To spotkanie mogło być mailem...Wyniki badania 2023

Zarządzanie, Trendy

Prawie połowa Polaków podczas spotkań w pracy zajmuje się czymś innym, a 27% w ogóle nie widzi ich sensu. Nie znaczy to jednak, że wyjątkowo nie cierpią spotkań — 62% przyznaje, że je lubi. Z drugiej strony ⅓ sądzi, że są one stresujące (w tym ponad połowa najmłodszych badanych) i nudne, a 23%, że są przez nie mniej produktywni.

Na łamach serwisu LiveCareer.pl przeprowadzono badanie „To spotkanie mogło być mailem”, w którym prawie 1400 respondentów podzieliło się swoimi doświadczeniami i opiniami, związanymi ze spotkaniami w pracy.

Większość badanych (69%) twierdzi, że głównie bierze udział w spotkaniach na żywo. U 13% przeważają spotkania online, a 18% ma po równo spotkań online i na żywo.

Jeśli zaś chodzi o upodobania ankietowanych: 66% woli spotkania na żywo, 14% online, a pozostali nie mają preferencji. Co ciekawe, wśród najmłodszych (w grupie wiekowej 18-25 lat), spotkania online woli aż 22% — znacznie więcej niż wśród ogółu ankietowanych, oraz innych grup demograficznych.

Chociaż ponad ¼ ankietowanych uważa, że spotkania są nudne, 75% twierdzi, że jest w stanie uważnie słuchać przez cały czas ich trwania. Dużo gorzej oceniają za to innych pracowników, którzy w opinii Polaków rozpraszają się: w mniej niż 10 minut (7% wskazań), po około 10-20 minutach (24%), po około 20-30 minutach (28%).

Prawie ⅕ (19%) badanych uważa, że spotkania to marnowanie czasu. Sądzi tak więcej mężczyzn (23%) niż kobiet (16%). Ponadto, wśród osób pracujących online, zgadza się z tym stwierdzeniem 26%.

W badaniu wyraźnie widać, że znacznie gorzej do spotkań nastawione są osoby, które biorą w nich udział zdalnie. Być może więc to relacje i kontakt z drugim człowiekiem „na żywo” dla polskich pracowników są w spotkaniach najważniejsze. Może być to również efekt pandemii COVID-19 i radości z powrotu do biur i zakładów pracy — komentuje Małgorzata Sury, autorka badania i ekspertka ds. kariery LiveCareer.pl. 

Potwierdzają to wyniki badania — 76% ankietowanych uważa, że spotkania ogólnie sprzyjają rozwijaniu i pielęgnowaniu relacji interpersonalnych, a 74% że spotkania na żywo budują satysfakcjonujące relacje ze współpracownikami.

Polacy nie spędzają zbyt wiele czasu na spotkaniach — większość ankietowanych (62%) przyznała, że spotkania zajmują im mniej niż 3 godziny w tygodniu.

Badani ocenili również, co jest najbardziej, a co najmniej frustrujące w spotkaniach. Za denerwujące uznali: przedłużające bądź opóźniające się spotkania oraz brak planu, a za mało uciążliwe: omawianie tematów, które nie dotyczą wszystkich uczestników, spotkania zaplanowane na poranne godziny oraz pytania od innych.

Chociaż respondenci zasadniczo lubią spotkania, to jednak zauważają wiele z ich wad, o których często mówi się w mediach — m.in. zbyt duża liczba tego typu obowiązków, wynikająca z nich dezorganizacja dnia czy obniżona produktywność. Widać też, że Polakom zależy na tym, aby spotkania w których biorą udział, były celowe i dobrze zorganizowanie — komentuje Żaneta Spadło, ekspertka ds. kariery LiveCareer.pl. 

Oto inne ciekawe wyniki badania:

  • 21% ankietowanych przyznaje, że muszą pracować po godzinach ze względu na zbyt dużą liczbę spotkań.
  • 66% badanych woli spotkania na żywo, 14% online, a pozostali nie mają preferencji.
  • Wśród najmłodszych ankietowanych (18-25 lat) 22% woli spotkania online.
  • 27% badanych stwierdziło, że spotkania są bez sensu.

 Szczegółowe wyniki badania „To spotkanie mogło być mailem” można znaleźć tutaj.

Drukuj artykuł
Artykuł został przygotowany przez Ekspertów LiveCareer Polska

LiveCareer Polska to serwis kariery, który od 2005 roku oferuje szybki i prosty w obsłudze kreator CV online z gotowymi treściami do CV dopasowanymi do każdej branży i stanowiska. Oprócz tego w serwisie można znaleźć artykuły ekspertów ds. HR z poradami, jak znaleźć pracę oraz praktyczne wskazówki, jak napisać profesjonalne CV i list motywacyjny. Na stronach LiveCareer użytkownicy ze 180 krajów stworzyli już ponad 10 milionów CV i innych dokumentów aplikacyjnych.

Newsletter

Wykorzystujemy pliki cookies.