Pozyskanie dobrze wykwalifikowanych i doświadczonych pracowników jest współcześnie coraz trudniejsze. Mocny rynek pracownika oraz nastawienie na równowagę między życiem prywatnym a zawodowym i benefity pozapłacowe powodują, że pracodawcy muszą stale konkurować ze sobą w organizowaniu przyjemnych, nowoczesnych i obfitych w udogodnienia przestrzeni do pracy. Inicjatywa Pets at Work po raz pierwszy w usystematyzowany sposób wprowadza do biur zwierzęta, które są ważnym elementem na drodze zarówno do tworzenia pozytywnego wizerunku firmy wewnątrz (pośród zatrudnionych), jak i na zewnątrz, pośród potencjalnych pracowników.
3 twarze HR Business Partnera... Zobacz inne ciekawe artykuły
Nawet osoby reprezentujące pracodawcę (pracownicy działu kadr/HR) w porównaniu do innych benefitów wyżej oceniają korzyści płynące z Pets At Work jak wykazało badanie PAWrometer, przeprowadzone w USA na grupie ponad 1200 właścicieli psów zatrudnionych na pełen etat w firmach, w których pozwalano na zabieranie zwierząt do pracy. Ponad 90 proc. osób z tego grona zaobserwowało poprawę atmosfery w miejscu pracy i większą równowagę między życiem prywatnym a pracą. – Więź między człowiekiem, a zwierzęciem wzbogaca nasze życie. Dla właściciela psa jest ona ważnym elementem stylu życia, a inicjatywa Pets at Work to szansa, by pracownik wniósł tę ważną część swojego życia do pracy. Korzysta na tym również sam pracodawca, gdyż dzięki zgodzie na wprowadzenie ulubieńca do miejsca pracy ociepla on swój wizerunek i staje się atrakcyjniejszy dla potencjalnych pracowników. Atrakcyjniejszy, ponieważ pokazuje ludzką stronę i rozumie problemy zatrudnionych u siebie miłośników zwierząt– mówi Paul Steadman, dyrektor HR w firmie PURINA w UK. Szczęśliwi pracownicy częściej się uśmiechają i mówią dobrze o swoim pracodawcy, również poza godzinami spędzanymi w biurze.
Psy zmniejszają stres i przyciągają nowych pracowników
Inicjatywa Pets at Work pomaga wyróżnić się na rynku pracy, przyciągając szczególnie młode talenty z grupy millenialsów. Według badań IPSOS, w tym pokoleniu posiadanie psa w miejscu pracy jest uznawane za trzeci co do atrakcyjności przywilej pracowniczy. Co więcej, gdyby postawić osoby z tej grupy przed wyborem dwóch różnych pracodawców, ponad 40 proc. z nich zdecydowałoby się na firmę przyjazną zwierzętom, gdyż obecność zwierząt w miejscu pracy kojarzy im się z miłą i ciepłą atmosferą oraz mniejszym odczuwaniem stresu. Udowadniają to również badania przeprowadzone przez Randolph i wsp. (w 2012, grupa 75 osób), które wykazały, że poziom satysfakcji z pracy jest wyższy u ludzi, którzy mogą przyjść do biura ze swoim ulubieńcem. W dniu, w którym właściciel psa przychodził do pracy sam, poziom jego stresu wzrastał, co potwierdzało trendy obserwowane w grupie pracowników bez zwierząt. Natomiast po analizie zachowania 240 par w różnych sytuacjach społecznych z obecnością zwierzęcia lub partnera u boku, stwierdzono, że ludzie posiadający zwierzęta mają niższe ciśnienie krwi spoczynkowe (Allen i wsp., 2002). Przenosząc to na inicjatywę Pets at Work można założyć, iż pracownicy z psami u swojego boku spokojniej przeanalizują otrzymane zadania.
Pets at Work dla małych i dużych firm
Do niedawna benefit posiadania zwierząt w pracy kojarzony był głównie z małymi kilkuosobowymi firmami prywatnymi lub największymi pracodawcami, jednak realizując program CSR (społecznej odpowiedzialności biznesu), Nestlé PURINA w ramach sojuszu Pets at Work Alliance oferuje pomoc we wdrażaniu tej inicjatywy w biurach każdej wielkości. Uczestnictwo w nieformalnym sojuszu daje możliwość darmowego skorzystania z doświadczenia i wiedzy ekspertów w dziedzinie relacji między zwierzętami i ludźmi, oraz organizacji biura przyjaznego zwierzętom. Dzięki temu każdy z uczestników otrzymuje wsparcie w dobraniu optymalnego zestawu zasad spisanego w regulamin lub procedurę oraz pomoc w skonstruowaniu planu stopniowego jej wdrożenia. - Dostarczamy także pakiet materiałów multimedialnych do wykorzystania w ramach promocji podjętego działania na stronach i profilach społecznościowych firmy sojusznika. Wszystko po to, by również potencjalni pracownicy dowiedzieli się o PAW i uwzględnili tę inicjatywę jako benefit w nowym miejscu pracy – przedstawiciel HR w firmie PURINA.
Praca na cztery łapy
Szczegółowe informacje i materiały dotyczące przystąpienia do sojuszu Pets At Work Alliance odnaleźć można na stronie https://www.purina.pl/pets-at-work/home. Aby nawiązać pierwszy kontakt i rozpocząć współpracę wystarczy na adres pets.at.work@pl.nestle.com wysłać e-mail. W jego treści zainteresowana dołączeniem do sojuszu osoba wskazuje nazwę swojej firmy, jej wielkość i lokalizacje, a także zajmowane przez siebie stanowisko. Przystąpienie do programu jest bezpłatne i dobrowolne, a w każdej chwili można z niego zrezygnować. Swoje aplikacje na powyższy adres mogą przesyłać wszystkie firmy, które chcą otworzyć swoje progi dla zwierząt.
3 twarze HR Business Partnera... Zobacz inne ciekawe artykuły