Jak zoptymalizować procesy biznesowe w przedsiębiorstwie?

Zarządzanie, Czytelnia

Aby firma mogła osiągnąć sukces, musi posiadać szereg przewag konkurencyjnych. Jednym z najlepszych sposobów na zbudowanie wysokiej pozycji w branży jest optymalizacja procesów biznesowych. Jest to długotrwały proces, który musi być nieustannie dostosowywany do dynamicznie zmieniających się uwarunkowań rynku. W poniższym artykule tłumaczymy, jak zoptymalizować procesy biznesowe w przedsiębiorstwie.

Procesy biznesowe

Każda firma realizuje określone procesy biznesowe, czyli określone czynności podejmowane przez kadrę kierowniczą lub pracowników, których celem jest wypracowywanie zysku dla przedsiębiorstwa. Niestety, pewne zadania są niezwykle czasochłonne i kosztowne, dlatego z roku na rok coraz więcej podmiotów gospodarczych podejmuje decyzję o wprowadzeniu automatyzacji. 

Optymalizacja procesów biznesowych, czyli RPA 

W odniesieniu do automatyzacji procesów biznesowych bardzo często stosuje się skrót RPA, czyli z angielskiego Robotic Process Automation - zrobotyzowana automatyzacja procesów biznesowych. Istotą RPA jest zastąpienie ludzi wykonujących powtarzalne czynności nowoczesnymi, odpowiednio zaprogramowanymi robotami.

Na wprowadzenie RPA bardzo często decydują się duże zakłady produkcyjne - dzięki takiemu rozwiązaniu ich moce produkcyjne mogą wzrosnąć nawet o kilkadziesiąt procent, co skutkuje wyższym zyskiem. Jednocześnie odciążeni pracownicy mogą zająć się innymi, ambitniejszymi zadaniami, np. pielęgnowaniem relacji z kontrahentami, tworzeniem strategii marketingowej itd. 

Robotyzację procesów biznesowych stosuje się też w bardzo wielu innych branżach - finansach, telekomunikacji, administracji, logistyce czy turystyce. Tak naprawdę każde przedsiębiorstwo, w którym istnieje wiele procesów biznesowych, może postawić na RPA, gdyż dzięki temu w długotrwałej perspektywie wzrośnie jego rentowność. 

Na czym polega działanie robotów w ramach RPA?

W ramach RPA pewne powtarzalne czynności są wykonywane przez innowacyjne roboty softwarowe. Są one połączone z aplikacjami komputerowymi oraz właściwie skonfigurowane, dzięki czemu są w stanie wykonywać powtarzalne czynności czy realizować obliczenia.

Czym różni się robotyzacja od automatyzacji? 

Czy istnieje różnica między automatyzacją a robotyzacją? Sporo osób używa tych terminów zamiennie, jednak jest to błąd. W rzeczywistości robotyzacja to jeden z rodzajów automatyzacji i dotyczy procesów, które są realizowane przy użyciu specjalistycznego robota komputerowego. 

Zobacz też: Automatyzacja wprowadzania danych, czyli jak wykorzystać AI w żmudnej pracy?

Dzięki robotyzacji procesów biznesowych w przedsiębiorstwie niektóre kompetencje pracowników są przekazywane na rzecz robotów, dzięki czemu mogą oni wykonywać inne, trudniejsze zadania, takie jak obsługa klienta, podpisywanie kontraktów z kontrahentami itp. 

W których procesach biznesowych sprawdza się RPA? 

Wprowadzenie RPA nie sprawdzi się we wszystkich procesach biznesowych w danej firmie. Nie ma możliwości, aby dany podmiot gospodarczy w 100% opierał się na pracy robotów. Wynika to oczywiście z tego, że określone czynności mogą wykonywać wyłącznie ludzie. 

Które procesy mogą być objęte robotyzacją? Przede wszystkim te, w których czynności są schematyczne i czasochłonne. Gdy robota da się odpowiednio zaprogramować do wykonywania konkretnych czynności, z pewnością będzie radził sobie z tym lepiej niż nawet najlepszy pracownik. Wynika to oczywiście z tego, że każdy człowiek potrzebuje przerwy i ma swoje ograniczenia, zaś robot jest w stanie pracować przez 24 godziny na dobę. Innym przykładem procesów, które można objąć robotyzacją, są te, w których trzeba porównywać ze sobą różne zestawy danych, na przykład odnośnie do sprzedaży w poszczególnych okresach. 

Jaki jest koszt przeprowadzenia robotyzacji w firmie?

Wydawać by się mogło, że koszt wprowadzenia robotyzacji w firmie jest niezwykle wysoki. Warto jednak wiedzieć o tym, że w rzeczywistości wcale nie musi tak być. Bardzo często implementacja RPA kosztuje mniej niż łączna wysokość wynagrodzeń pracowników w ciągu roku. 

Na ostateczny koszt wpływa przede wszystkim to, jakie zadania miałyby wykonywać roboty. Zazwyczaj taka inwestycja zwraca się przedsiębiorstwom po około roku. Więcej informacji o specyfice RPA można znaleźć na portalu mindbox.pl

Drukuj artykuł
Mindbox S.A.

Artykuł przygotowany przez Mindbox S.A.

Newsletter

Wykorzystujemy pliki cookies.