Jak restrukturyzacja zadłużenia może pomóc przedsiębiorcy?

Zarządzanie, Czytelnia

Czy Twoja firma ma problemy finansowe? Twojemu przedsiębiorstwu grozi niewypłacalność? Odpowiedzią na tego rodzaju problemy może być tak zwane postępowanie restrukturyzacyjne. Jak restrukturyzacja zadłużenia może pomóc przedsiębiorcy?

  1. Co to jest restrukturyzacja i kiedy ją rozpocząć?
  2. Jak restrukturyzacja wygląda w praktyce?
  3. Czy restrukturyzacja się opłaca?

Czym jest postępowanie restrukturyzacyjne i kiedy właściwie powinno się je rozpocząć? Czy w ogóle opłaca się korzystać z restrukturyzacji? Jeśli szukasz informacji na ten temat, zapraszamy do lektury niniejszego artykułu.

Co to jest restrukturyzacja i kiedy ją rozpocząć?

Restrukturyzacja – inaczej postępowanie restrukturyzacyjne – to taki typ postępowania sądowego, podczas którego dłużnik przedstawia i ustala nowy plan spłaty swoich zobowiązań z wierzycielami – tak zwany plan układowy. Celem postępowania restrukturyzacyjnego jest oddłużenie firmy za pomocą m.in. redukcji zadłużenia. Ponadto postępowanie gwarantuje ochronę przeciwegzekucyjną, wstrzymuje wypowiedzenia umów i umożliwia rozłożenie zobowiązań na dogodne dla dłużnika raty. Oczywiście rozłożenie zobowiązań na raty ustala się z wierzycielami.

Kiedy warto rozpocząć restrukturyzację? Oczywiście w momencie, gdy jesteśmy pewni, że wystąpił stan zagrożenia niewypłacalnością. Nie zawsze jednak jest to odpowiedni moment na restrukturyzację. Postępowanie jest opłacalne w głównej mierze w sytuacji, gdy mamy do czynienia z dużym zadłużeniem i tym samym nie jesteśmy w stanie w jakikolwiek inny sposób rozwiązać naszych problemów finansowych. I wtedy właśnie najczęściej okazuje się, że jedynym rozwiązaniem będzie wprowadzenie układu z wierzycielami.

Jeśli jesteś zainteresowany postępowaniem restrukturyzacyjnym, w działaniu tym pomoże Ci Kancelaria Restrukturyzacyjna KPR, która aktualnie jest liderem na polskim rynku. W sytuacji, gdy nie dysponujesz odpowiednimi środkami, kancelaria pomoże Ci sfinansować postępowanie.

Jak restrukturyzacja wygląda w praktyce?

W skrócie postępowanie restrukturyzacyjne zaczyna się od złożenia wniosku. Kancelaria Restrukturyzacyjna KPR w pierwszej kolejności dokonuje darmowej analizy sytuacji firmy i sprawdza, czy problem kwalifikuje się w ogóle do postępowania. Na tym etapie przedsiębiorca musi stworzyć listę wierzytelności i spis majątku. Zanim rozpocznie się procedurę otwarcia postępowania, należy podpisać umowę, która umożliwi wykonanie tych czynności. W ciągu dwóch tygodnie ukaże się obwieszczenie w Krajowym Rejestrze Zadłużonych o otwarcia postępowania restrukturyzacyjnego. Od tego dnia zadłużone przedsiębiorstwo otrzymuje ochronę przeciwegzekucyjną. Czas trwania ochrony tego rodzaju wynosi 4 miesiące. W tym okresie nie można wypowiedzieć umów kredytowych, leasingu i innych. Zawiesza się również wszelkie licytacje komornicze oraz ewentualne blokady bankowych rachunków. W trakcie czterech miesięcy doradca zajmuje się przedstawianiem propozycji układowych wszystkim wierzycielom oraz rozsyła odpowiednie karty do głosowania. Jeśli większość będzie za zaproponowanym układem, do sądu składa się wniosek o zatwierdzenie takiego układu.

W momencie, gdy sąd wyda postanowienie o zatwierdzeniu wybranego planu układowego, doradca restrukturyzacyjny zacznie pełnić funkcję nadzorcy wykonania układu. Do jego obowiązków należeć będzie składanie co kwartał sprawozdań z tego, jak przedsiębiorca reguluje wszelkie zobowiązania.

Dzięki postępowaniom restrukturyzacyjnym zostają wstrzymane wszystkie egzekucje komornicze i administracyjne. Można również zmniejszyć wysokość zobowiązań nawet do okolic 70%. Celem restrukturyzacji jest oczywiście odroczenie terminu płatności, rozłożenie długów na dogodne dla dłużnika raty oraz odstąpienie od ewentualnych umów, które są niekorzystne. Jest także możliwość anulowania niekorzystnych transakcji lub sprzedaż majątku bez żadnego obciążenia.

Czy restrukturyzacja się opłaca?

Postępowanie restrukturyzacyjne to świetne rozwiązanie dla tych przedsiębiorców, którzy potrzebują natychmiastowej i szybkiej ochrony sądowej przed czekającymi firmę egzekucjami. To także doskonała opcja dla firm, wobec których prowadzone jest postępowanie sądowe, postępowanie egzekucyjne lub postępowanie administracyjne. Jeśli Twoje przedsiębiorstwo znajduje się aktualnie w kryzysie finansowym, nie zwlekaj i już teraz skorzystaj z pomocy odpowiednich osób, które poprowadzą Cię przez całe postępowanie restrukturyzacyjne. Bardzo często dobrze przeprowadzone postępowanie restrukturyzacyjne odpowiedzią jest nawet na poważne problemy. Przy wyborze danego typu postępowania restrukturyzacyjnego należy jednak korzystać z pomocy specjalistów, którzy pomogą uniknąć kruczków prawnych. Jeżeli chcesz otrzymać tego typu pomoc prawną, już teraz zapytaj, czym postępowanie restrukturyzacyjne wyróżnia się na tle innych rozwiązań i czy w przypadku wdrożenia daje wymierne korzyści w twojej sytuacji, dzięki czemu zadbasz o potrzeby swoich partnerów i będziesz mógł załatwić problem ze wszystkimi wierzycielami jednocześnie. Wstrzymanie egzekucji jest czasami trudne, dlatego w niektórych przypadkach nawet umorzenie odsetek może pomóc, gdy twojej firmie grozi niewypłacalność. Warto jednak pamiętać, że redukcję zadłużenia należy prawidłowo przeprowadzić, aby przedsiębiorstwo mogło dalej funkcjonować i przynosić wymierne korzyści.

Newsletter

Wykorzystujemy pliki cookies.