Wedel z edukacyjnym cyklem wideo wspierającym kandydatów z niepełnosprawnościami poszukujących pracy

Rynek pracy, Czytelnia

Firmy są coraz bardziej świadome potrzeby otwierania się na zatrudnianie osób z niepełnosprawnościami (OzN). To dobry czas na poszukiwanie pracy dla kandydatów ze szczególnymi potrzebami. Aby zaktywizować OzN i ułatwić im wejście na rynek pracy, Wedel przygotował cykl materiałów wideo ze wskazówkami, które mają wesprzeć kandydatów w tym procesie. W rozbudowanej zakładce „Kariera” oraz na firmowym kanale na platformie YouTube można znaleźć serię filmów, będących kontynuacją działań Wedla w ramach programu CzekoSprawni. Cennych porad udzielają ekspertki z firmy Wedel oraz Fundacji Aktywizacja.

Przygotowanie filmów ze wskazówkami dla kandydatów to kolejny krok współpracy między firmą Wedel a Fundacją Aktywizacja. Ekspertki z obu organizacji przygotowały porady w skondensowanej, przyjaznej w odbiorze formie, w których dzielą się wiedzą z zakresu rekrutacji: stworzenia skutecznego CV, przygotowania do procesu poszukiwania pracy oraz odpowiedniej autoprezentacji podczas rozmowy rekrutacyjnej.

- Cykl wideo ze wskazówkami to kolejny krok w aktywizacji osób z niepełnosprawnościami w ramach naszego programu CzekoSprawni. Aby ułatwić OzN wejście na rynek pracy, poruszyłyśmy w mini poradnikach najważniejsze zagadnienia, którym kandydaci muszą stawić czoła, decydując się na zdobycie wymarzonego stanowiska: od stworzenia CV, aż po rozmowę rekrutacyjną. Bazowałyśmy na własnych doświadczeniach z dotychczasowych procesów rekrutacyjnych prowadzonych w Wedlu, a dzięki merytorycznemu wsparciu Fundacji Aktywizacja, uwzględniłyśmy najważniejsze wyzwania, z którymi mierzą się osoby z niepełnosprawnościami, poszukujące pracy – wskazuje Aleksandra Kusz vel Sobczuk, Kierowniczka Komunikacji Korporacyjnej w firmie Wedel.

Trzy składniki tworzące skuteczne CV

Jedną z pierwszych rad ekspertek jest przygotowanie skutecznego CV. Przede wszystkim, taka wizytówka zawodowa musi być spersonalizowana – powinno się wymienić w niej informacje dające pracodawcy bądź rekruterowi sygnał, że jesteśmy odpowiednią osobą na to stanowisko, w tej konkretnej firmie. Co w momencie, gdy nie mamy doświadczenia, którym moglibyśmy się podzielić? Jak podpowiada Marta Marciniuk, Specjalistka Wsparcia Osób z Niepełnosprawnościami w firmie Wedel, wówczas warto w CV umieścić swoje cele zawodowe, czyli to, czego chcemy się nauczyć i jakie umiejętności nabyć. Dzięki temu pracodawca będzie miał możliwość sprawdzenia, czy idziemy w tym samym kierunku i spełniamy wzajemne oczekiwania. Należy też pamiętać o zamieszczeniu zgody na przetwarzanie danych osobowych.

Trzy elementy potrzebne podczas szukania pracy

Zanim zaczniemy szukać pracy, potrzebujemy trzech rzeczy – wskazuje jedna z ekspertek, Iga Jendrych, Specjalistka Komunikacji i Edukacji CSR w firmie Wedel. Po pierwsze – pomysłu. Warto zastanowić się, gdzie chcemy pracować i co robić. Po drugie – planu. Ekspertka poleca wybrać firmy, które nas interesują, a następnie sprawdzić, czy obecnie rekrutują. Jeśli tak, to zaaplikujmy, a jeśli nie, to koniecznie poszukajmy kontaktu i wyślijmy swoją aplikację na przyszłość. Trzecim ważnym elementem jest proaktywność. Szukanie pracy to proces, który wymaga czasu, więc nie można się poddawać, dopóki nie znajdziemy tej wymarzonej.

Wyznacz kurs i zaplanuj swoją podróż

Kolejną wskazówką dzieli się Anita Półtorak, Ekspertka ds. HR w Fundacji Aktywizacja. Jej zdaniem, mapa podróży po satysfakcjonującą pracę może mieć wyznaczonych kilka szlaków, z których każdy doprowadzi nas do celu. Warto uwzględnić w niej różnorodne opcje poszukiwania pracy, takie jak networking, sprawdzenie zakładki praca lub kariera, stworzenie własnego ogłoszenia o pracę lub bezpośredni kontakt z firmą, w której chcielibyśmy pracować.

- Dobrym uzupełnieniem mogą okazać się także media społecznościowe, portale pracy, portale branżowe lub wsparcie instytucji, takich jak chociażby Fundacja Aktywizacja, która pomoże nie tylko w znalezieniu zatrudnienia, ale również przygotuje do rozmowy rekrutacyjnej i wesprze w uzupełnieniu luk kompetencyjnych, poprzez udział w specjalistycznych kursach lub szkoleniach – rekomenduje Anita Półtorak.

Wskazówki dla kandydatów i nie tylko

Więcej porad i materiałów można znaleźć na kanale Youtube firmy Wedel oraz w zakładce Kariera na stronie wedel.pl. Organizacja zaplanowała dwie odsłony poradników – pierwszy skierowany jest do osób poszukujących pracy (OzN). Natomiast już wkrótce pojawią się kolejne wideo, tym razem skierowane do pracodawców, którzy chcą otworzyć swoje firmy na rekrutację osób z niepełnosprawnościami. Zapraszamy do śledzenia kanałów komunikacji Wedla.

Jeszcze więcej informacji na temat rekrutacji oraz materiałów dla OzN i pracodawców na stronie Fundacji Aktywizacja: https://aktywizacja.org.pl/.

Drukuj artykuł
Artykuł przygotowany przez Ekspertów firmy Wedel

Newsletter

Wykorzystujemy pliki cookies.