Plusy i minusy relokacji

Rynek pracy, Czytelnia

Zmiany branżowe, ciężkie czasy w aspektach gospodarczych, brak lokalnych możliwości, chęć wyzwań, świetna oferta, sugestia pracodawcy. Niezależnie od przyczyn relokacja rzadko stanowi decyzję łatwą i bezkonfliktową wewnętrznie. Jaki wpływ może mieć na karierę zawodową i dlaczego nie powinno się od razu odrzucać propozycji pracy daleko od domu?

Lubimy stabilizację i poczucie bezpieczeństwa, które często utożsamiamy z posiadaniem całego życia na wyciągnięcie ręki. Najlepiej żeby nasza rodzina, najbliżsi przyjaciele i miejsce pełnienia obowiązków były w promieniu kilku kilometrów od domu. Najczęściej szukamy nowej pracy w podobnej odległości, jak poprzednia, a po otrzymaniu kilku potencjalnych ofert za priorytetową traktujemy tę, która ma najlepszy dojazd. Nie trudno wywnioskować, że przez takie podejście mocno zawężamy swoje możliwości i możemy poważnie zahamować karierę zawodową. To o priorytety rozbija się kwestia naszych ostatecznych wyborów. 

Najprościej zamknąć się w stwierdzeniu „to nie dla mnie”, ale nie warto odrzucać czegokolwiek bez dokładnego przeanalizowania plusów i minusów danej sytuacji. Relokacja nie jest zjawiskiem sprzed 5 minut, ale sprawdzonym i przynoszącym wymierne korzyści systemem stosowanym od lat na całym świecie.

- Myślę, że łatwiej jest w przypadku osób, które jeszcze "nie zapuściły korzeni", gdyż nie są przywiązane do miejsca a relokacja dotyczy tylko jednej osoby, nie całej rodziny. W związku z czym, nie trzeba poszukiwać pracy dla partnera i szkoły dla dzieci. Wyjazd do innego miejsca a zwłaszcza innego kraju, to też szansa na przeżycie przygody życia dla młodych ludzi, którzy oprócz doskonalenia języka poznają inne kultury i zdobywają cenne doświadczenie pracy w międzynarodowym środowisku – uważa Katarzyna Adamiak, specjalista ds. rekrutacji LSJ HR Group. 

Minusy 

Wysokie koszty przeprowadzki. Nawet w obrębie jednego miasta przenoszenie całego dobytku do innego mieszkania jest drogie i problematyczne. Niewątpliwie przenosiny na drugi koniec kraju są kosztowne, ale wsparcie finansowe firmy w takich przypadkach występuje stosunkowo często. Nowy pracodawca może pokryć koszt przeprowadzki, zapewnić mieszkanie korporacyjne, czy zająć się wszelkimi formalnościami.

Szukanie mieszkania w nieznanym mieście - to problem tylko w przypadku, gdy nowa firma nie jest zaangażowana w przeprowadzkę. Na ratunek przybywa nowoczesna technologia i skarbnica wiedzy, jaką jest Internet. Warto sprawdzić interesujące nas okolice na podstawie opinii innych ludzi, szukając ich na forach albo zadając bezpośrednie pytania w mediach społecznościowych. Można także skorzystać z GPS i map internetowych, żeby przyjrzeć się bliżej okolicy, a przy większych możliwościach przejechać się samochodem po sąsiedztwie w nocy. O swoje bezpieczeństwo trzeba dbać osobiście. Nie warto także kupować od razu mieszkania „w ciemno”, lepiej zdecydować się najpierw na wynajem i wtedy przekonać się, czy to miejsce jest dla nas.

Nowa praca dla partnera życiowego - jeżeli jesteś w związku i razem decydujecie się na przeprowadzkę, musisz wziąć pod uwagę, że poszukiwania nowej pracy przez twojego partnera mogą zająć trochę czasu. Być może gospodarstwo domowe będzie utrzymywane nawet przez kilka miesięcy z jednej pensji. To pesymistyczny scenariusz, jednak musi być brany pod uwagę.

Nowa szkoła lub opieka dla dzieci to kolejna sprawa, która wymaga skorzystania z for internetowych w poszukiwaniu referencji i godnych zaufania opinii. Co oczywiste, szkołę najlepiej znaleźć w pobliżu nowego miejsca zamieszkania lub twojej pracy.

Szok kulturowy. Największe różnice odczujesz przeprowadzając się do innego kraju, jednak nawet w obrębie tego samego możesz spodziewać się odmiennej mentalności. Nie są to trudne do zaakceptowania różnice, jak choćby mniej lub bardziej otwartych ludzi, innego podejścia do tradycji czy spędzania wolnego czasu. Początkowo zdaje się to być onieśmielające, ale taka przeprowadzka pokaże ci wiele opcji, z których możesz czerpać inspiracje i nauczyć kolejnych wartościowych rzeczy.

Nowe znajomości. To podpunkt, który może znaleźć się zarówno w minusach jak i plusach, ale zacznijmy od tych negatywnych stron poznawania nowych ludzi. Relokacja zmusza nas niejako do rozpoczęcia życia na nowo, czyli także wypełnienia go nowymi ludźmi. Jest to szalenie trudne dla osób zamkniętych w sobie, mocno samodzielnych i introwertycznych. Łatwiej żyje nam się w grupie, dlatego można sobie w tym pomóc poświęcając więcej czasu na hobby, które wymaga kontaktu z innymi, zacząć angażować się w lokalnym wolontariacie czy dołączając do grupy sportowej.

Plusy 

Awans zawodowy. Praca to nie wszystko, ale sam fakt przeprowadzki, która jest podyktowana zmianą zatrudnienia, stawia karierę zawodową bardzo wysoko w tabeli wartości. Relokacja ze względu na wymarzoną pracę może szybko skutkować serią awansów i dążeniem do doskonałości zawodowej. Może to oznaczać wejście na wyższy poziom materialny, który zapewni praca w innym, budowanym dla nas od podstaw, zespole. Także nowe projekty, odmienny styl pracy czy inne strategie, działają tylko na naszą korzyść, poszerzając życiowe horyzonty.

Stabilizacja. Jak pokazać pracodawcy swoje zaangażowanie i lojalność do pracy? Jeżeli przeprowadzka kilkaset kilometrów od domu nie jest wystarczającym dowodem to chyba już nic nie jest. A jeżeli pracodawca wierzy w nas i naszą rolę w firmie, to łatwo wyciągnąć wnioski, że automatycznie nasza pozycja idzie w górę. Kolejnym zadaniem jest podtrzymanie tej opinii. 

Rozwój osobisty, nowe wyzwania i doświadczenia. To wszystko pozwala na pokierowanie swoim życiem także od nowa. Możemy odkryć w sobie tę cząstkę siebie, o której nie wiedzieliśmy albo dawno zapomnieliśmy ze względu na stare przyzwyczajenia czy potrzeby. Relokacja to idealny moment na spróbowanie rzeczy, na które zawsze nie starczyło czasu i zapału, a które zapisywaliśmy na liście marzeń. 

Wyższy standard życia. Nie oszukujmy się, nawet najwięksi idealiści, jeśli nie muszą, nie przeprowadzą się do nowego miasta za pracą, jeśli nie oznacza ona poprawy sytuacji finansowej. Rozwój osobisty i kariery to czynniki, które nas do tego zbliżają.  Istotne jest także miejscy przeprowadzki, gdzie koszt utrzymania może się różnić od pierwotnego, dlatego jakość życia nie jest tylko zależna od cyferek na koncie.

Nowe znajomości. Jak wspomniano wyżej w minusach, nowi ludzie w naszym życiu mogą stanowić wyzwanie, ale także być niesamowitym bodźcem do pozytywnych zmian. Relacje mogą przerodzić się w przyjaźnie, które wniosą coś wartościowego w nasze życie. Zostawiając starą pracę za sobą, musimy być otwarci na osoby, które się w nim pojawią. Bo miejsce nie jest tak istotne, jak ludzie, którzy  nas otaczają. Tutaj warto także zwrócić uwagę, że relokacja może być swojego rodzaju ucieczką od niepowodzeń poprzedniego życia. Pozwoli ona oderwać od toksycznych znajomych czy relacji i zbudować nowe, na czystym jak biała kartka, gruncie.

- Jako rekruter rozpatruję aspekt relokacji kandydata z dwóch perspektyw: samego zainteresowanego, jak i firmy, która go zatrudnia. Plusy i minusy przeprowadzenia się i rozpoczęcia pracy w innym mieście dotyczą kandydata i pracodawcy. W procesie rekrutacji szczególnie wtedy ważne jest sprawdzenie potrzeb obu stron, tzw.: hiring managera, czyli bezpośredniego przełożonego i kandydata – mówi Joanna Korpowska, specjalista ds. rekrutacji LSJ HR Group. 

- Kandydat decyduje się na relokację z wielu powodów: podniesienia standardu życia, rozwoju, awansu zawodowego, a czasami są to powody prywatne. Natomiast firma poszukuje pracowników "z zewnątrz" w momencie, kiedy zasób specjalistów na lokalnym rynku jest wyczerpany. Takie decyzje niosą za sobą szanse i zagrożenia. Pracownik może świetnie poradzić sobie w nowym środowisku i na stanowisku. Istnieje jednak ryzyko, że nowa kultura organizacji, czy ludzie nie będą mu odpowiadać lub nie poukłada sobie życia prywatnego w nowym mieście. Jest to ryzyko dla pracownika i pracodawcy, bo często w takich przypadkach pracownik decyduje się na powrót do poprzedniego miejsca zamieszkania. Obie strony ponoszą wtedy olbrzymie koszty. W sytuacjach, kiedy firma decyduje się na pracownika z innego miasta, rekomenduję mocne zagłębienie się w motywację kandydata. Dobrym pomysłem jest też zorganizowanie 2-3 dni próbnych, które są świetnym testem dla obu stron. Przede wszystkim jednak należy być autentycznym i szczerym w przekazie pozytywnych i negatywnych aspektów danej pracy, żeby jak najlepiej przygotować pracownika i spowodować, że jego decyzja będzie świadoma – uzupełnia.

Wszelkie duże zmiany w codziennym życiu naznaczone są wątpliwościami. Przeprowadzka do nowego miasta już sama w sobie może być problematyczna, a połączona z nową pracą jest wyzwaniem. Nie sposób nie zatrzymać się nad szeregiem minusów i plusów. Warto je dokładnie przeanalizować i zastanowić się, co dla nas jest najważniejsze i co ma największy wpływ na nasze życie. Każdy z nas jest inny i ma prawo w inny sposób reagować na zmiany.
To nie jest i nigdy nie będzie zero-jedynkowe. Warto jednak zwrócić uwagę, że wyzwania związane z relokacją są krótkoterminowe, a możliwości wpływają już na nas długoterminowo.

 

Drukuj artykuł
Paweł Drąg

Współpracownik LSJ HR Group, wiodącego w Polsce przedsiębiorstwa w zakresie doradztwa personalnego, rekrutacji i selekcji, pracy tymczasowej, szkoleń, a także tworzenia strategii personalnych. Po więcej informacji zapraszamy na www. lsj.pl

Newsletter

Wykorzystujemy pliki cookies.