Szansa na spotkanie wielu pracodawców w jednym miejscu, możliwość pozostawienia swojego CV na stoisku firmy, a także udziału w szkoleniach i warsztatach to tylko niektóre z zalet uczestnictwa w targach pracy. Z jakich jeszcze powodów warto rozważyć udział w wydarzeniach poświęconych rozwojowi kariery?
Osoby, które dopiero szukają pierwszej pracy albo podejmują decyzję o zmianie miejsca zatrudnienia powinny rozważyć udział w targach pracy. Są to wydarzenia organizowane co roku w największych miastach w Polsce, najczęściej na jesieni lub wiosną, w czasie których spotykają się pracodawcy z kandydatami. Popularność tego typu wydarzeń w ostatnich latach jest tak duża, że na informacje dotyczące zbliżających się targów pracy na pewno natrafimy w mediach m.in. w gazetach branżowych, lokalnej prasie, na portalach internetowych, a także w uniwersyteckich biurach karier czy urzędach pracy. Firmy szukające pracowników i budujące wizerunek dobrego pracodawcy czyli Employer Branding chętnie uczestniczą w targach pracy, ponieważ mają szansę bezpośredniego dotarcia do rzeszy potencjalnych kandydatów. Osoby zainteresowane pracą u konkretnych pracodawców powinny koniecznie sprawdzić, czy interesująca ich firma będzie jednym z wystawców. Jeśli tak, warto udać się na jej stoisko i skorzystać z wielu możliwości jakie daje kandydatom kontakt bezpośredni z przedstawicielem przedsiębiorstwa.
Szansa na poznanie wielu pracodawców
Targi pracy dedykowane są przede wszystkim studentom i absolwentom, osobom bezrobotnym oraz kandydatom, którzy mają już pracę, ale rozważają jej zmianę. Uczestniczące w wydarzeniach osoby mają możliwość spotkania w jednym miejscu przedstawicieli zarówno lokalnych, jak i międzynarodowych firm. Warto wspomnieć, że pracodawcy mogą prezentować swoją firmę na ogólnobranżowych wydarzeniach takich jak np. Absolvent Talent Days, Targi Pracy Career Expo czy Dni kariery, targach organizowanych przez urzędy pracy albo na imprezach skierowanych do jednej bądź kilku wybranych grup kandydatów np. specjalizujących się w IT takich jak Targi Kariera IT czy CareerCon.
Kandydaci zastanawiający się, w której z imprez poświęconych karierze wziąć udział, powinni wcześniej dokładnie sprawdzić, jakie firmy będą się na niej prezentowały. Warto również dowiedzieć się jaka jest grupa docelowa, czy nie są to przypadkiem targi dedykowane tylko jednej branży bądź profesji, zupełnie niezwiązanej z przyszłymi planami zawodowymi kandydatów.
Możliwość pozostawienia swojego CV
Istotną zaletą udziału w targach jest możliwość pozostawienia swojego CV na stoisku danej firmy. Dzięki temu, jeśli pojawi się stanowisko odpowiadające kompetencjom kandydata, potencjalny pracodawca będzie mógł od razu skontaktować się z nim i zaproponować udział w rekrutacji. Niewykluczone też, że CV wręczone bezpośrednio osobie odpowiedzialnej za rekrutację, obecnej na stoisku, zainteresuje ją na tyle, że od razu zaprosi kandydata na pierwszą rozmowę. Jeżeli w danym momencie firma nie prowadzi rekrutacji na interesujące nas stanowisko, nie jest powiedziane, że za miesiąc również tak będzie. Istnieje duża szansa, że pozostawione CV zostanie dodane do firmowej bazy kandydatów, co przy okazji przyszłych rekrutacji pozwoli na kontakt z kandydatem.
Zapoznanie się z aktualnymi ofertami pracy, praktyk i staży
Uczestnictwo w targach pracy daje ponadto możliwość zapoznania się z aktualnymi ofertami oraz ścieżką kariery w danej firmie, o czym nie można przeczytać w ogłoszeniu o pracę. Są one wyselekcjonowane oraz skierowane do grupy docelowej, która będzie brała udział w targach. Dotyczy to przede wszystkim imprez branżowych lub skierowanych do absolwentów szkół wyższych. Pracodawcy, oprócz ofert pracy na swoich stoiskach, promują programy stażowe lub praktyki w wewnętrznych działach firmy. Wzięcie udziału w programach skierowanych do absolwentów i studentów umożliwia zapoznanie się z zakresem obowiązków na danym stanowisku i, dzięki współpracy z pracownikami firmy, często ekspertami w danej dziedzinie, zdobycie praktycznego doświadczenia. Jest to jeden ze sposobów na rozpoczęcie kariery w wymarzonej firmie.
Okazja do zapoznania się z wymaganiami pracodawcy
Podczas targów pracy pracodawcy coraz częściej zapewniają możliwość odbycia krótkiej rozmowy rekrutacyjnej mającej na celu uzyskanie informacji o doświadczeniu zawodowym potencjalnych kandydatów. Jest to bardzo dobra okazja, aby sprawdzić czy doświadczenie i wiedza kandydata spełniają aktualne wymagania danej organizacji. W czasie rozmowy uczestnik targów może dowiedzieć się jakich brakuje mu kwalifikacji, aby otrzymać daną ofertę pracy. Dla każdego kandydata będzie to cenna wskazówka, ponieważ dowie się nad rozwojem jakich kompetencji powinien popracować.
Uzyskanie porady zawodowej oraz udział w warsztatach
Targi pracy dają również możliwość spotkania z doradcą zawodowym, który pomoże w określeniu największych zalet kandydata, obszarów do rozwoju oraz doradzi jakie podjąć kroki, aby zdobyć pracę, która pozwoli najlepiej wykorzystać jego doświadczenie, wiedzę oraz kompetencje. Warto pamiętać, że porady zawodowe są bezpłatne i niejednokrotnie skutecznie ukierunkowują kandydatów do wybrania odpowiedniej ścieżki zawodowej.
Nieodzownym elementem targów są zajęcia edukacyjne w postaci paneli dyskusyjnych, wykładów oraz warsztatów. Dotyczą one przede wszystkim zagadnień z zakresu autoprezentacji, przygotowania do rozmowy rekrutacyjnej oraz aktualnych trendów na rynku pracy. Szkolenia prowadzone są najczęściej przez profesjonalistów, reprezentujących poszczególne firmy, którzy chętnie dzielą się swoją wiedzą z uczestnikami targów. Udział w warsztatach i panelach również jest bezpłatny, choć czasami o uczestnictwie, ze względu na ograniczoną ilość miejsc, może decydować kolejność pojawienia się na wystąpieniu.
Zdobycie informacji o firmie od samych pracowników
Dzięki spotkaniu twarzą w twarz z przedstawicielami pracodawców, kandydaci mają szansę zadawać im pytania na temat samej firmy i warunków pracy. Warto, aby przed podejściem do stoiska, kandydat zastanowił się jakie informacje chciałby uzyskać. Bezpośrednie spotkanie z przedstawicielem działu HR w czasie targów pracy ma z pewnością mniej oficjalny charakter i pozwala na zadanie większej ilości pytań. Pytania mogą dotyczyć nie tylko pracy na danym stanowisku czy aktualnych wymagań. Zazwyczaj kandydaci chcieliby się dowiedzieć jaka atmosfera panuje w firmie oraz jakie są oczekiwania wobec kandydatów na dane stanowisko. Z ogłoszenia o pracę kandydat na pewno nie dowiedziałby się więcej niż dowie się od przedstawiciela firmy, w której chciałby pracować.
...
Targi pracy są bardzo dobrą okazją dla kandydata do zaprezentowania się przed przedstawicielem firmy, w której chciałby pracować. Jeśli uczestnik targów zabłyśnie wiedzą na branżowy temat lub wykaże się wysoką kulturą osobistą jest duże prawdopodobieństwo, że zostanie zapamiętany i zwiększy swoje szanse na zaproszenie do udziału w rekrutacji. Warto pamiętać, że w rozmowie bezpośredniej efekt pierwszego wrażenia zawsze rzutuje na dalszy kontakt.