Kobiety w zmianie menopauzalnej nie chcą w pracy specjalnego traktowania, a zrozumienia i wsparcia

Zarządzanie, Trendy

18 października przypada Światowy Dzień Menopauzy i to świetny moment na rozmowę o temacie, który wciąż dla wielu stanowi tabu - jak kobiety w transformacji menopauzalnej mają się w swoich miejscach pracy. Objawy perimenopauzy potrafią być uciążliwe i wpływać na codzienne funkcjonowanie. Co więcej, menopauza nie robi sobie przerwy od 9 do 17. Czego chciałyby więc kobiety więcej w miejscu pracy, kiedy zmagają się z objawami zmiany?

Oczywiście, rozmowy o wsparciu i otwarciu się firm na różne formy dbania o dobrostan pracowników nie powinny być prowadzone jedynie z okazji specjalnych “dni”. Jednak kiedy mowa o tematach dla wielu krępujących, może to być świetny początek.

W ramach inicjatywy edukacyjnej MenoGuide 213 kobiet z całej Polski wzięło udział w internetowej ankiecie, w której odpowiadały na pytania związane z tym, jak w trakcie transformacji menopauzalnej czują się w swoim miejscu pracy i czego chciałyby więcej.

Okazuje się, że aż 97,5% biorących udział w ankiecie odpowiedziało, że chciałoby otrzymać wsparcie od swojego pracodawcy w zakresie radzenia sobie z objawami menopauzalnymi w pracy. Wśród najczęściej wymienianych form takie wsparcia były: wyrozumiałość (82,5%), elastyczne godziny pracy (45,2%) oraz edukacja w miejscu pracy, również współpracowników (40,5%).  Jednocześnie, aż 86% kobiet co najmniej kilka razy w tygodniu przeżywa stres z powodu wystąpienia objawów w trakcie pracy. 

Kobiety nie chcą specjalnych przywilejów. Chcą, aby ich zmagania zostały dostrzeżone. W wielu krajach, korporacje zaczynają już wprowadzać polityki menopauzalne, które przewidują drobne zmiany w miejscu pracy, które znacząco poprawiają komfort. Są to np. ręcznie sterowana klimatyzacja, elastyczność zadań i godzin, możliwość pracy zdalnej czy szkolenia i psychoedukacja dla wszystkich pracowników, aby budować świadomośc na temat zmiany menopauzalnej.

Jak wskazała jedna z uczestniczek ankiety: Chciałabym by to przestał być temat tabu i stygmat - kobieta w ,,tym wieku,,- z fochem, humorzasta, złośliwa, wiecznie niezadowolona.

Szczegółowe podsumowanie wyników ankiety w załączonej prezentacji:  Raport O menopauzie w pracy - media

Zapraszam do zapoznania się z całością. W razie dodatkowych pytań, proszę o kontakt: info@menoguide.eu

 

 

 

Newsletter

Wykorzystujemy pliki cookies.