Analiza danych Premier League z ostatnich 20 lat pokazuje, że drużyny bardziej zróżnicowane międzynarodowo osiągają lepsze rezultaty
- W ciągu ostatnich 20 lat 65 proc. wszystkich zawodników klubów Premier League to międzynarodowi piłkarze – pochodzący z innych krajów niż Anglia
- Zagraniczni zawodnicy strzelili większość bramek zdobytych w ciągu ostatnich dwudziestu lat ligi – łącznie 64,8 proc.
- 83 proc. zawodników nagrodzonych Złotym Butem to gracze międzynarodowi
- W badanym okresie w Premier League grało 18 Polaków
Globalna firma HR Deel wspólnie z doświadczonym statystykiem piłkarskim, Jonnym Blainem, przeanalizowała wyniki Premier League od początku XXI wieku. Celem było ocenienie, w jakim stopniu międzynarodowa różnorodność, gole i osiągnięcia zespołu idą ze sobą w parze. Badania dowodzą, że zatrudnianie talentów z różnych krajów jest receptą na sukces – zarówno w sporcie, jak i biznesie.
- Jesteśmy przekonani, że podobnie jak w przypadku Premier League, miejsca pracy zatrudniające zróżnicowanych narodowościowo pracowników osiągają lepsze wyniki. Jeśli zespoły Premier League mogą odnosić sukcesy, przyjmując taką strategię, tak samo powinny postępować firmy różnej wielkości na całym świecie – komentuje badania Alex Bouaziz, współzałożyciel i dyrektor generalny Deel.
Zespoły zróżnicowane międzynarodowo osiągają lepsze wyniki
W badaniu analizowany był udział zagranicznych zawodników w każdej drużynie Premier League od sezonu 2002/2003 do sezonu 2021/2022. Porównując wyniki, Blaine ustanowił coroczny „współczynnik zawodników zagranicznych” — czyli średnią proporcję zawodników z innych państw w odniesieniu do graczy z Anglii.
Korzystając z tego punktu odniesienia, Blain był w stanie zilustrować, w jakim stopniu różnorodność składu korelowała z sukcesem drużyny.
- 15 z ostatnich 20 zwycięskich drużyn Premier League – w tym 12 z ostatnich 13 – miało „współczynnik zawodników zagranicznych” powyżej średniej w danym sezonie.
- W 19 z 20 uwzględnionych w badaniu sezonów średnia liczba zwycięstw drużyn o wysokim „współczynniku zawodników zagranicznych” przekroczyła średnią liczbę zwycięstw dla zespołów o średniej poniżej tego wskaźnika.
- Zespołem z najwyższym „współczynnikiem zawodników zagranicznych” był Arsenal, z wynikiem 96 proc. w sezonie 2006/2007. Drużyna zajęła wtedy ostatecznie 4. pozycję w tabeli. W każdym objętym badaniami roku, w którym Arsenal kończył rozgrywki w pierwszej czwórce, przekraczał „współczynnik zawodników zagranicznych” wliczając w to zwycięski sezon 2003/2004, gdy 77 proc. drużyny stanowili zawodnicy międzynarodowi.
- Zagraniczni gracze odegrali znaczącą rolę w sukcesie największych drużyn Premier League w ciągu ostatnich 20 sezonów. Od bramkostrzelności Manchesteru United, który regularnie zdobywał mistrzostwa pod wodzą Sir Alexa Fergusona, po praktycznie niepokonany skład zbudowany przez Arsene'a Wengera w sezonie 2003/2004, to właśnie gracze z innych państw byli filarem tych i wielu kolejnych osiągnięć, przez co większość kibiców uważa Premier League za najlepszą ze wszystkich – mówi Jonny Blain, statystyk piłkarski.
Międzynarodowi zawodnicy strzelają (i bronią) gole
Z badań Deel oraz Blain’a wynika, że w ciągu ostatnich 20 lat istnienia Premier League, 6 922 z 10 590 zawodników pochodziło z innych państw, stanowiąc 65 proc. wszystkich graczy. Najwyższy poziom współczynnika osiągnięty został w sezonie 2013/2014 i wyniósł 69,7 proc. Odsetek międzynarodowych zawodników, którzy wystąpili przynajmniej raz w całym sezonie, był najniższy w pierwszych czterech latach objętych badaniem, co sugeruje, że zespoły stają się coraz bardziej zróżnicowane.
Zagraniczni zawodnicy są również w dużej mierze odpowiedzialni za strzelanie goli. W ciągu ostatnich 20 sezonów Premier League zawodnicy z zagranicy zawsze zdobywali większość bramek (64,8 proc.). Wskaźnik ten osiągnął szczyt w sezonie 2018/2019 na poziomie 72 proc. i nigdy nie spadł poniżej 59%.
W przypadku zdobywców tytułów Premier League tendencja ta jest jeszcze bardziej wyraźna. W 19 z 20 badanych sezonów odsetek bramek zdobytych przez zagranicznych zawodników w mistrzowskiej drużynie był wyższy niż średnia dla całej ligi. Najwyższy odsetek bramek strzelonych przez zawodników zza granicy w najlepszej drużynie w ciągu ostatnich 20 sezonów wyniósł 94,1 proc. i został osiągnięty przez Manchester City w sezonie 2013/2014. Tuż za nim uplasował się Arsenal z wynikiem 93,2 proc. w sezonie 2003/2004.
Drużyna |
Sezon |
% bramek strzelonych przez zawodników zagranicznych |
Manchester City |
2013/2014 |
94,1% |
Arsenal |
2003/2004 |
93,2% |
Chelsea |
2014/2015 |
90,4% |
Chelsea |
2016/2017 |
89,4% |
Manchester City |
2011/2012 |
83,9% |
W tym zestawieniu warto wspomnieć o zawodnikach z Polski – od broniącego bramki Liverpool FC Jerzego Dudka, z niezapomnianym „Dudek Dance” w finale Ligi Mistrzów 2005, kolejnych bramkarzy – Wojciecha Szczęsnego, Tomasza Kuszczaka i Artura Boruca, przez zdobywcę bramki dla Leicester City FC Marcina Wasilewskiego po zaliczających asysty Kamila Grosickiego, Grzegorza Krychowiaka, Mateusza Klicha, Jana Bednarka czy Matty’ego Casha.
W ostatnich 20 sezonach Premier League 24 zawodników* otrzymało Złotego Buta – nagrodę dla najlepszego strzelca sezonu. Spośród tych zawodników 83 proc. (20) to gracze zagraniczni. Jedynymi wyjątkami są Harry Kane, który wygrał trzy razy, oraz Jamie Vardy, który wygrał raz. Francuz Thierry Henry zdobył Złotego Buta cztery razy, więcej niż jakikolwiek inny zawodnik.
Co więcej, tylko trenerzy spoza Anglii wygrali Premier League od momentu jej powstania, udowadniając, że znaczenie międzynarodowych talentów rozciąga się na kierownictwo wyższego szczebla. Szkoccy szkoleniowcy Sir Alex Ferguson i Kenny Dalglish zdobyli trofeum, ale żaden zwycięski menedżer nie pochodził z Anglii ani z Walii.
- Jestem zagorzałym fanem Paris Saint-Germain, ale zawsze uwielbiałem oglądać Premier League, a jedną z jej największych zalet jest sama liczba międzynarodowych zawodników. W sporcie i nie tylko, zatrudnianie bez granic i korzystanie z prawdziwie globalnej puli talentów daje pracodawcom najlepsze szanse na zebranie różnorodnych umiejętności oraz doświadczeń w jeden skuteczny zespół – mówi Alex Bouaziz, współzałożyciel i dyrektor generalny Deel. - Niektóre z największych drużyn na świecie zawdzięczają swój sukces międzynarodowym talentom. Doskonałym przykładem jest piłka nożna, ale widzimy to również w innych sektorach. Te wyniki potwierdzają moje (i Deela) przekonanie, że istnieje korelacja między globalną różnorodnością a sukcesem zespołu.
*W niektórych latach nagroda była dzielona.
Metodologia badań
Badanie analityczne ukazuje proporcje międzynarodowych zawodników każdej drużyny Premier League, począwszy od sezonu 2002/2003 do sezonu 2021/2022. Porównując te wyniki, Blain ustalił roczny „współczynnik zawodników zagranicznych”, czyli proporcję w każdej z drużyn zawodników z innych państw do tych pochodzących z Anglii.
Korzystając z tego punktu odniesienia, Blain był w stanie zilustrować, w jakim stopniu globalna różnorodność korelowała z sukcesem – pod względem strzelonych bramek, wygranych meczów i ostatecznej pozycji w lidze.
Uwaga: dla celów tego badania „zagraniczny” lub „międzynarodowy” jest zdefiniowany jako każda osoba, która nie jest Anglikiem.