Wirtualny trener

Zarządzanie, Czytelnia

Planujesz nauczyć się egzotycznego języka? Nic prostszego, wykorzystaj aplikacje w swoim smartfonie lub zapisz się na kurs, a otrzymasz 5 słówek dziennie sms-em. Musisz poprawić wyniki sprzedażowe swojego działu? Zapisz się na szkolenie online z technik sprzedaży. Chcesz założyć własną firmę? Skorzystaj z platformy e-learningowej, dzięki której dowiesz się jak budować biznes plan oraz jak założyć własną firmę. Czy w miejsce trenera będziemy mieli do czynienia już tylko z komputerem?

Z roku na rok rośnie liczba użytkowników platform e-learningowych oraz szkoleń, kursów dostępnych na urządzenia mobilne. Również oferta staje się coraz bogatsza i bardziej dostosowana do potrzeb określonej grupy odbiorców, a firmy prześcigają się w projektowaniu innowacyjnych rozwiązań. Co to w praktyce oznacza dla osób wykonujących zawód trenera?

Zdalna edukacja, online training umożliwia przeciętnemu użytkownikowi Internetu dostęp do wiedzy z różnych obszarów tematycznych od szkoleń miękkich, poprzez specjalistyczne księgowe, finansowe na językowych kończąc. Za minimalną opłatą, a w większości bezpłatnie możemy skorzystać- poszerzyć wiedzę, nabyć nowe umiejętności lub przekwalifikować się.

Pojęcie E-learningu oznacza nauczanie z wykorzystaniem Internetu, sieci komputerowych, odnosi się do wykorzystania w szerokim zakresie technologii elektronicznej z uwagi na:

  • elastyczność stosowania
  • możliwość nauczania na odległość
  • możliwość łączonego nauczania z metodami tradycyjnymi

Ciekawe rozwiązanie stanowi Blendeed learning (b-learning)- zintegrowana metoda łącząca tradycyjne metody kształcenia (kontakt bezpośredni) ze zdalnymi czynnościami przy użyciu komputera. Taka metoda nauczania umożliwia współpracę online prowadzącego oraz uczestników szkolenia oraz dostosowanie narzędzi zdalnych do tematu, toku, preferencji grupy szkoleniowej.

Trenerze miej się na baczności?

Jak będzie wyglądać przyszłość zawodu szkoleniowca? Czy człowieka zastąpi komputer?

Wydaje się to bardzo wątpliwe, ponieważ korzyści wynikające z kontaktu bezpośredniego są niepodważalne. Dostępność licznych szkoleń online może tylko sprawić, że trener będzie w jeszcze większej cenie. Istnieją tematy oraz wiedza specjalistyczna, której źródłem może być tylko trener.

Korzystaj z dobrodziejstw techniki

Chyba nikt już nie pracuje przy użyciu tylko notatek i zapisywania informacji długopisem w zeszycie w kratkę. Multimedialne prezentacje upiększane grafiką, wideo dla zobrazowania case studies przy użyciu komputera i rzutnika to sprawa znana dla każdego szkoleniowca. Co dalej? Można wykorzystać w praktyce dostępne narzędzia i dostosowywać do potrzeb szkolenia i słuchaczy np. dyskusje, konsultacje czy praca zbiorowa online, uzupełnienie szkolenia materiałami w postaci e-learningu czy prowadzić całe szkolenie przy użyciu b-learningu. Sprawi to, że szkolenie stanie się bardziej wygodne i elastyczne, a oferta szkoleniowa bardziej atrakcyjna.

Newsletter

Wykorzystujemy pliki cookies.