Podczas wyjazdu poza kraje Unii Europejskiej często musisz zadbać o wyrobienie Zielonej Karty. Ten dokument jest międzynarodowo uznawanym poświadczeniem zawarcia ubezpieczenia OC. Zobacz, czym cechuje się Zielona Karta i jak ją wyrobić.
Czy Zielona Karta jest obowiązkowa podczas każdej zagranicznej podróży? Nie – w wielu sytuacjach w zupełności wystarczy Ci standardowa polisa OC. Jeżeli jednak planujesz odwiedzić np. Białoruś, Ukrainę czy Iran, musisz zadbać o dodatkowe dokumenty. Czy to Twój obowiązek? Nie – jednak gdy tego nie zrobisz, musisz liczyć się z kosztami lub utrudnieniami na granicy.
Czym jest Zielona Karta?
Zielona Karta to międzynarodowe poświadczenie zawarcia ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej. Taki dokument może okazać się niezbędny, jeżeli planujesz zagraniczne wyjazdy. Czy Zielona Karta jest potrzebna za każdym razem, gdy wyjeżdżasz za granicę?
Polisa OC, która jest obowiązkowa w Polsce, jest respektowana w krajach, które podpisały Porozumienie Wielostronne, tzn. Unii Europejskiej, państwach EFTA oraz krajach stowarzyszonych. Jednak dla niektórych krajów jest to za mało. Wiele państw wymaga dodatkowego dokumentu – czyli właśnie Zielonej Karty.
Zasada działania takiego dokumentu jest tożsama z polisą OC. Dzięki niej zyskujesz zabezpieczenie, gdy to Ty wyrządzisz szkodę innym uczestnikom ruchu drogowego. Niezależnie od tego, czy spowodujesz kolizję, czy potrącisz pieszą osobę – to właśnie Zielona Karta będzie Twoim finansowym zabezpieczeniem na wypadek tego typu sytuacji.
A skąd wzięła się nazwa tego dokumentu? Otóż Zielona Karta pierwotnie miała… zielony kolor. Jednak od 1 lipca 2021 roku Zielone Karty zmieniły wygląd. Do końca roku posiadaczom ubezpieczonych pojazdów będą wydawane karty zielone lub białe. Natomiast od 2022 roku wystawiane będą certyfikaty wyłącznie w kolorze białym. Sam dokument składa się z dwóch części, przedzielonych perforacją. W przypadku wyrządzenia szkody należy oderwać dolną połowę i przekazać ją osobie poszkodowanej.
W jakich krajach Zielona Karta jest konieczna?
To nie jest tak, że wyjeżdżając poza Unię Europejską, od razu będzie Ci potrzebna Zielona Karta. Lista państw, które wymagają dokumentu w tej formie, obejmuje 13 krajów. O Zielonej Karcie musisz pamiętać, jeżeli planujesz wycieczkę do:
- Rosji,
- Białorusi,
- Ukrainy,
- Mołdawii,
- Azerbejdżanu,
- Albanii,
- Macedonii,
- Turcji,
- Iranu,
- Izraelu,
- Tunezji,
- Maroko.
To właśnie te kraje wymagają dodatkowego dokumentu poświadczającego posiadanie polisy OC. Pamiętaj – nawet jeżeli zamierzasz przejechać tylko tranzytem przez teren danego kraju, to i tak będzie Ci potrzebna Zielona Karta.
A co zrobić, jeżeli zapomnisz o wyrobieniu dokumentu? W takiej sytuacji musisz liczyć się z dodatkowymi kosztami na granicy. Będzie Ci potrzebne tzw. ubezpieczenie graniczne wydawane na określony czas (np. na 15 lub 30 dni). Może ono kosztować nawet kilkaset złotych.
Jak wyrobić zieloną kartę i ile kosztuje?
Wyrobienie Zielonej Karty jest bardzo proste. Przede wszystkim – musisz mieć wykupione ubezpieczenie OC. To absolutna podstawa. Gdy już masz taką obowiązkową polisę, w następnym kroku złóż wniosek o wydanie Zielonej Karty.
W tym celu skontaktuj się bezpośrednio z towarzystwem ubezpieczeniowym. Jeżeli polisę masz wykupioną w LINK4 wystarczy, że zadzwonisz do doradcy. Podczas rozmowy wskaż, do jakiego kraju podróżujesz. Po rozmowie telefonicznej i ustaleniu szczegółów Zieloną Kartę otrzymasz pocztą na wskazany adres.
Warunki i procedura wydania Zielonej Karty może wyglądać różnie w zależności od towarzystwa ubezpieczeniowego. Różny może być np. termin ważności takiego dokumentu. W niektórych firmach, zamawiając zieloną kartę, musisz liczyć się z koniecznością poniesienia dodatkowych opłat. Co bardzo ważne – w LINK4 za jej wyrobienie nie zapłacisz nawet złotówki.
Zielona karta pojazdu – podsumowanie
Dobre zaplanowanie trasy zagranicznej pozwoli Ci uniknąć wielu niepotrzebnych opłat. Wyrobienie Zielonej Karty to jeden z podstawowych punktów, o których musisz pamiętać, jeżeli wyjeżdżasz poza Unię Europejską – nawet gdy podróż przez kraj ościenny będzie trwać zaledwie kilkadziesiąt minut.
To jednak nie wszystkie elementy, o jakich musisz pamiętać. Żeby zadbać o bezpieczeństwo swoje i swoich pasażerów podczas podróży, warto zaopatrzyć się w inne polisy, np. pakiet Assistance, który będzie prawdziwą pomocą w każdej awaryjnej i kryzysowej sytuacji na drodze. Zapoznaj się z ofertą LINK4 i wybierz ochronę ubezpieczeniową dla siebie!