Kierunek e-learning

Zarządzanie, Narzędzia

Z roku na rok rośnie w Polsce popularność rozwiązań e-learningowych. Wg raportu Wykorzystanie Nowych Technologii w uczeniu, w 2013 roku aż 65% polskich firm wykorzystało nagrania audio-wideo do celów szkoleniowych.
Biorąc pod uwagę zwiększającą się świadomość pracodawców odnośnie korzyści, jakie dają szkolenia online, trend ten z pewnością będzie się
rozwijał i kolejne firmy będą rezygnować ze szkoleń stacjonarnych na korzyść tych, udostępnianych online.

Wraz z upowszechnieniem się Internetu, poszerzył się także wachlarz możliwości jego wykorzystania. Dziś poprzez sieć mamy dostęp do najnowszych informacji newsowych z najodleglejszych zakątków, możemy rozwijać swoje pasje, zwiedzać wystawy w najsłynniejszych muzeach i galeriach, siedząc we własnym fotelu. Możemy także się uczyć, a dzięki bogatej ofercie studiów i kursów online, mamy w czym wybierać. Zalety tego rozwiązania zaczęli także dostrzegać pracodawcy, o czym świadczy najlepiej rosnąca popularność szkoleń online, które udostępniają pracownikom.

Nauka o wybranej porze i we własnym tempie

Szkolenia online to najbardziej wygodne narzędzie do podnoszenia kwalifikacji pracowników. Mogą oni uczyć się w komfortowych dla siebie warunkach i co ważne – we własnym tempie. Każdy kto uczestniczył w szkoleniach stacjonarnych wie, że zbyt duża liczba uczestników, niewygodne krzesła, na których spędza się godziny, wyczekując do przerwy, czy tempo podawania informacji, które jest dla nas zbyt wolne lub zbyt szybkie, nie sprzyjają koncentracji. Także zbyt duża ilość materiału, który trzeba przyswoić „na raz”, bywa czymś nie do przeskoczenia i w konsekwencji nie wynosimy z kursu tyle, ile powinniśmy, albo chcielibyśmy wynieść. Atmosferę skupienia dużo łatwiej jest uzyskać w przypadku szkoleń online, podczas których uczestnik może nie tylko korzystać z wykładu czy ćwiczeń o wybranej przez siebie porze, ale także „przerabiać” dany materiał tak długo, by wyciągnąć z niego jak najwięcej. A to jest głównym celem szkolenia – opanowanie danego programu.

Nieograniczony zasięg i niższe koszty

Pracodawca, udostępniający pracownikom szkolenia online, daje im narzędzie do podnoszenia swoich kwalifikacji w wygodny dla nich sposób, sam czerpiąc korzyści z takiego modelu podnoszenia kwalifikacji. Po pierwsze, może sam sprawdzić jak w rzeczywistości przebiega kurs i czy spełnia jego oczekiwania. Po drugie, może znacznie obniżyć koszty szkoleń pracowników poprzez brak konieczności ponoszenia kosztów dojazdu, czy też noclegów. W konkurencyjnej cenie może być przeszkolona dowolna liczba pracowników, także z oddziałów lokalnych. Co istotne, pracodawca może stale monitorować wyniki pracowników – uczestnicy szkolenia rozwiązują zwykle testy, sprawdzające ich wiedzę z danego zagadnienia.

E-learning jutro

Na rozwój oferty producentów rozwiązań e-learningowych będzie miało wpływ upowszechnienie się urządzeń mobilnych. Dzięki smartfonom czy tabletom możemy lepiej planować i zarządzać swoim czasem, a mobilny dostęp do Internetu pozwoli nam wykorzystywać czas, spędzany chociażby w podróży służbowej na podnoszenie kwalifikacji. Z pewnością trendem stanie się wykorzystanie w projektowaniu i realizacji szkoleń elementów grywalizacji. Wprowadzi to do obszaru szkoleń dawkę dobrej zabawy i zdrowego ducha rywalizacji, nagradzanego bonusem.

...

Szkolenia w formie online to bez wątpienia pakiet wiedzy prezentowany w nowoczesny i bardzo przystępny sposób, poprzez multimedialne wykłady i interaktywne ćwiczenia. Uzyskane umiejętności z pewnością pomogą przedsiębiorcom i ich pracownikom na zwiększenie efektywności powierzonych zadań.

Drukuj artykuł
Tomasz Smirnow

Business Development Manager, Onex Group, Warszawa

Firma zajmuje się produkcją szkoleń z oprogramowania Microsoft, m.in. Office, Windows, Access, Project, które są dostępne za pośrednictwem dedykowanej platformy e-learningowej. W ofercie firmy znajdują się zarówno kursy przeznaczone dla użytkowników indywidualnych jak również biznesowych.

Newsletter

Wykorzystujemy pliki cookies.