Coaching biznesowy - wszystko, co musisz wiedzieć

Czy pamiętasz, jak w szkole nauczyciele wspierali Cię w przypadku trudności z projektami i zadaniami? Jak ich rady i wskazówki pomogły przezwyciężyć problemy? W pracy podobną rolę odgrywa przełożony, wspierając Cię w kryzysowych sytuacjach. Jednakże, prowadząc własną firmę, sam jesteś swoim managerem. Kto wtedy może Cię poprowadzić? W takich momentach idealnym rozwiązaniem jest "coach biznesu".

Czytaj więcej

Współczesna kobieta: liderka, partnerka, matka

Kobiety w Polsce mają pełen dostęp zarówno do edukacji, jak i do pracy, mają możliwość zarządzania własnym majątkiem, posiadają też pełne prawa wyborcze, choć wywalczone zaledwie 100 lat temu. Wydawałoby się, że cel równouprawnienia w 2022 roku został osiągnięty. Dlaczego więc, pomimo trwającej od tylu lat debaty o równości płci – zarówno w środowisku biznesowym, jak i rodzinnym – Polki wciąż ustępują pierwszeństwa i dostosowują się? Dlaczego nie wierzą w siebie i nie traktują swoich marzeń i ambicji zawodowych priorytetowo, choć są lepiej wykształcone, stanowiąc 60% absolwentów uczelni wyższych, bardziej empatyczne i znacznie lepiej zarządzające – co potwierdzają liczne badania. O tych i wielu innych zagadnieniach rozmawiano podczas konferencji Helping Hand „Współczesna kobieta: liderka, partnerka, matka”.

Czytaj więcej

Trenerzy i formy rozwojowe przyszłości - kto i jak będzie szkolił zatrudnionych?

Okres pandemii wykreował nowe potrzeby, również w obszarze edukacji i podnoszenia kwalifikacji pracowników. W nowej rzeczywistości stale wzrasta popularność mieszanych form rozwojowych. Zmianie ulega więc także rola trenerów – ich metody przekazywania wiedzy oraz narzędzia pracy. Kim są trenerzy przyszłości i co ich wyróżnia? Na jakich kompetencjach będą się koncentrować w przygotowywanych i prowadzonych programach rozwojowych oraz po jakie formy będą sięgać? Czego oczekują od nich specjaliści HR, a czego sami uczestnicy szkoleń?

Czytaj więcej

Nowa rzeczywistość branży usług rozwojowych – wnioski z badania Polskiej Izby Firm Szkoleniowych

Wybuch pandemii miał znaczący wpływ na branżę usług rozwojowych i wymagał uruchomienia szeregu procesów adaptacyjnych do nowej sytuacji. Wiele pojawiających się prognoz dotyczących zachowania rynku jednak się nie sprawdziło. Jak pokazało najnowsze badanie HR zrealizowane przez firmę badawczą Sedlak & Sedlak na zlecenie Polskiej Izby Firm Szkoleniowych, 46% respondentów uważa, że jakość szkoleń online nie ustępuje jakością tym w modelu tradycyjnym.

Czytaj więcej

Ponad 80 proc. pracodawców w Polsce angażuje się w rozwój kadr

„Bilansu Kapitału Ludzkiego” to jeden z największych europejskich projektów badawczych dotyczących rynku pracy, tj. zatrudnienia, adaptacyjności kadr i kompetencji zawodowych. Celem projektu, zapoczątkowanego w 2009 r. we współpracy z Uniwersytetem Jagiellońskim w Krakowie, jest monitoring kapitału ludzkiego w Polsce

Czytaj więcej

Newsletter

Wykorzystujemy pliki cookies.