Maksymalna kwota pożyczki

Zarządzanie, Czytelnia

Zastanawiasz się, ile środków możesz pożyczyć z banku lub innej firmy pożyczkowej? Maksymalna wysokość pożyczki dla konsumentów jest ograniczona prawnie, lecz przede wszystkim zależy od polityki instytucji, która oferuje finansowanie. Warto też pamiętać, że całkowita kwota pożyczki, którą rzeczywiście masz szansę otrzymać, zależy od tego, jak pożyczkodawca oceni Twoją zdolność kredytową.

 

Jak wysoka może być całkowita kwota pożyczki?

Pożyczki dla osób fizycznych, które nie są zabezpieczone hipoteką i nie są przeznaczone wyłącznie na cele mieszkaniowe, powinny spełniać wymogi ustawy o kredycie konsumenckim z dnia 12 maja 2011 roku. Ustawodawca określił w niej maksymalną wysokość finansowania, które objęte jest przepisami na 255 550 zł.

 

W praktyce środki, o które możesz się starać, mogą być jednak mniejsze, bo pożyczkodawca ma prawo określić, ile pieniędzy jest gotów zaoferować poszczególnym grupom klientów. Co więcej, ocenia też indywidualnie, jaka jest maksymalna kwota pożyczki, którą pożyczkobiorca będzie w stanie spłacić w danym czasie.

 

Maksymalna kwota pożyczki – polityka i rodzaj pożyczkodawcy oraz status pożyczkobiorcy

Z reguły w bankach możesz uzyskać wyższe finansowanie niż w pozabankowych firmach pożyczkowych. Banki oferują pożyczki, których maksymalna wysokość, w zależności od danej instytucji może wynosić od kilkudziesięciu do nawet dwustu tysięcy złotych, a czasem i więcej. Firma pożyczkowa z reguły zaoferuje Ci natomiast maksymalnie kilkanaście, a w rzadszych przypadkach kilkadziesiąt tysięcy złotych.

 

Bardzo często też całkowita kwota pożyczki, o którą możesz się ubiegać, zależy do tego, jaka relacja łączy Cię z pożyczkodawcą. Pierwsze zobowiązanie w firmie pożyczkowej może mieć niższy limit od kolejnych.

 

Dobrym przykładem jest pożyczka w PKO Banku Polskim, czyli największym banku w Polsce (sprawdź ofertę na: https://www.pkobp.pl/klienci-indywidualni/pozyczki/szybka-pozyczka-gotowkowa/). Klienci banku mogą pożyczyć nawet do 255 550 zł w serwisie internetowym iPKO lub przez aplikację IKO. Pozostałe osoby mogą wypełnić wniosek o pożyczkę w PKO Banku Polskiego online i podpisać umowę zdalnie, ale całkowita kwota pożyczki nie może być wyższa niż 6 200 zł.

Zdolność kredytowa – co wpływa na wysokość pożyczki, którą możesz dostać?

Rzeczywista, maksymalna kwota pożyczki w PKO Banku Polskim lub u innego pożyczkodawcy zależy natomiast od tego, jak instytucja oceni Twoją zdolność do spłaty zobowiązania. Od czego zależy ta ocena?

 

Głównie od wysokości Twoich dochodów w porównaniu do wielkości stałych zobowiązań finansowych (m.in. koszty utrzymania mieszkania i samochodu oraz spłata ewentualnych innych zadłużeń), a także szacowanych wydatków podstawowych w danym miejscu zamieszkania. Na zdolność kredytową pożyczkobiorcy wpływają też między innymi:

 

  • źródło i stabilność dochodu;
  • staż pracy;
  • stan cywilny, wiek oraz liczba osób na utrzymaniu;
  • historia kredytowa.

Newsletter

Wykorzystujemy pliki cookies.