Co ma wspólnego triatlon z normą iso 50001 ? Czy to ten sam proces? O zasadzie zachowania minimum energii.
Serce
Jest 2008 rok. Biegnę w Szczecinie Triatlon na dystansie IRONMan. Patrzę na pulsometr – wiem, że nie mogę przekroczyć 155 uderzeń na minutę. Za mną 6 godzin wysiłku a przede mną pewnie drugie tyle. Tak fajnie jedzie się na rowerze… chętnie bym przyspieszył i dał z siebie wszystko! Co by się stało gdybym nie przestrzegał reguły 155 ( (220 -wiek) * 85 i nie patrzył na proces z punktu widzenia efektywności energetycznej.
Znam odpowiedź: nie ukończyłbym tego dystansu i nie spełnił swojego marzenia. Zszedłbym z trasy. 4 lata przygotowań poszłyby w niepamięć. Przez kilka dni miałbym problem z chodzeniem, siadaniem, a do tego ból całego ciała.
Srednia
Średnie zużycie paliwa, które wyświetla się na desce rozdzielczej samochodu, to dla nas informacja o pewnej wartości. Co się za nią kryje? Czy zastanawiałaś się jak średnia wpływa na proces? Jakie jest praktyczne znaczenia stwierdzenia, że jedziesz ze średnia prędkością 100km/h, zużywasz średnio 100kw energii na godzinne czy biegniesz ze średnia 12.5 km? Co to oznacza dla twojego procesu?
Mało kto uświadamia sobie jakie obciążania są generowane poprzez odchylenia od średniej. Średnia 100 może oznaczać – 100 i 100, ale również 10 i 190 i w obu tych przypadkach są diametralnie różne obciążenia stawiane systemowi.
Energiajako zasób
Proces aby istnieć potrzebuje energii. Dobrze wiemy co się stanie jak zabraknie nam paliwa w samochodzie – każdy albo to przeżył albo słyszał tez o tym. Dlatego tankując paliwo na stacji polegamy na informacji o KPI z deski rozdzielczej czyli wskaźniku paliwa. Czy prąd może skończyć się w gniazdku? Zdarza się, ale i przed tym możemy się zabezpieczyć stosując ups, lub agregaty.
Co zrobić w przypadku człowieka? Jak dostarczyć energii? Nie tylko w trybie „stand by”, ale przede wszystkim w trybie „on” jak w przypadku triathlonu. Czy samo zaspokajanie potrzeby posiadania energii wystarczy ? Czy proces w fabryce potrzebuje tyle samo energii w przypadku stand by i pracy pod dużym obciążeniem?
Właściciel fabryki chce aby maszyny miały wydajność min 80-85 % czy taką jak ja podczas triatlony ?
Co zrobić aby na długim dystansie osiągana i utrzymywana była taką wydajność?
Jakie będą skutki przekroczenia tej granicy?
Co się stanie z maszyna gdy będzie obciążana ponad normę? To samo co ze mną gdy będę pędził tak, że moje serce będzie biło więcej niż 155 uderzeń na minutę!
Dokładnie to samo – system padnie – niezależnie czy jest to człowiek czy maszyny w fabryce . Jako człowiek dostanę zakwasów i nie będę w stania się ruszyć. Nie wystarczy chwila przerwy, żeby ruszyć dalej. Będę potrzebował dłuższej rekonwalescencji. Do dziś pamiętam zakwasy na maratonie albo podczas 24 godzinnego pływania kiedy nie mogłem wyjść z basenu.
Przy krótkotrwałych przeciążeniach organizmu np. wspinaniu wystarczy chwila odpoczynku i jedziemy dalej – trochę tak jak wyłączyć maszynę na chwile aby temperatura spadł, woda w chłodnicy znów nabrała normalne temperatury.
Efektywność – energetyczna
To takie gospodarowanie zasobami energetyczni, które umożliwia optymalne ich wykorzystanie w określonym czasie i warunkach. Pod górkę jadę wolniej, a z górki szybciej . Czy w praktyce zarządzania procesami jest to tak samo łatwe?
Żeby czymś zarządzać trzeba to zmierzyć. Pierw trzeba dokonać pomiarów, sprawdzić gdzie i kiedy energia jest marnotrawiona – w każdym ujęciu. Nie wszystko widać od razu.
Efektywne zarządzanie energią wymaga odpowiednich narzędzi, które generują dane – w przypadku treningu jest to nowoczesny pulsometr, a przypadku fabryki to innowacyjna platforma do mądrego zarządzania energią. Najlepiej stosująca zasadę minimum energii.
Norma iso5001 mówi o efektywności energetyczni i o procesie doskonalenia. Procesach dzięki którym będziemy mądrzej tą energią gospodarować.
...
Proces potrzebuje energii i wszystkie działania powinny być skierowane w kierunku minimalnego jej zużycia. Dla mnie „minimalne” oznacza mądre gospodarowania energią w procesach czyli takie operowanie aby jej nie zabrakło. Człowiek jest najlepszym przykładem jak taka maszyneria działa sprawnie a kluczowym wskaźnikiem stosowanym długofalowo jest ilość uderzeń serca ( KPI ). Niestety nie ma takiego wskaźnika dla Fabryk choć norma ISO 50001 pokazuje kierunek działań jakie należy podjąć w celu bycia bardziej efektywnym energetycznie.