Stary niedźwiedź mocno śpi...jak się zbudzi to nas zje?

Rynek pracy, Narzędzia

 W dobie smartfonów, tabletów, netbooków i innych dostępnych urządzeń rekruterzy coraz częściej korzystają z dogodnych rozwiązań i form w procesie selekcji kandydatów na wybrane stanowisko pracy. Skupmy się zatem na telefonie i prowadzonych wywiadach telefonicznych zwłaszcza w języku obcym.

Znacie to?

Stary niedźwiedź mocno śpi, stary niedźwiedź mocno śpi...

Tak zapewne obiła Wam się o uszy słynną piosenka z dzieciństwa. Dlaczego przytaczam jej tekst? Bo przywodzi mi na myśl sytuację, w której dzwoni rekruter, aby przeprowadzić wywiad w języku np. angielskim zastając kandydata…przestraszonego, jakby właśnie obudził śpiącego niedźwiedzia.

W procesie selekcji kandydatów na stanowiska pracy powszechnie stosowanym narzędziem jest wywiad telefoniczny (ang. interview). Ma on na celu nie tylko uzupełnienie informacji zawartych w życiorysie, ale już na wstępie sprawdzenie najbardziej pożądanych umiejętności z punktu widzenia przyszłego stanowiska pracy (oczywiście tych umiejętności, które możliwe są do sprawdzenia przez telefon)- również umiejętności językowych. W jaki sposób?

Rekruter zadaje kilka pytań w języku obcym prosząc o krótkie odpowiedzi. W ten sposób sprawdza m.in. zdolność i sposób komunikacji, zasób słownictwa, akcent.

Czy mogę zadać kilka pytań w j.angielskim? Tak, tylko po co…

Odpowiedź jest jedna- dla oszczędności. Żeby zaoszczędzić czas swój i kandydata, nie narażać na niepotrzebne koszty związane np. z dojazdem na spotkanie, a w konsekwencji, żeby z setek nadesłanych CV wybrać tych „najlepszych” czyli spełniających kryteria wyznaczone przez pracodawcę.

100 pytań do…

Nie- wywiad powinien być krótki. Za pomocą kilku pytań można w łatwy sposób sprawdzić czy kandydat rzeczywiście posługuje się językiem obcym oraz czy stopień jego znajomości jest tożsamy z informacją podaną w CV (czyli jest zgodny z prawdą, a to również dodatkowa informacja dla rekrutera).

Dzwonię do Pana/Pani w bardzo nietypowej sprawie...

Czy rzeczywiście? Można zapytać idąc dalej za słynnymi już słowami znanego programu radiowego. Jeśli oferta pracy na dane stanowisko jasno określała w wymaganiach konieczność posługiwania się wybranym językiem obcym z pewnością rekruter musi zastosować jakąś formę sprawdzenia tej umiejętności u kandydata. Jak to przebiega podczas wywiadu telefonicznego?

Prześledźmy typowy scenariusz takiej rozmowy

R: Witam, dzwonię do Pana/Pani z firmy X w sprawie oferty pracy na stanowisko Y.

Dziękuję za przesłanie CV. Stanowisko wymaga znajomości j.angielskiego w stopniu komunikatywnym- w związku z tym chciałabym zadać kilka pytań w j.angielskim.

Czy to jest teraz możliwe? Po sprawdzeniu umiejętności językowych podejmiemy decyzję, które osoby zostaną zaproszone na rozmowę kwalifikacyjną.

Decydując się wysłać swoje CV w odpowiedzi na ofertę pracy wymagającą posługiwania się językiem obcym należy być przygotowanym na sprawdzian w formie wywiadu telefonicznego- taka świadomość wyeliminuje czynnik zaskoczenia, a o nietypowej sprawie już w ogóle mowy być nie może.

Killer questions czyli trudne pytania

O co może zapytać rekruter? Niestety nie istnieje jedna uniwersalna ściąga, chociaż wiele z „typowych” pytań oraz przykładów odpowiedzi można wygooglować (szczerze polecam tą metodę, świetnie sprawdza się w przygotowaniach do wywiadu).

Jednak zakres tematyczny może dotyczyć:

  • wykształcenia, kursów, planów co do dalszego wykształcenia
  • doświadczenia zawodowego, zajmowanego stanowiska, zakresu obowiązków
  • stylu pracy, sposobów radzenia sobie ze stresem, trudnych sytuacji
  • motywacji do pracy
  • umiejętności
  • sposobów spędzania wolnego czasu
  • planów na przyszłość
  • oczekiwań związanych z przyszłą pracą

Najtrudniejsze pytania?

To z pewnością te pytania, na które trudno odpowiedzieć sobie w języku ojczystym, a co dopiero w języku obcym. To pytania np. o największą słabość, wadę. Pytania typu Dlaczego powinniśmy Pana/Panią wybrać na to stanowisko pracy? czy Co zyska pracodawca zatrudniając Pana/Panią?

Podajemy przykładowy zestaw pytań zadawanych w j.angielskim podczas interview.

  1. Tell me something about yourself.
  2. How do you spend your free time?
  3. What is your greatest weakness?
  4. Why should we hire you?
  5. Why did you choose to apply for this position?

Przepraszam, ale zaskoczyła mnie Pani…

Oczywiście rekruter dzwoniąc powinien we wstępie nakreślić na czym będzie polegał wywiad, czemu służy i zapytać o zgodę. Może zdarzyć się, że sytuacja nie pozwala kandydatowi na swobodną rozmowę zwłaszcza w j. obcym np. podczas jazdy autobusem, w dużym natężeniu hałasu itp. Oczywiście zasadna jest wtedy prośba o przełożenie rozmowy w innym ustalonym terminie.

Recepta na sukces?

  • Oceń swoje realne umiejętności posługiwania się danym j.obcym
  • Miej świadomość, że znajomość j. obcego zostanie wcześniej czy później sprawdzona
  • Bądź zwarty i gotowy
  • Niech sytuacja Cię nie zaskoczy

Rekruter to nie śpiący niedźwiedź, jak się obudzi i zadzwoni na pewno Cię nie zje:)

Myślę, że po przeczytaniu tego artykułu sytuacja Was nie zaskoczy. A zatem Wszystkim Wam życzę wywiadów, podczas których rekruter będzie gorzej od Was posługiwał się językiem obcym (bo i tak się może zdarzyć).

Newsletter

Wykorzystujemy pliki cookies.