Czas na zmianę pracy?

Rynek pracy, Narzędzia

Zmiana pracy dla każdego z nas jest wydarzeniem ważnym i stresującym. Nie można ukrywać, że jest to często rewolucja w życiu zawodowym – nowe obowiązki, nowi ludzie, nowa organizacja. Dlatego zanim uruchomimy tę machinę trzeba zastanowić się czy warto.

Kiedy w takim razie zacząć poważnie myśleć o zmianie pracy?

Zbyt dużo...

obowiązków, odpowiedzialności, poświęcanego pracy czasu prywatnego, stresów...
Pracownik zarzucony odpowiedzialnymi i trudnymi zadaniami, których nie da się wykonać w godzinach pracy dobrym pracownikiem bez wątpienia nie będzie. Z reguły w takiej sytuacji albo poświęci się pracy kosztem życia prywatnego, albo nie wywiąże się z powierzonych zadań. W jednej i drugiej sytuacji konsekwencje poniesie zarówno sam pracownik jak i cała firma. Oczywiście w każdej pracy, są takie sytuacje, kiedy jest zbyt dużo zadań lub stresujących sytuacji. Jeśli jednak ten stan utrzymuje się przez dłuższy czas, może to być sygnał alarmowy, że warto pomyśleć o zmianie.

Za mało...

pieniędzy, rozwoju, docenienia a nawet przyjaznej atmosfery...
Bez wątpienia częstym powodem szukania nowej pracy są kwestie finansowe. Naturalnym jest, że poprzez zmianę pracy chcemy sobie poprawić sytuację, w tym finansową. Jednak nie tylko. W pracy spędzamy połowę swojego życia, dlatego też trzeba wziąć pod uwagę:

  • Czy firma w nas inwestuje (szkolenia, coaching, studia)?
  • Czy możemy się rozwijać na swoim stanowisku lub mamy możliwość awansu (poziomego lub pionowego)?
  • Czy jesteśmy docenieni przez swoich przełożonych – w sposób finansowy, ale też poprzez proste, a jakże ważne „dziękuję”?
  • Czy powierzone nam obowiązki nie są zbyt odpowiedzialne i stresujące?
  • Czy wykorzystujemy wszystkie swoje kompetencje na stanowisku pracy?
  • Czy po prostu lubimy chodzić do pracy, ponieważ lubimy ludzi, z którymi pracujemy?

Odpowiedź na te pytania również mogą być wskazówką. Jeśli jesteś sfrustrowany i niedoceniony, czujesz, że w pracy się nie rozwijasz i nie widzisz się w organizacji za 3 lub 5 lat, to zdecydowanie czas na zmiany.

A może to wypalenie zawodowe?

Wypalenie najczęściej dotyka osoby, które w swojej pracy mają intensywny kontakt z ludźmi.

Według amerykańskiej psycholog Christiny Maslach istnieją trzy składniki wypalenia zawodowego:

  1. wyczerpanie emocjonalne – poczucie nadmiernego obciążenia emocjonalnego, które wiąże się również objawami psychosomatycznymi (np. bóle głowy, bezsenność, spadek odporności).
  2. depersonalizacja i dystansowanie się czyli przedmiotowe i bezduszne traktowanie ludzi, którzy są odbiorcami naszej pracy.
  3. obniżone poczucie dokonań osobistych czyli obniżone poczucie własnej wartości w obszarze zawodowym.

W sytuacji, kiedy wszystkie te czynniki występują jednocześnie warto zwrócić się o pomoc do psychologa lub coacha. Być może w efekcie zmienić pracę na inną.

Profesor i badacz Gerd Gigerenzer, określa intuicję jako zbiór prostych reguł wnioskowania (heurystyk), którymi się kierujemy (najczęściej nieświadomie) w procesie podejmowania decyzji. 

 ...

Na koniec jeszcze jedna wskazówka- słuchaj swojej intuicji. Jeśli czujesz, że czas na zmiany, to zapewne tak jest.

Newsletter

Wykorzystujemy pliki cookies.