Zadbaj o swojego księgowego!

Zarządzanie, Czytelnia

Stanowisko samodzielnego księgowego staje się coraz bardziej deficytowym zawodem w Polsce. Taką sytuację obserwujemy w 14 z 16 województw. Jedynie w Łódzkiem i na Mazowszu występuje równowaga popytu i podaży – podaje Barometr Zawodów 2018. Eksperci Most Wanted zwracają uwagę, że problem nie leży tylko w liczbie kandydatów, ale wynika także z ich niedopasowania do oczekiwań pracodawców i aplikowania na niewłaściwe oferty.

3 twarze HR Business Partnera... Zobacz inne ciekawe artykuły

- Po kilku latach stagnacji obecnie księgowi są jednymi z najbardziej poszukiwanych specjalistów na rynku pracy. Motorem napędzającym zmiany są firmy z branży BPO/SSC, które wydrenowały rynek z finansistów znających języki obce. Pomimo dużego zapotrzebowania na samodzielnych księgowych, znalezienie dobrej pracy nie jest jednak tak proste jak mogłoby się wydawać. Dla wielu pracodawców jest to strategiczne stanowisko, dlatego bardzo starannie dobierają pracowników. Aby zwiększyć swoje szanse na znalezienie wymarzonej pracy, dobrze jest znać klucz doboru, wówczas będziemy aplikować na właściwe oferty – mówi Olga Woźniak, Konsultant ds. Rekrutacji Stałych w Most Wanted.

Krajowy czy międzynarodowy standard, czyli czy to praca dla mnie?

Sama nazwa stanowiska nie powinna decydować o tym, czy powinniśmy na nie aplikować. Dla rekruterów najważniejsza jest zgodność dotychczasowego zakresu obowiązków kandydata z tym, czego oczekuje pracodawca. Wymagania będą różniły się w zależności od specyfiki danej firmy, jej  kultury organizacyjnej, jak i branży, w której działa. Poszukując pracy w dziale księgowym, należy w pierwszej kolejności sprawdzić formę prawną danej firmy oraz to, w jakim standardzie (międzynarodowym czy krajowym) prowadzona jest w niej księgowość. W tym kierunku będzie trzeba sprofilować swoje doświadczenia i podkreślić atuty np. znajomość IFRS czy US GAAP, gdy chcemy pracować w organizacji międzynarodowej. W mniejszych firmach - głównie z polskim kapitałem - ceniona będzie natomiast praktyczna znajomość polskich standardów rachunkowości.

Zmieniając branżę należy pamiętać, że specjaliście łatwiej jest przejść z produkcji do usług niż w drugą stronę. Wynika to ze specyfiki przemysłu, gdzie niezbędne są wąskie umiejętności, związane m.in. z tematyką rozliczeń stanów magazynowych, linii produkcyjnych czy akcyzy.

Postaw na konkret, czyli czym się wyróżnić?

Księgowi rzadko zwracają uwagę na formę CV. Tymczasem im bardziej jest ona konkretna, tym lepiej. Od księgowych poza skrupulatnością i terminowością oczekuje się zdolności analitycznych, krytycznego myślenia i umiejętności formułowania wniosków w postaci spójnych raportów, wyników czy analiz finansowych. CV powinno być właśnie sprawozdaniem z dotychczasowych osiągnięć w pracy, a jego forma może być dla rekruterów kluczowa w pierwszym etapie selekcji kandydatów.

W treści CV warto wyróżnić takie elementy jak udział w procesie optymalizacji kosztów, podając przykłady  konkretnych projektów i analiz, które się przygotowywało. Cenione jest także doświadczenie przy wdrożeniach systemów IT klasy ERP takich jak SAP czy Oracle, ponieważ uwiarygadnia zarówno eksperckość danego kandydata, jak również jego kompetencje komunikacyjne – niezbędne do zarządzania zespołem i płynnej współpracy z innymi działami. Współcześni księgowi powinni cechować się elastycznością i dobrze odnajdywać się nie tylko w tabelach z liczbami, ale także w pracy projektowej oraz w środowisku międzynarodowym.

- Osoby prowadzące rekrutację czytają między wierszami i wyciągają wnioski o predyspozycjach nie z listy cech, które wskażemy w aplikacji, lecz z dotychczasowego zakresu obowiązków, które pełniliśmy. Punktem obowiązkowym w CV samodzielnego księgowego są także informacje o udziale w szkoleniach ze zmieniających się przepisów i szkoleniach technicznych (Excel, specjalistyczne programy księgowe) oraz certyfikaty (np. CIMA, ACCA, doradcy podatkowego) potwierdzające nasze umiejętności – podkreśla Olga Woźniak z Most Wanted.

Co w prawie piszczy, czyli o co zapytają mnie rekruterzy?

Rekruterzy przede wszystkim analizują dotychczasowe doświadczenia zawodowe, sprawdzają poziom i aktualność wiedzy księgowej. Pytają kandydata o ostatnie zmiany w prawie, skąd czerpie wiedzę oraz o to w jakich szkoleniach uczestniczył. Należy się spodziewać także pytań o dalszy rozwój zawodowy, planowany kierunek specjalizacji czy o obszar, w którym czuje się najmocniej, co pozwala porównać umiejętności kandydata do specyfiki firmy. Krótka rozmowa w języku obcym, test językowy lub prośba o zrobienie kilku zadań w Excelu również nie należą do rzadkości.

...

- W trakcie rozmowy rekrutacyjnej bardzo ważne są także kompetencje miękkie, a ich znaczenie systematycznie wzrasta. Istotne są takie elementy jak: komunikatywność, odporność na stres, dobra organizacja, asertywność, a także umiejętność argumentacji. Nie warto z kolei zawyżać swoich umiejętności, zwłaszcza językowych oraz komputerowych, ponieważ bardzo szybko zostaną one zweryfikowane. Zdecydowanie lepiej jest zaznaczyć swoje słabsze obszary i przedstawić plan dalszego rozwoju zawodowego – podsumowuje Olga Woźniak z Most Wanted.

3 twarze HR Business Partnera... Zobacz inne ciekawe artykuły

 

Newsletter

Wykorzystujemy pliki cookies.