konferencji i sesji burzy mózgów, aby ułatwiać generowanie nowych pomysłów oraz łączenie przedstawionych koncepcji. Nawet nie zauważysz, kiedy zaczniesz stosować notatki wizualne zarówno w życiu zawodowym, jak i prywatnym. Bo nawet jeśli nie zostaniesz od razu profesjonalnym sketchnoterem, to na pewno docenisz ten prosty, a zarazem efektywny sposób na rozbudzanie swojej kreatywności, zwiększanie skuteczności działań i przyciąganie uwagi odbiorców.

http://www.mtbiznes.pl/b2690-notatki-wizualne.htm

NATALIA MIKOŁAJEK

psycholożka, trenerka i popularyzatorka myślenia wizualnego w Polsce. Odczarowuje rysowanie. Od 2014 roku udowadnia, że proste i schematyczne rysunki można wykorzystywać zarówno w życiu zawodowym, jak i prywatnym. Uczy, jak to robić. Działa pod nazwą Jadźka Rysuje – jadzkarysuje.pl.

Drukuj artykuł
Patronem medialnym książki jest Portal HRPolska.pl

Newsletter

Wykorzystujemy pliki cookies.