Jakie protokoły są obsługiwane przez VPN?

Zarządzanie, Narzędzia

Co to jest protokół VPN?

Protokół VPN można zdefiniować jako zestaw programów i procesów, które określają rzeczywisty sposób tworzenia tunelu służącego do przesyłania danych pomiędzy komputerem czy telefonem a serwerem VPN. Protokoły VPN charakteryzują się różnymi specyfikacjami w zależności od oczekiwanych przez użytkownika korzyści. Przykładowo niektóre z nich nadają priorytet szybkości przesyłania danych, podczas gdy inne koncentrują się na maskowaniu lub szyfrowaniu pakietów danych w celu zapewnienia większej prywatności i bezpieczeństwa. Należy przy tym mieć świadomość, że żaden z dostępnych na rynku protokołów VPN nie jest idealny. Mogą występować w nich luki w zabezpieczeniach, zarówno już znane, jak i te jeszcze nieodkryte, które mogą zagrażać prywatności. 

Którego protokołu VPN warto używać?

Wybór najlepszego protokołu VPN, dostosowanego do potrzeb danego użytkownika, może być kłopotliwy. Jedne zapewniają wysoki poziom bezpieczeństwa, drugie oferują lepsze prędkości transmisji strumieniowej. Poniższe zestawienie zawiera dokładne porównanie różnych protokołów VPN.

  • OpenVPN

OpenVPN to protokół typu open source, który umożliwia programistom dostęp do podstawowego kodu. Protokół ten zyskał na popularności dzięki zastosowaniu (praktycznie nie do złamania) szyfrowania klucza AES-256-bitowego z 2048-bitowym uwierzytelnianiem RSA i 160-bitowym algorytmem skrótu SHA1. Jest on więc bezpieczny i przy tym wszechstronny w użyciu.

  • IKEv2

Internet Key Exchange version 2 to popularny protokół do tworzenia tuneli VPN, który zapewnia bezpieczną sesję wymiany kluczy. Podobnie jak L2TP (i IKEv1), IKEv2 jest zwykle połączony z IPsec w celu szyfrowania i uwierzytelniania. Ten protokół bardzo dobrze radzi sobie z przywracaniem połączenia po chwilowej utracie komunikacji oraz doskonale sprawdza się przy przełączaniu połączeń między różnymi typami sieci (np. z WiFi na komórkową). 

  • Wireguard

Wireguard to najnowszy protokół VPN typu open source, który wykorzystuje znacznie prostszą strukturę kodu w porównaniu z innymi głównymi typami serwisów VPN. Oprócz tego Wireguard jest łatwiejszy do skonfigurowania niż przykładowo OpenVPN i obejmuje wsparcie dla szerszego zakresu szyfrowania. Wszystko to sprawia, że Wireguard jest jednym z najszybszych protokołów VPN. W szczególności doceniają go użytkownicy urządzeń przenośnych. Wireguard jest dostępny dla wszystkich głównych systemów operacyjnych, choć, co ciekawe jako ostatni pojawił się w wersji dla Windows.

  • SSTP

Protokół Secure Socket Tunneling Protocol jest popularny ze względu na pełną integrację z każdym systemem operacyjnym firmy Microsoft, począwszy od Windows Vista SP 1 oraz innymi. Protokół SSTP wykorzystuje 2048-bitowe certyfikaty SSL/TLS do uwierzytelniania i 256-bitowe klucze SSL do szyfrowania. Największą wadą SSTP jest to, że jest to protokół opracowany przez firmę Microsoft i programiści nie mają dostępu do jego kodu.

  • L2TP/IPSec

Protokół Layer 2 Tunnel Protocol jest zamiennikiem protokołu PPTP VPN. Protokół ten nie zapewnia żadnego szyfrowania ani prywatności i jest często łączony z protokołem zabezpieczeń IPsec. Po wdrożeniu protokół L2TP/IPsec jest bardzo bezpieczny i nie ma w nim żadnych znanych luk.

Który protokół VPN jest najlepszy?

Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Jednym użytkownikom zależeć będzie przede wszystkim na bezpieczeństwie, innym na szybkości. Każdy użytkownik serwisu VPN musi podejść do kwestii wyboru indywidualnie, kierując się przede wszystkim swoimi preferencjami, jak i zakresem użytkowania wirtualnej sieci prywatnej. 

Newsletter

Wykorzystujemy pliki cookies.