Twój mózg Cię potrzebuje

Zarządzanie, Czytelnia

Każdy z nas chce, aby jego mózg działał bez zarzutu. Przekonują nas do tego reklamy ze specyfikami na lepszą koncentrację, sen, aktywność w pracy, efektywne uczenie. Zachęcają szkolenia motywacyjne. Co robić? Ulec presji koncernów farmaceutycznych? Zapisać się na szkolenie podnoszące aktywność szarych komórek? Jest jakiś inny sposób?

Z punktu widzenia biochemii mózgu najlepiej by było, żebyśmy zostawili nasze mózgi w świętym spokoju. Nauka dowiodła, że wszelkie substancje psychoaktywne w dłuższej perspektywie tylko zakłócają jego prawidłowe funkcjonowanie. Poniżej prezentujemy kilka dobrych rad, o których powinniśmy pamiętać, jeśli chcemy, żeby nasz mózg działał prawidłowo.

Tlen

Nasz mózg potrzebuje sporo tlenu. Zużywa aż 20% całego zapotrzebowania organizmu na tlen. Wszelkie niedobory nasz mózg mentalnie odczuwa i na nie reaguje. Idź na spacer.

Sen i odpoczynek

Myślenie w stanie zmęczenia, niewiele się różni od myślenia pod wpływem alkoholu – kierujemy się systemem odruchowym, a nie racjonalnym. Tak więc, jeśli chcesz podejmować racjonalne decyzje – śpij.

Dieta

Nasz mózg do prawidłowego funkcjonowania potrzebuje diety zróżnicowanej, bogatej w witaminy A,C,E i B, cynk, kwas foliowy, magnez oraz glukozę (w mądrych ilościach). Szkodzi nam jedzenie przetworzone i tłuszcze trans. Zła dieta powoduje problemy z koncentracją, zapamiętywaniem i logicznym myśleniem. Jedz zdrowo.

Aktywność fizyczna

Im częściej ćwiczymy jakąś czynność ruchową, tym szybciej się jej uczymy i jednocześnie zwiększamy efektywność synaps. Poćwicz lub pobiegaj.

...

Nie od dziś wiadomo, że osoby, które „ćwiczą” swój umysł, pozostają dłużej sprawne umysłowo.
Im „bardziej” z mózgu korzystamy – tym dłużej pozostaje on sprawny.

Bibliografia:
Prowizorka w mózgu, Gary Marcus, Smak Słowa, Sopot, 2009
Kto tu rządzi- ja czy mój mózg, M.S.Gazzinga, Smak Słowa, Sopot, 2013

Newsletter

Wykorzystujemy pliki cookies.