Kreatywne rytuały przydatne w pracy

Dobra Książka HR


Wykładowcy Stanford d.school stworzyli nieszablonowy podręcznik, który zawiera pięćdziesiąt wspomagających kreatywność (i kreatywnych!) rytuałów i sposobów na zmotywowanie zarówno siebie, jak i innych do bardziej wydajnej pracy. W ich książce jest niewiele teorii, za to znajdziemy w niej mnóstwo rysunków, wizualizacji i przedstawionych w formie grafik case studies. Jeśli chcecie zbudować w swoim zespole czy firmie kulturę, w której pielęgnuje się zaangażowanie, innowacyjność i współdzielenie celów, to książka Kreatywne rytuały przydatne w pracy daje odpowiedzi, jak to zrobić.

Zarówno firmy (korporacje czy małe start-upy), jak i pojedynczy ludzie muszą obecnie stawiać czoło wielkim wyzwaniom. Trzeba sobie radzić z niskim poziomem zaangażowania pracowników, wysokimi poziomami stresu i lęku, odhumanizowanym środowiskiem pracy czy efektami źle przeprowadzonej reorganizacji. Owe problemy wymagają wieloaspektowego zestawu narzędzi, dzięki którym stworzymy bardziej uwrażliwione na ludzi i kreatywniejsze miejsca pracy, rządzące się właściwym zbiorem wartości. Rytuały to jedne z tych narzędzi, które mogą stosować liderzy i szeregowi pracownicy, gdy mierzą się z problemami.

Nowa, efektywna strategia wprowadzenia w życie wybranych wartości, zasad etycznych i celów.

Czerpiąc z bogactwa przykładów z różnych branż oraz własnych empirycznych badań, Kursat Ozenc i Margaret Hagan stworzyli innowacyjne narzędzie – kreatywne rytuały, które pozwalają udoskonalić lub zmienić kulturę organizacyjną. W przeciwieństwie do sformalizowanych, odgórnych wytycznych mających poprawić jakość pracy, udoskonalają sposób pracy poprzez inicjatywy oddolne. Te kreatywne praktyki nie tylko budują więzi między ludźmi, pomagają w rozwiązywaniu konfliktów, motywują do osiągania lepszych wyników, zwiększają zaangażowanie pracowników, ale także wspierają ich w czasie adaptacji do zmian. 

Rytuały to delikatne strategie wprowadzania znaczących zmian. Nie działają one zgodnie z prostą, transakcyjną logiką, mają jednak siłę skonkretyzowania abstrakcyjnych spraw, celów i zasad organizacyjnych. Ponadto przynoszą namacalne efekty w postaci wspólnego celu, poczucia sensu i więzów międzyludzkich.

Eksperymentuj i poszukuj nowych sposobów pracy, by pobudzić kreatywność i budować silne relacje z innymi.

W książce Kreatywne rytuały przydatne w pracy autorzy zebrali ponad pięćdziesiąt różnorodnych rytuałów, które dotyczą wielu zagadnień, począwszy od spraw biznesowych i zarządzania, na projektowaniu i rozwoju osobistym skończywszy. Prawidłowo wdrożone rytuały te pozwalają na wzmacnianie konkretnych zachowań czy zmianę złych nawyków. Mogą wspierać dobrą komunikację wewnątrz zespołu, rozbudzać kreatywność, ułatwiać godzenie się z porażką oraz budować kulturę innowacyjności. Znajdziemy tu także rytuały pomagające organizacjom wprowadzać zmiany i radzić sobie z trudnościami.

Co więcej, Ozenc i Hagan przedstawiają także podstawowe zasady, które stosowali podczas projektowania rytuałów. Szczegółowo opisują cały proces, dzięki czemu każdy z nas będzie mógł zaprojektować swój indywidualny rytuał na własne potrzeby czy potrzeby swojego zespołu.

 

AUTORZY

Dr Kursat Ozenc jest starszym projektantem ds. doświadczeń użytkownika w SAP Labs Palo Alto. Uczy projektowania interakcji i usług w Instytucie Projektowania Uniwersytetu Stanforda (tzw. d.school). Prowadzi również warsztaty na temat rytuałów służących budowaniu relacji osobistych i grupowych, wdrażaniu zmian organizacyjnych oraz tworzeniu projektów obywatelskich.

Dr Margaret Hagan, doktor prawa, jest dyrektorem Laboratorium Projektowania Prawnego na Uniwersytecie Stanforda. Prowadzi zajęcia w d.school i jest przywódcą myślowym w branży prawnej. Przeciera szlaki w obszarze usług publicznych oferowanych przez instytucje prawne i rządowe, starając się wprowadzić do nich podejście bardziej zorientowane na człowieka.

 

REKOMENDACJE

W IDEO i w Instytucie Projektowania (d.school) przy Uniwersytecie Stanforda wykorzystujemy rytuały, by zsynchronizować zespoły emocjonalnie i psychicznie. Książka Margaret i Kursata pełna jest takich gotowych rytuałów, które pozytywnie wpłyną na zgranie zespołu i staną się twoją tajną bronią.

David Kelley, założyciel i przewodniczący IDEO, założyciel d.school

Obrazowa, pełna życia i na czasie. Książka Kreatywne rytuały przydatne w pracy przypomina nam o drzemiącym w nas potencjale, by twórczo przekształcać sposób, w jaki pracujemy, oraz budować takie organizacje, których pragniemy być częścią. Autorzy otwierają dyskusję dość rzadką. Pytają, w jaki sposób możemy poprawić nasze życie zawodowe, niezależnie czy jesteśmy dyrektorem zarządzającym, menedżerem średniego szczebla, czy szeregowym pracownikiem.

Marshall Goldsmith, autor bestsellerów z listy „New York Timesa” 

Książka Kreatywne rytuały przydatne w pracy jest praktyczna, zabawna i ponadczasowa. Atrakcyjna mieszanka historii, rysunków, porad i sprawdzonych narzędzi, serwowana przez Ozenca i Hagan, może pomóc każdemu przywódcy w stworzeniu i wdrożeniu skutecznych rytuałów. Jeśli szukasz lepszych sposobów na wprowadzanie zmian, wdrażanie innowacji, budowanie mocniejszych więzi z innymi albo redukcję niszczycielskich konfliktów, ta książka to prawdziwa perełka.

Robert I. Sutton, profesor Uniwersytetu Stanforda, autor bestsellerów

 

Drukuj artykuł
Patronem medialnym książki jest Portal HRPolska.pl

Newsletter

Wykorzystujemy pliki cookies.