Systemy ERP - czy to prawda, że pomagają oszczędzać czas i pieniądze?

Zarządzanie, Narzędzia

Wysoka efektywność i szybkie tempo przetwarzania procesów to podstawa dzisiejszego biznesu. Często możliwości są mocno ograniczone przez brak odpowiedniego zaplecza technicznego, zwłaszcza programów informatycznych, pozwalających na właściwe zarządzanie zarówno pojedynczymi projektami, jak i całym przedsiębiorstwem. Odpowiedzią na potrzeby organizacji różnego typu i wielkości są systemy ERP. Ich zastosowanie umożliwia odnalezienie nowych biznesowych perspektyw i wydajniejsze zarządzanie wszystkimi zasobami należącymi do podmiotu. W dzisiejszych czasach coraz częściej są fundamentem, bez którego osiągnięcie sukcesu nie jest możliwe lub jest bardzo utrudnione.

Systemy ERP – czym są?

Systemy ERP w Polsce zdobywają rosnącą popularność, a ich potencjał każdego dnia wykorzystuje coraz więcej firm. Nic w tym dziwnego: wprowadziły prawdziwą rewolucję w podejściu do samego biznesu i wykorzystywanych zasobów. Systemy klasy ERP (Enterprise Resource Planning – zarządzanie zasobami przedsiębiorstwa) pozwalają spojrzeć na organizację jak na jeden organizm, składający się z wielu różnych struktur i komponentów. Dzięki temu wydajniej wykorzystujemy wszystkie zasoby, w tym nie tylko te materialne, ale również wiedzę, informacje i możliwości kadry. Aby tak się stało, wdrożeniem systemów informatycznych ERP musi zająć się doświadczona firma, taka jak katowicki kotrak.com, specjalizujący się m.in. w dostarczaniu systemów ERP oraz innych technologii wspierających rozwój biznesu.

Usprawnienia na każdym kroku

Często twierdzi się, że system ERP pozwala zaoszczędzić czas i pieniądze, a więc dwa najważniejsze komponenty składające się na biznesową efektywność. Dzieje się tak dzięki zadbaniu o wskaźnik workflow, a więc odpowiedni przepływ pracy. Systemy klasy ERP bazują na centralnych bazach danych i usprawnieniu przepływu dokumentów i plików. Dzięki temu każdy uprawniony pracownik zyskuje dostęp do aktualnych informacji, a to wpływa bezpośrednio zarówno na komfort pracy, jak i mniejszą liczbę błędów i przestojów, jak i efektywność realizowanych działań. Poza tym systemy informatyczne ERP pozwalają również na skuteczniejsze monitorowanie działań i zarządzanie procesami oraz całym podmiotem. Korzyści są więc łatwe do zauważenia na każdym poziomie.

Systemy ERP: w logistyce i w innych branżach

Systemy klasy ERP znajdują szerokie zastosowanie w niemal każdej branży. Odgrywają wyjątkową rolę w logistyce i spedycji, jednak z powodzeniem wykorzystuje się je również m.in. w handlu, produkcji czy przemyśle. Wielkość przedsiębiorstwa nie ma przy tym większego znaczenia: system ERP sprawdzi się zarówno w olbrzymich korporacjach i zakładach, jak i małych i średnich, a nawet mikrofirmach. Kluczem od osiągnięcia odpowiedniej efektywności jest właściwy dobór systemu ERP do indywidualnych potrzeb i oczekiwań. Wiele w tym zakresie zależy od podmiotu zajmującego się cyfrową transformacją: odpowiednia konstrukcja oprogramowania i konfiguracja gwarantuje osiągnięcie najlepszych rezultatów.

Jeszcze większe możliwości

Systemy ERP znakomicie odnajdują się w szerszym cyfrowym środowisku. Ich uzupełnieniem może być, chociażby oprogramowanie Business Intelligence, pozwalające na łatwe pozyskiwanie i obrabianie danych, czy CRM, wspierające kształtowanie relacji z klientem, a także działania marketingowe i sprzedażowe. W trakcie wdrożenia warto pomyśleć o zróżnicowanych perspektywach i odpowiednio przygotować się do tego procesu. Pozwoli to na osiągnięcie jeszcze lepszych rezultatów oraz większe oszczędności w trakcie użytkowania oprogramowania.

Newsletter

Wykorzystujemy pliki cookies.