Szef z piekła rodem. Badanie Polaków 2020

Zarządzanie, Badania

63% złych szefów w Polsce to mężczyźni, a 36% to kobiety. Aż 76% niekompetentnych przełożonych nie okazuje swoim podwładnym szacunku i traktuje ich niegrzecznie. Jacy jeszcze są polscy źli szefowie, do czego są w stanie się posunąć i jak negatywnie wpływają na pracowników?

Na łamach serwisu kariery LiveCareer.pl przeprowadzono badanie „Szef z piekła rodem”, w którym zapytano 1010 Polaków o ich doświadczenia ze złymi przełożonymi — kim są i jak sobie z nimi radzić, gdy nie możemy pozwolić sobie na zmianę pracy.

Respondenci badania zostali zapytani również o to, w jaki sposób ich źli szefowie zdobyli swoją wysoką pozycję zawodową: 36% odpowiedziało, że ich przełożeni zostali specjalnie zatrudnieni na to stanowisko, 33% — że ich przełożeni byli właścicielami firmy, a 16% — że były to osoby, które stały się szefami wskutek awansu. Jedynie 13% ankietowanych przyznało, że nie wie, jak to się stało, że osoba będąca ich (złym) szefem trafiła na stanowisko kierownicze.

Badanie „Szef z piekła rodem” sprawdziło również, jak relacje ze złym szefem odbijają się na zdrowiu psychicznym i fizycznym Polaków: 73% respondentów doświadczyło frustracji, 60% miało problemy z koncentracją, 52% doświadczyło apatii, również 53% dezorientacji, a 37% ograniczyło kontakty z rodziną i bliskimi.

Dodatkowo aż u 62% badanych pojawiły się bóle głowy, u 60% bezsenność lub problemy z zasypianiem, u 59% podwyższone ciśnienie, u 51% problemy żołądkowe, u 42% obniżenie odporności, a u 36% spadek libido.

 Jak każda toksyczna relacja, ta ze złym szefem negatywnie odbija się na zdrowiu psychicznym i fizycznym pracownika. To może sprawić, że pracownik wpadnie w błędne koło: czując się źle, będzie pracować mniej efektywnie, czym zwróci uwagę przełożonego — więc kłopoty w ich wzajemnej relacji będą dalej eskalowały — mówi Małgorzata Sury, autorka badania i ekspertka ds. kariery serwisu LiveCareer.pl. 

Oto, co jeszcze wynika z badania:

  • około 36% szefów naszych ankietowanych zostało specjalnie zatrudnionych na stanowisko kierownicze, a 33% było jednocześnie właścicielami firm, w których pracowali nasi respondenci
  • według respondentów najgorsze zachowania złych szefów to: brak szacunku do pracowników, odmowa awansu lub podwyżki bez podania powodu, krytyka na forum publicznym oraz okłamywanie
  • pomimo kłopotów z szefem, większość ankietowanych nie zmieniało pracy, bo liczyli, że sytuacja się poprawi (67%), potrzebowali pieniędzy i nie mogli sobie pozwolić na szukanie nowej pracy (67%), włożyli za dużo energii w swoją pracę, żeby rezygnować z niej z powodu szefa (62%).

 

Relacja ze złym szefem jest bez wątpienia trudna, ale są różne sposoby, żeby ją poprawić. Najpierw warto spróbować porozmawiać z przełożonym i zrozumieć jego motywacje. Jeśli to nie pomoże, trzeba zgłosić problem do działu HR. A gdy zachowania szefa wyczerpują znamiona mobbingu, trzeba zgłosić się do Państwowej Inspekcji Pracy. — radzi Żaneta Spadło, ekspertka ds. kariery serwisu LiveCareer.pl.

 

Szczegółowe wyniki badania „Szef z piekła rodem” można znaleźć tutaj.

Newsletter

Wykorzystujemy pliki cookies.