Umowa o dzieło jest umową o rezultat. Rezultat rozumie się jako coś, co posiada 3 parametry: jest namacalne w konkretnym czasie i miejscu. Dzieło ma taką specyfikę, że powstaje tylko raz.
Umowy o dzieło generalnie nie podlegają wypowiedzeniu. Od umowy o dzieło można odstąpić, jeżeli któraś ze stron nie dotrzymuje warunków.
Najczęstsze błędy w umowach o dzieło to zapisywanie wynagrodzenia miesięcznego. Oznacza to, że rezultat powstawałby w każdym miesiącu – a to jest sprzeczne z zasadami tej umowy.
Druga sprawa to uzależnianie wypłaty wynagrodzenia za umowę o dzieło od rezultatu sprzedaży. Jest to wynagrodzenie prowizyjne i chcąc stosować umowę cywilnoprawną najlepiej jest wtedy skorzystać z umowy agencyjnej, a nie dzieła.
Przy zawieraniu umowy o dzieło należy jeszcze pamiętać o kosztach uzyskania przychodu. Umowy te pozwalają na korzystanie z 50% kosztów uzyskania przychodu, ale tylko w wypadku, gdy z jednej osoby na drugą przenoszone są prawa autorskie do dzieła. Warunkiem ich przeniesienia jest utworzenie czegoś, do czego prawa można przenieść. Może to być np. strona internetowa, logo, strategia marketingowa, autorski program edukacyjny.
Należy mocno zwrócić uwagę, czy nasza umowa o dzieło nie jest przypadkiem umową zlecenie. Tutaj często funkcjonują mocne nadużycia w kwestii interpretacji prawnej, wynikające z braku obowiązku płacenia ZUS od umów o dzieło.