Liceum ekonomiczne, studia z rachunkowości, a może kurs księgowości – bez względu na to, jak przebiegała Twoja edukacja z zakresu finansów, przyszedł moment na sprawdzenie swojej wiedzy w praktyce. Czasem staż wymuszony jest ścieżką kształcenia, czasem to chęć zdobycia cennego doświadczenia. Jak wygląda rekrutacja na staż i co zrobić, aby w pełni wykorzystać ten czas na rozwój?
Czy warto zostać stażystą?
Według mnie nie ma lepszego i… bezpieczniejszego sposobu, aby zacząć pracę zawodową, niż staż. Dlaczego? Z racji tego, że stażysta jest często najmłodszym członkiem zespołu, pozostali pracownicy angażują się w pomoc i edukację najmłodszej koleżanki czy kolegi. Podczas pracy na stażu możesz więc liczyć na czas, uwagę i… możliwość robienia błędów. Oczywiście, w firmie jesteś po to, aby przekuć swoją wiedzę teoretyczną w praktykę, ale początki bywają trudne i życzliwe spojrzenie i wyrozumiałość zespołu bardzo się przydają. Coraz częściej firmy oferują płatne staże, więc argument, że bezpłatny staż to strata czasu, staje się nieaktualny. Choć także bezpłatny staż to sprawa godna uwagi – gdy zaczniesz szukać pracy, doświadczenie stażysty wyniesione z firmy może być Twoją kartą przetargową.
Czy staż to tylko nauka?
Pamiętaj, że staż to nie tylko nabywanie twardych umiejętności, ale i możliwość podpatrzenia kultury organizacyjnej firmy: przerwa obiadowa w określonym czasie czy o dowolnej porze dnia, plotki w kuchni czy raczej rozmowy przy komputerze, chęć wymiany wiedzy mile widziana czy raczej każdy organizuje się we własnym zakresie – to wszystko są informacje, które możesz poznać dopiero wtedy, gdy jesteś wewnątrz organizacji. A są to wszystko czynniki, które wpływają na codzienną pracę i jej jakość. Dopiero będąc wewnątrz firm, możesz poznać i ocenić, co odpowiada Tobie i jaka atmosfera jest dla Ciebie najlepsza.
Jak przebiega proces rekrutacji na staż?
Najprostszą odpowiedzią będzie… to zależy. Od wielu czynników: wielkości firmy, działu, kultury organizacyjnej. W jednej firmie może to być po prostu rozmowa telefoniczna, w innej wielostopniowy proces, który pochłania dużo czasu. Najczęściej początek jest taki sam: znajdujesz ogłoszenie o staż i czytasz jakie będziesz mieć obowiązki oraz co musisz umieć. Jeśli oferta jest ciekawa, wysyłasz swoje CV. I tu podobieństwa się kończą…
Rekrutacja na staż w biurze rachunkowym
W mniejszej firmie czy biurze rachunkowym, rekrutacja na staż przebiega szybciej. Jeśli Twoje CV zwróci uwagę rekrutera, zadzwoni do Ciebie, aby zapytać o więcej szczegółów. Czasem telefon dotyczy od razu zaproszenia na spotkanie. Podczas rozmowy z pewnością zostaniesz zapytana o wiedzę wyniesioną ze studiów lub z kursu, dowiesz się, jakie obowiązki czekają na Ciebie w firmie oraz jakie są warunki odbywania stażu (np. czy jest on płatny, czy nie, w jakich godzinach firma pracuje oraz ile godzin w tygodniu musisz spędzić w pracy). W mniejszych firmach, gdzie struktury nie są tak bardzo rozbudowane jak w korporacjach, proces rekrutacji przebiega szybciej.
Rekrutacja na staż w korporacji
Dużo więcej czasu spędzisz starając się o staż w korporacji. Tam proces składa się z kilku etapów. Poniżej znajdziesz przykłady choć pamiętaj, że nie wszystkie mogą Cię spotkać:
Rozmowa telefoniczna – to pierwszy kontakt z pracodawcą po wysłaniu CV. Z listy kilkudziesięciu aplikacji rekruter wybiera te, które spełniają kryteria zawarte w ogłoszeniu i teraz chce dopytać o szczegóły, aby ocenić, czy chce zaprosić Cię na dłuższą rozmowę. Telefoniczna konwersacja najczęściej trwa około pół godziny.
Test – podczas którego pracodawca chce sprawdzić Twoją wiedzę, ale i umiejętność logicznego myślenia czy szybkość reakcji. Taki test najczęściej odbywa się przez internet i wygląda trochę jak egzamin na studiach lub na kursie.
Spotkanie w biurze pracodawcy lub online. W rozmowie biorą udział zazwyczaj dwie osoby, które zadając Ci pytania, oceniają nie tylko stan Twojej wiedzy ale i umiejętności miękkie np. komunikatywność czy zachowanie pod presją czasu lub ludzi.
Assessment center czyli ośrodek oceny – może się zdarzyć, że weźmiesz udział także i w tym elemencie rekrutacji. Czym jest assessment center? Kilku zaproszonych kandydatów pracuje wspólnie nad zadaniem, które mogłoby ich spotkać na danym stanowisku. Przez cały czas kandydaci są obserwowani przez rekruterów/menedżerów, którzy oceniają ich kompetencje. Proces kończy się przedstawieniem wyników wspólnej pracy kandydatów.
Case study czyli studium przypadku – to zadanie, którego celem jest prześledzenie Twojego sposobu myślenia. Dostaniesz zadanie oparte na prawdziwej lub półfikcyjnej historii firmy i po analizie przedstawisz swoje wnioski i rozwiązanie problemu.
Tak, wiem, że etapów jest dużo i spędzisz na tym procesie sporo czasu. Każde spotkanie będzie inne i będzie wymagało od Ciebie innego przygotowania. Z każdą rozmową zauważysz, że pytania są podobne lub się powtarzają. Potraktuj to jako doświadczenie, które zaprocentuje w Twoim przyszłym życiu zawodowym.