Praca - kurier. Dla kogo?

Rynek pracy, Rekrutacja i selekcja

Praca kuriera to obecnie wyjątkowo potrzebny zawód. Handel on-line ma się bardzo dobrze pomimo kryzysu, a nawet może liczyć na dynamiczny wzrost. Ma to związek z odpływem klientów z handlu stacjonarnego spowodowanym pandemią. Pociąga to za sobą wzrost zapotrzebowania na usługi logistyczne, w tym przede wszystkim na pracę kuriera. 

Praca - kurier. Dla kogo?

Pracą na stanowisku kuriera interesuje się obecnie wiele osób. Kryzys wywołany pandemią pozbawił wielu zatrudnionych pracy, a może przy tym też sprawić, że w najbliższej przyszłości to głównie branża e-commerce i związana z nią logistyka będą się rozwijać. Jest to propozycja dla osób, dla których jeżdżenie samochodem to ciekawsze zajęcie niż praca na budowie, siedzenia za biurkiem, czy stanie za ladą. Kurier jest zawsze w drodze, ale nie siedzi w szoferce bez przerwy jak zawodowy kierowca, bo musi co i rusz wyjść i zanieść komuś przesyłkę. Wreszcie, praca kuriera to także dobre zajęcie dla tych, którzy nie mają zbyt wielu formalnych kwalifikacji, ponieważ jedynym wymogiem jest posiadanie czynnego prawa jazdy kategorii B, które uprawnia do prowadzenia pojazdów do 3,5 tony. Większość 18-latków stara się jak najszybciej zrobić „prawko”, więc jest to dość powszechne uprawnienie. Przy takim natłoku potencjalnych kandydatów warto mieć jakieś kryteria wyboru tych najlepszych Należy więc pamiętać, że dobry kurier powinien charakteryzować się też pewnymi cechami, których nie da się udokumentować.

Praca - kurier. Czego oczekiwać od kandydata?

Jakich kwalifikacji oczekiwać od potencjalnego kuriera, poza posiadaniem prawa jazdy? Przede wszystkim samo „prawko” to mało – warto, aby kurier był dobrym kierowcą i miał dłuższe doświadczenie w prowadzeniu pojazdu. Szczególnie jeżeli był to pojazd dostawczy. Podobnie ze znajomością przepisów – jest ona wymagana od każdego posiadacza prawa jazdy, ale w praktyce różnie to bywa. Dla kuriera jest to jednak ważniejsze niż dla kogoś, kto jeździ tylko w niedzielę do kościoła. Szczególnie, że pojazd kurierski porusza się przede wszystkim w ruchu miejskim. Sprawne poruszanie się po mieście to zresztą też umiejętność, którą nie każdy opanował, a której praca kuriera wymaga. W odróżnieniu od taksówkarzy, kurierzy nie zdają obowiązkowego egzaminu ze znajomości miasta. Dobrym kandydatem do pracy jako kurier będzie też osoba, która ogólnie lubi prowadzić samochód i czuje się dobrze za kółkiem.

Praca kuriera wymaga też sprawności fizycznej, ponieważ poza prowadzeniem samochodu wymaga między innymi szybkiego wchodzenia po schodach i noszenia pakunków, które nie zawsze są lekkie. Warto, aby kandydat na kuriera był w dobrej formie i zdrowiu.

Praca - kurier. Umiejętności miękkie.

To cechy, które trudniej zmierzyć, a jeszcze trudniej udokumentować, natomiast mogą zdecydować o tym, jak dobrze ktoś się sprawdzi na danym stanowisku. Pierwszym wymogiem jest uczciwość i odpowiedzialność. Są to kwestie szczególnie ważne, ponieważ kurier odpowiada za doręczenie przesyłek na czas i w odpowiednie miejsce, w nienaruszonym stanie. Zdarza się też, że odpowiada za pieniądze klientów, którzy zamówili przesyłkę pobraniową. Lepiej więc w tej roli sprawdzą się osoby, które wykonują swoje obowiązki sumiennie, nawet jeśli są pod presją czasu (co jest niemal zawsze rzeczywistością pracy kuriera). Odpowiedzialność i presja czasu oznaczają też, że kurier powinien być w miarę odporny na stres. Powinien też być w stanie pracować szybko, ale metodycznie, bez wpadania w panikę. Przesyłek jest zawsze dużo, godzin w dobie ograniczona ilość, a liczyć się też trzeba z opóźnieniami wynikającymi z nieprzewidzianych okoliczności, takich jak korki, zamknięte ulice, wypadki, awarie, problemy z trafieniem na miejsce, błędy w dokumentacji czy trudności w porozumiewaniu się z klientami.

Kontakt z klientami to kolejny istotny element pracy kuriera. Jakby nie było, jest to, wbrew pozorom, w dużym stopniu praca z ludźmi. Kurier powinien być uprzejmy wobec klientów. Dobrze też, aby był miły i przyjaźnie nastawiony. Dla wizerunku firmy kurierskiej bardzo ważne jest, żeby wizyta kuriera pozostawiła dobre wrażenie. Zresztą samemu kurierowi też łatwiej będzie pracować, jeżeli utrzyma z klientami pozytywne relacje (jakkolwiek krótkotrwałe by one nie były). Szczególnie, że kurier często nie tylko musi podejść pod drzwi i wręczyć paczkę, ale także zadzwonić do klienta i przynajmniej zapowiedzieć swój przyjazd, a czasem także umówić godzinę przyjazdu, czy ustalić inne miejsce pozostawienia paczki. Łatwiej się te rozmowy prowadzi ludziom uprzejmym, przyjaznym i spokojnym. Ludzie bywają niestety różni, mniej lub bardziej przyjaźni, czy uprzejmi. A przecież najlepszym z nas zdarza się mieć po prostu zły dzień. Dobrze więc, jeżeli kurier w takich sytuacjach umie wykazać się cierpliwością i opanowaniem. W końcu awantura z klientem, nawet trudnym czy nieuprzejmym, w żaden sposób nie zbliży go do realizacji zadania.

 

Newsletter

Wykorzystujemy pliki cookies.