Czym są umiejętności miękkie? 5 przykładów, które możesz wpisać w CV

Rynek pracy, Czytelnia

Jak opisać umiejętności w CV?

Nasze kompetencje, czyli właśnie umiejętności mają ogromne znaczenie, jakimi pracownikami jesteśmy lub będziemy. Jeszcze do niedawna w większości ofert pracy można było dostrzec, że dla pracodawców kluczowe są tzw. kompetencje twarde, jednak tendencja ta szybko ulega zmianie. Dostrzeżono, że to właśnie umiejętności miękkie zdecydowanie trudniej wyćwiczyć czy wyuczyć, a mogą mieć one kluczowe znaczenie dla sprawowanego stanowiska i przyczyniają się do osiągnięcia sukcesu zawodowego.

Czym są kompetencje twarde?

Kompetencjami twardymi nazywamy te, w przypadku których możliwe jest ich dokładne zmierzenie. Co to oznacza? Tak samo jak na określonym poziomie kończymy naszą naukę, tak również w pracy zawodowej posiadamy określone doświadczenie. Można więc śmiało powiedzieć, że są to kompetencje zawodowe, które udowadniają, że możemy wykonywać zadania na danym stanowisku i jest to poparte odpowiednimi dokumentami. Zaliczamy tutaj kursy zawodowe, związane z konkretnymi umiejętnościami, jak np. kosmetyczka, która ukończy szkolenie z makijażu permanentnego, jak również kursy językowe czy sam egzamin na prawo jazdy. Po każdym z nich uzyskujemy odpowiedni dokument, który stanowi poświadczenie posiadanych przez nas umiejętności. Krótko mówiąc jest to wiedza oraz umiejętności, jakie nabyliśmy.

Co więc powinno znaleźć się pośród umiejętności twardych?

  • wiedza specjalistyczna,
  • znajomość języków obcych,
  • prawo jazdy,
  • umiejętność obsługi konkretnych programów, urządzeń czy systemów,
  • umiejętność obsługi kasy fiskalnej i terminala płatniczego,
  • umiejętności związane z danym zawodem: konkretne elementy naprawy samochodów,
  • wykonywanie specjalistycznych zabiegów kosmetycznych, tworzenie reklam czy stron.

Niezależnie od zawodu, jaki wykonujemy tworząc swoje CV zwykle koncentrujemy się właśnie na naszych umiejętnościach twardych. W większości przypadków jest to w pełni uzasadnione, gdyż nasza wiedza i wykształcenie mają kluczowe znaczenie w wielu zawodach. W konsekwencji to właśnie od nich zależy, czy nasza kandydatura na dane stanowisko zostanie w ogóle wzięta pod uwagę.

O co w takim razie chodzi z umiejętnościami miękkimi?

Na rynku pracy umiejętności/kompetencje miękkie, które zawieramy w naszym CV, mają coraz większe znaczenie. Wielu pracodawców dostrzegło, że odgrywają one kluczową rolę dla osiąganych wyników i predyspozycji danej osoby na konkretne stanowisko. Takie podejście ma również silny związek z rozwojem psychologii biznesu. Problem w tym, że kompetencje miękkie nie dają nam możliwości jednoznacznego zmierzenia. W związku z tym, pracodawca, aby je ocenić musi w czasie rozmowy kwalifikacyjnej przeprowadzić scenkę, która potwierdzi, to czy posiadamy odpowiednie cechy. Można często spotkać się z określaniem umiejętności miękkich jako cech interpersonalnych czy zdolności osobistych. Istotnie takie również pojawiają się w naszych życiorysach. Znajdują się pośród nich rozmaite umiejętności społeczne, które odpowiadają m.in. za to, jak zachowujemy się w konkretnych sytuacjach, w jaki sposób organizujemy swoją pracę, czy jak integrujemy się z innymi pracownikami.

Co więc może znaleźć się pośród umiejętności miękkich?

  • komunikatywność,
  • asertywność,
  • kreatywność,
  • odporność na stres,
  • wysoka kultura osobista,
  • samodyscyplina,
  • umiejętność pracy w zespole,
  • dobra organizacja pracy.

Jakie umiejętności miękkie mają znaczenie, zależy od stanowiska, na jakie aplikujemy. Jednak wielu pracodawców dostrzegło, że często są to cechy trudniejsze do wyuczenia od umiejętności twardych. W związku z czym przywiązują do nich coraz większą wagę i w czasie poszukiwania pracownika skupiają się zarówno na jego kompetencjach, jak i naturalnych predyspozycjach do danej pracy.

W jaki sposób zawrzeć nasze kompetencje twarde i miękkie w CV?

Różnimy się między sobą, jednak każdy z nas ma jakieś umiejętności twarde oraz miękkie. Na rynku pracy kluczowe będzie wyróżnienie się, więc warto postawić na pewną unikalność. Jednocześnie należy dopasować umiejętności w CV do tego, czego oczekuje pracodawca zgodnie z ogłoszeniem. Nasze umiejętności, zarówno twarde, jak i miękkie powinny znaleźć się na pierwszej stronie CV. Zwykle pracodawcy na drugą stronę nawet nie zaglądają, więc to na początku musimy im pokazać, że jesteśmy dokładnie tą osobą, której szukają. Warto prezentować je szczegółowo i w sposób dopasowany do danego stanowiska. Pracodawca szybko zorientuje się, że nie rozsyłamy wszędzie identycznego CV, a przygotowujemy je pod konkretną ofertę. W miarę możliwości powinniśmy uszczegółowić swoje umiejętności i nie wypisywać jedynie tych najpowszechniejszych, które posiada każdy. Przykładowo, zamiast pisać, że znamy obsługę jakiegoś programu, możemy wykazać, co potrafimy w nim wykonać, a w przyszłości wykorzystać na danym stanowisku.

Rozwijaj się i uzupełnij swoje CV

Jeśli poszukujesz pracy i chcesz jeszcze zwiększyć swoje szanse, to z pewnością warto skorzystać z kreatora CV takiego jak na stronie www.cvhero.com. Odpowiedni wzór pomoże nam uszeregować umiejętności i zawrzeć je w dokumencie. Jednak warto pamiętać, że obecnie mamy wiele możliwości rozwoju. Można pogłębiać zarówno swoje umiejętności twarde, jak i miękkie, dzięki czemu staniemy się bardziej atrakcyjni na rynku pracy i opis naszych umiejętności w CV nie pozostawi u pracodawcy wątpliwości, że to właśnie nas powinien zatrudnić.

Newsletter

Wykorzystujemy pliki cookies.