Zmieniasz branżę i chcesz zostać programistą – czy to działa?

Rynek pracy, Czytelnia

Czy lubię to, co robię? Czy praca daje mi odpowiednie możliwości rozwoju i jest źródłem satysfakcji? – takie rozterki z pewnością pojawiają się w zawodowym życiu wielu osób. Dlatego też coraz popularniejsza staje się zmiana zawodu na taki, który spełni nasze oczekiwania. Jedną z najbardziej prestiżowych i poszukiwanych specjalizacji w ostatnich latach jest zawód programisty, którego nauka może zająć raptem kilka miesięcy.

Sukces w życiu i pracy to pochodna wielu istotnych czynników, które odpowiednio połączone, mogą dać mieszankę w postaci satysfakcjonującej, dobrze płatnej i perspektywicznej pracy. Jedną z branż, która w ostatnich latach notuje nieustanny rozwój jest sektor IT. Aby pokazać jego potencjał wystarczy wspomnieć, że w 2020 roku deficyt specjalistów w Polsce wzrośnie do około 65 tys. rocznie. Nie może zatem dziwić fakt, że coraz więcej osób decyduje się na przebranżowienie i spróbowanie swoich sił w takich zawodach jak: programista, analityk danych czy specjalista w zakresie bezpieczeństwa. 

Prowadząc nowoczesny biznes, organizacje coraz bardziej zależne są od pozyskania dużej liczby informacji od klientów. Rosnąca ilość danych, która jest dostarczana przez nowoczesne rozwiązania, powoduje, że przedsiębiorstwa potrzebują specjalistów, którzy będą potrafili odpowiednio zarządzać informacjami i nadać organizacji nowe możliwości biznesowe, dzięki optymalizacji procesów informatycznych.

Programista w dwa miesiące?

Czy zrozumienie najważniejszych tajników programowania jest możliwe w 2 miesiące? Okazuje się, że jak najbardziej tak! Z pomocą przychodzą kursy online, ale również szkoły programowania, które reagując na zapotrzebowanie rynku, wychodzą z ofertą do potencjalnych kursantów.

Rodzaje kursów w takiej szkole należy podzielić na różne grupy zaawansowania i obecnie posiadanej wiedzy:

  • kurs Python pomoże w odnalezieniu odpowiedzi na pytanie “Czy programowanie jest dla mnie?”,
  • dla entuzjastów i pretendentów, którzy jeszcze nie programują, optymalny będzie kurs front-end developer, po którym kursant zdobywa wiedzę i umiejętności potrzebne do stworzenia efektownej i nowoczesnej aplikacji internetowej w języku JavaScript,
  • dla programistów z 2 lub 3-letnim doświadczeniem najlepszy będzie kurs języka Java.

Ile czasu zajmuje taki kurs? Do wyboru są dwie opcje. Dla osób, które chcą połączyć kurs z pracą, najlepszym rozwiązaniem będzie tryb weekendowy, który trwa 6 miesięcy po 3 weekendy w miesiącu. Zajęcia trwają po 6 godzin dziennie. Natomiast osoby, które są zdeterminowane, aby rzucić wszystko i zmienić pracę, powinny skorzystać z opcji intensywnej nauki przez 2 miesiące, po 8 godzin dziennie. Czy 8 godzin dziennie tu dużo? Z dnia na dzień, w miarę poznawania kolejnych tajników programowania, każdy z uczestników kursu chce uczyć się jeszcze więcej, nawet po godzinach.

Od Excela do Java developera

Przykładem skutecznego przebranżowienia za pomocą takiego kursu, jest Łukasz Goc, absolwent ekonomii, który przez wiele lat związany był zawodowo ze służbą zdrowia, pracując w szpitalu oraz NFZ i zajmował się weryfikacją, poprawą sprawozdań, głównie w Excelu. W połowie 2016 r. postanowił jednak, że chciałby coś w swoim życiu zmienić.  "Okres przed kursem to był czas, w którym chciałem nauczyć́ się̨ programować́ sam dla siebie. Nie szukałem pracy, po prostu miałem jakieś́ pomysły, chciałem coś zrealizować́. Potrzebowałem narzędzi i wtedy zacząłem szukać́ kursu"– wspomina. Wybór padł na kurs zaoczny Junior Java Developer. Przez kilkanaście weekendów, Łukasz poznawał technologie i narzędzie niezbędne do pracy w tym zawodzie. Wszystkie zajęcia miały formę warsztatową i prowadzone były przez doświadczonych praktyków.

Po zakończeniu kursu Łukasz dostał pracę jako programista w jednej z gdyńskich firm IT. Co daje mu nowy zawód? "Czuję, że jestem na początku zawodowej drogi, ale mam ogromny komfort tego, że mam zapewniony rozwój do końca życia. Mam wrażenie, że cały czas dzieje się coś nowego i mogę̨ zdobywać́ wiedzę, a ludzie, z którymi pracuję to osoby, od których mogę̨ się dużo nauczyć́."

Programowanie kluczem do usprawnienia biznesu

Nieco innym przykładem kursantów są Jakub Kłos i Marek Kołodziejczyk, wspólnicy, którzy postanowili wziąć udział w kursie na programistę, aby usprawnić funkcjonowanie własnej firmy jestemgit.pl. "Taki kurs potrafi w świetny sposób zapoczątkować programistyczną pasję!" – zauważa Marek. "O naszym przystąpieniu do kursu zadecydowała potrzeba stworzenia aplikacji mającej na celu wspomóc zarządzanie naszą firmą. Kwoty, które zaproponowały nam zewnętrzne firmy IT, okazały się na tyle wymagające, że uznaliśmy, iż warto nauczyć się tworzyć takie aplikacje samemu" – dodaje.

Jakub zwraca uwagę na istotny fakt, że pójście na kurs to jedno, ale zanim to zrobimy powinniśmy się również odpowiednio do niego przygotować. "Warto zrobić kilka dobrych jakościowo kursów on-line, które dokładnie tłumaczą podstawy z HTMLa, CSSa, Bootstrapa. Dzięki temu po przyjściu na kurs będzie już wiadomo, o czym jest mowa" – mówi.

Dzięki zdobytej wiedzy na kursie, obaj zdecydowali się na założenie kolejnej firmy, tym razem agencji interaktywnej. Jak sami przyznają, dzięki temu, że nauczyli się programować mają więcej czasu i udało im się zautomatyzować dużo procesów w firmie. "Wcześniej byliśmy na granicy pracoholizmu. Spędzaliśmy w pracy po kilkanaście godzin na dobę. Teraz tylko czasem bywa tak, że pracujemy kilkanaście godzin, ale tylko jeśli jest taka potrzeba lub np. poczujemy, że akurat teraz jest ten czas i miejsce na realizację pewnych planów. Zdarza nam się, że czasami pracujemy 4 godziny dziennie (a prowadzimy dwie firmy!)i nie mamy z tym żadnego problemu" – mówi Jakub.

...

Jak wskazują powyższe przykłady, przebranżowienie, może być doskonałą szansą na wykonanie dużego zawodowego kroku w karierze. Zdobycie nowych kompetencji pod okiem doświadczonych specjalistów daje szansę na nowe perspektywy rozwoju i znalezienie nowego miejsca pracy. Powodów, dla których decydujemy się na naukę nowego zawodu może być dużo, ważne, aby na końcu tego wyboru można było powiedzieć „lubię to, co robię”.

Drukuj artykuł
Marcin Pokojski

infoShare Academy, Gdańsk.

CEO, pomysłodawca i organizator infoShare, największej konferencji technologicznej w Europie Środkowo-Wschodniej. Od ponad 17 lat w branży IT. Twórca i CEO infoShare Academy, szkoły programowania. Wcześniej pracował m.in. jako dyrektor działu IT w portalu Wirtualna Polska. Mentor w programach dla start-upów.

Newsletter

Wykorzystujemy pliki cookies.