Gry szkoleniowe - narzędzia dla każdego trenera

Zarządzanie, Narzędzia

Gry i symulacje są innowacyjnym narzędziem wykorzystywanym w szkoleniach i edukacji. Tematyka gier staje się coraz bardziej popularna wśród szkoleniowców. Narzędzia te choć skuteczne, nadal stanowią barierę dla trenerów w ich stosowaniu.

Gry szkoleniowe są mechanizmem pozwalającym poruszać się po dowolnej tematyce edukacyjnej. W tej dziedzinie wykorzystuje się konkretne obszary wiedzy, takie jak: finanse - rachunkowość, przedsiębiorczość, marketing, organizacja produkcji, logistyka czy obsługa klienta. Ważne są odpowiednio dobrane kompetencje społeczne: współpraca w grupie, komunikacja, negocjacje, grupowe podejmowanie decyzji, kreatywne myślenie.

Dobre narzędzia- lepsze efekty

Zwróćmy uwagę na warunki, które muszą zostać spełnione, by gra szkoleniowa lub symulacja spełniała swoją rolę. Istotnym czynnikiem jest dopasowanie mechanizmu i poziomu rozrywki do grupy docelowej. Informacje na temat uczestników gry są niezwykle cenne. Im więcej o nich wiemy, tym lepiej możemy przygotować nie tylko samą grę, ale także i siebie. Bardziej precyzyjne narzędzia tworzą lepsze efekty, tym samym potrafimy sprawniej przekazać zawartą w nich wiedzę.
Drugim elementem skutecznej gry szkoleniowej jest jej atrakcyjność. To ważna cecha z perspektywy każdego zainteresowanego. Z jednej strony ciekawsza fabuła i oprawa graficzna uatrakcyjnia naszą propozycję jako trenera, a z drugiej uczestnikowi zapewnia oryginalną i niezapomnianą przygodę. Wciągająca gra oddziałuje na cały proces szkoleniowy zwiększając zaangażowanie i interakcje uczestników, co prowadzi do wielokrotnego zwiększenia efektywności ich nauki.

Skoro gry szkoleniowe słusznie zasługują na miano efektywniejszych, to dlaczego wśród tysięcy polskich szkoleniowców wciąż są tak mało powszechne? Korzystają z nich jedynie nieliczni trenerzy. Wśród całej reszty istnieje lista powtarzających się problemów. Podstawowym jest brak ogólnodostępnych narzędzi. Firmy szkoleniowe, które tworzą gry są często jedynymi ich użytkownikami. Tym samym w Polsce brakuje miejsca, gdzie zwykły trener będzie mógł niewielkim kosztem wypożyczyć takie narzędzia.

Umiejętności trenerskie

To kolejna często spotykana bariera. Nie oszukujmy się, gra pozostaje jedynie grą czyli planszą, pionkami, kartami dopóki prowadzący nie nada rekwizytom mocy. Kluczowe stają się dwie cechy – znajomość gry oraz kompetencje trenerskie. O ile o tych drugich nie ma co mówić jeżeli ktoś zamierza szkolić, bez względu czy z użyciem gier czy tradycyjnych narzędzi. Tak rozumienie mechaniki i filozofii działania gier jest już czymś, co wymaga dodatkowego wysiłku. Nieprzygotowany trener nie tylko obniża efekty końcowe szkolenia, ale wypada nieprofesjonalnie, pozbawiając się autorytetu przed odbiorcami. Spotkania oparte na grach edukacyjnych są mocno angażujące, ograniczając w ten sposób formę nudnego wykładu. Trener musi być przygotowany na zwiększoną interakcję uczestników. Łączy się to z koniecznością znajomości gry od „podszewki”. Podczas trwania warsztatu kluczowymi kompetencjami trenerskimi stają się: umiejętne przedstawienie przebiegu i zasad, wiedza merytoryczna z gry, zrozumienie modelu gry, przeniesienie doświadczeń do specyfiki pracy uczestników. Pierwsza z nich jest fundamentalną umiejętnością.

Jasne zasady

Każdy uczestnik musi wiedzieć co robi i dlaczego tak się dzieje. Rozumiejąc swoje zachowania jest w stanie wyciągnąć z nich wnioski i zmienić na bardziej efektywne. Tak przebiega rozwój i szkolenie pracuje na swoje imię. Ponadto trener musi być zaopatrzony w odpowiednią wiedzę merytoryczną, oraz znajomość modelu gry. Te dwie łączące się ze sobą cechy tworzą szansę wykorzystania 100% możliwości jakie dają gry edukacyjne. Trener, który zna swoje narzędzia potrafi także się nimi posługiwać. Staje się profesjonalny, wiedza przekształca się w wyniki, a lepsze wyniki to więcej chętnych do skorzystania z jego usług. Szkoleniowiec ze zdobytą wiedzą teoretyczną musi jednak umieć dostosować ją do konkretnych osób. Firmy i instytucje korzystają z rozwiązań outsourcingowych, by rozwinąć w kadrze konkretne umiejętności. Każda taka grupa posiada swoją specyfikę i to do trenera należy zadanie, by swój warsztat do nich dopasować. Musi więc najpierw poznać środowisko ich pracy oraz kluczowe zdolności. Tylko wtedy będzie w stanie wydobyć lub zbudować u uczestników potrzebne kompetencje, które przełożą się na rozwój firmy zleceniodawcy.

Niestety największym i najczęściej spotykanym problemem pozostają pieniądze. Czas potrzebny na stworzenie od podstaw gry to od kilku tygodni do wielu miesięcy. Wiąże się to z dużym nakładem pracy, a co za tym idzie kosztem stworzenia platformy zadaniowej. Taka inwestycja wydaje się dla wielu ryzykowna i rodzi się w nich kolejny problem – strach. Wydanie wielu tysięcy złotych, w szczególności, gdy nie znamy projektantów gier jest błądzeniem po omacku. Tym bardziej dla osoby, która nie ma doświadczeń w tym obszarze. Łatwo zrezygnować i stać w miejscu. Czy jest to jednak najlepsze rozwiązanie?

...

Pomysł wypożyczalni gier i symulacji biznesowych powstał po to, by rozwijać kompetencje trenerów. Jest to atrakcyjna opcja urozmaicenia szkolenia, która umożliwia trenerom z całej Polski wypożyczenie profesjonalnych gier w niskiej cenie. Lista oferowanych przez wypożyczalnię symulacji stale się rozrasta i umożliwia każdemu trenerowi wybór narzędzia dopasowanego do prowadzonych warsztatów. Wypożyczalnia to ogólnodostępna skrzynka z narzędziami. Taka, której użyć będzie mógł każdy aktywny zawodowo trener bez obaw o wysokie koszty i swoje umiejętności.

Drukuj artykuł
Artykuł został przygotowany przez platformę internetową grydlatrenera.pl


Wypożyczalnia grydlatrenera.pl została stworzona przez trenerów, praktyków biznesu, socjologów i badaczy z Polski i Niemiec. Skierowana jest do osób pracujących z ludźmi, skupiającymi w sobie cechy nauczyciela i mentora. Do takich osób zaliczamy przede wszystkim trenerów, coachów oraz psychologów. Wychodząc naprzeciw polskim szkoleniowcom, mechanikę działania platformy dopasowano do ich potrzeb.

Newsletter

Wykorzystujemy pliki cookies.