Odzież robocza dla pracowników wielu branż jest codziennym strojem, który chroni ich przed niebezpiecznymi sytuacjami, a także zapewnia komfort podczas wykonywanych obowiązków. Źle dobrany ubiór może ograniczać swobodę ruchów, podrażniać skórę, a także niedostatecznie chronić przed zagrożeniami zdrowia i życia. Wybierając odpowiednią odzież BHP należy więc zwracać uwagę przede wszystkim na jej dopasowanie do konkretnego stanowiska pracy, walory użytkowe oraz do charakterystyki występujących zagrożeń.
Odzież robocza a odzież ochronna
Odzież robocza i odzież ochronna często są ze sobą mylone. Pierwsza z wymienionych nie wymaga specjalnych certyfikatów, zaś w przypadku drugiej niezbędne jest potwierdzenie jej zgodności z normami BHP, odnoszącymi się do zagrożeń związanych z konkretną profesją. Do takich niebezpieczeństw zaliczyć można między innymi opary i gazy, hałas, ogień, substancje żrące, a także bardzo niskie i bardzo wysokie temperatury.
Odzież robocza męska i damska
Odzież robocza BHP dzieli się na trzy klasy ochrony. Ubrania z klasy I stosowane są w pracach związanych z niewielkim ryzykiem, jak na przykład brud czy deszcz. Odzież klasy II musi spełniać funkcje klasy I, a także stanowić ochronę przed zagrożeniami zdrowia i życia. W tej kategorii znajdują się więc ubrania robocze odblaskowe i trudnopalne. Odzież ochronna BHP klasy III przeznaczona jest do użytku w ekstremalnych warunkach. Zalicza się do nich praca w kontakcie z chemikaliami, a także w skrajnie niskich i wysokich temperaturach.
Jakie są elementy odzieży roboczej?
Niektóre zawody posiadają dedykowane elementy odzieży roboczej lub ochronnej, jak ma to miejsce na przykład w przypadku ogrodników, mechaników czy lekarzy. Istnieją jednak uniwersalne elementy odzieży roboczej, do których zaliczyć można:
- spodnie robocze - najczęściej do pasa lub typu ogrodniczki, na ciepłe dni krótkie spodenki typu szorty;
- kombinezony robocze;
- bluzy robocze polarowe lub koszule robocze;
- koszulki z długim bądź krótkim rękawem;
- odzież wierzchnią, w tym kurtki robocze ocieplane, płaszcze przeciwdeszczowe, kurtki odblaskowe, kamizelki robocze, ocieplacze;
- obuwie - buty robocze, na przykład półbuty lub z podwyższoną cholewką;
- akcesoria - skarpety robocze, czapki, rękawiczki.
Jaką odzież roboczą wybrać?
Wybór najlepszej odzieży nie jest łatwy - na rynku wielu jest producentów ubrań roboczych, które różnią się od siebie pod wieloma względami. W pierwszej kolejności można wyeliminować tanią odzież roboczą, która nie zapewni najwyższej jakości ani wytrzymałości tkanin. W przypadku odzieży ochronnej każdego typu, należy zwrócić uwagę na cyrkulację powietrza, którą zapewnić może dobry materiał, jak ma to miejsce w przypadku bawełny z dodatkiem syntetyku.
Na upalne dni warto postawić na ubrania BHP zapewniające dobrą wentylację, jak na przykład spodnie do lub za kolana i przewiewny t - shirt. Podczas chłodniejszych pór roku warto zastanowić się nad odzieżą roboczą, która będzie jednocześnie wiatroszczelna i oddychająca. Może być uszyta z materiałów bawełnianych o właściwościach antystatycznych. Jesienią i zimą, gdy wcześnie robi się ciemno, należy odpowiednio zadbać również o dobrą widoczność pracowników zwłaszcza, gdy pracują przy niedostatecznym oświetleniu. Powinni więc posiadać odblaskowe elementy na poszczególnych elementach swojego ubioru. Na okres zimowy szczególnie przydatna będzie też ocieplana kurtka, posiadająca kaptur ściągany i kieszenie, a także ciepłe i wodoodporne buty z wysoką cholewką.