Modele rekrutacyjne dyktują wciąż firmy z branży IT

HR Komentarz


Udzielanie licznych bonusów, inwestycja w szkolenia czy atrakcyjne dodatki finansowe, tworzą oczekiwania pracowników innych branż. Telefon służbowy, laptop, pakiety medycznie i sportowe nie decydują już o podjęciu pracy. Coraz częściej liczy się sama jakość pracy, jej stabilność i możliwości, jakie daje ścieżka rozwoju.


Na dalszy plan odchodzi – coraz częściej – samo doświadczenie pracownika. Pracodawcy chętniej inwestują za to w jego rozwój i przywiązanie do firmy. Poprzez nowy model rekrutowania i wymagania stawiane przez rynek, bardziej efektywne staje się inwestowanie w talenty i potencjał pracowników, jednak dostrzeżenie ich już na etapie rekrutacji to nie lada wyzwanie dla rekruterów.

Finanse, sprzedaż, IT

Trend poszukiwania pracowników pośród studentów zapoczątkowały firmy z branży IT. W tym sektorze zapotrzebowanie kadrowe stale rośnie. Według tej prognozy, w 2020 roku aż 8 milionów europejczyków będzie pracowało w branży IT. Świadomość tego faktu u potencjalnych pracowników sprawia, że wzrasta też ich poczucie własnej wartości na rynku pracy. Duża konkurencja w branży spowodowała, że większość studentów kierunków informatycznych jeszcze przed ukończeniem studiów ma już czekającą na nich pracę. Rekrutacje w tych branżach coraz częściej skupiają się na łowieniu talentów już na etapie edukacji. Kolejne branży, w których zaobserwowano zmiany w modelach rekrutacji, to ciągle rozwijający się sektor finansowy, oraz sprzedaż.

Nic nie zapowiada zmiany obecnego trendu w rekrutacjach: spowodowane jest to głównie zmianami pokoleniowymi i brakiem wykwalifikowanych pracowników na rynku pracy. O ile w branży IT zatrudnienie bez odpowiedniej wiedzy jest niezwykle trudne o tyle w finansach czy sprzedaży możemy liczyć na szybsze zatrudnienie spowodowane charakterystyką pracy. Znacznie częściej pracodawcy z tych branż skłonni są do inwestowania w rozwój pracownika i przeszkolenie go do pracy.

Jeszcze jakiś czas temu pracodawcy poszukiwali pracowników z kilkuletnim doświadczeniem i ukończonymi studiami. Coraz więcej firm decyduje się na zatrudnienie już studentów. By zdobyć wymarzoną pracę, wystarczy już sama gotowość do nauki i chęć rozwoju.

Newsletter

Wykorzystujemy pliki cookies.