Jakie są rodzaje opodatkowania przedsiębiorstwa?

Zarządzanie, Akty prawne

Zasady ogólne, czyli najpopularniejszy sposób opodatkowania

Wybór formy opodatkowania ma wpływ na wysokość dochodów przedsiębiorstwa. Aby sprawdzić, który rodzaj jest najbardziej opłacalny w przypadku konkretnej firmy, można skorzystać ze specjalnego narzędzia, które automatycznie dokonuje stosownych obliczeń. Najlepiej wybrać takie, które bierze pod uwagę zmiany planowane od 2022 roku – aby je znaleźć, w wyszukiwarkę internetową wystarczy wpisać „polski ład kalkulator”.

W pierwszej kolejności warto jednak zapoznać się z charakterystyką dostępnych form opodatkowania. Najpopularniejszą z nich są tzw. zasady ogólne, przy których stosuje się skalę podatkową. Co to oznacza w praktyce? Istnieją dwa progi podatkowe. Osoby, które osiągają dochody do 85 528 zł, odprowadzają 17% podatku dochodowego. Jeśli osiągną wyższy dochód – obowiązuje ich 32% podatku. Taki stan rzeczy funkcjonuje w 2021 roku. Warto jednak pamiętać, że poważną zmianę w tej kwestii wprowadzi Polski Ład. Od 1 stycznia 2022 roku zwiększeniu ulegnie wysokość drugiego progu podatkowego. Wyniesie on nie tak jak do tej pory 85 528 zł, a aż 120 000 zł.

Przy zdecydowaniu się na zasady ogólne można także korzystać z przydatnych ulg oraz rozliczać się wraz z małżonkiem. To dodatkowy plus takiego rozwiązania.

Podatek liniowy, czyli ciekawa alternatywa dla zamożnych

Przy podatku liniowym podstawą opodatkowania jest dochód przedsiębiorstwa. Obowiązuje wówczas jedna stawka, która jest niezależna od jego wysokości, czyli 19%. Nie można przy tym korzystać z ulg podatkowych ani rozliczać się z małżonkiem. Takie rozwiązanie jest zatem opłacalnie przy odpowiednio wysokim pułapie dochodów. Do 2021 roku mogło być korzystne dla firm o dochodzie powyżej 100 000 zł. Należy jednak pamiętać, że od 2022 roku pewne kwestie związane
z podatkiem liniowym ulegną zmianie. Dotyczy to konieczności zapłacenia 4,9% składki zdrowotnej – obowiązek ten wprowadza Polski Ład. Eksperci uznają więc, że po reformie podatek liniowy może być opłacalny od nieco wyższego poziomu dochodów, czyli ponad 135 000 zł.

Czym jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych?

Ciekawym sposobem opodatkowania jest ryczałt. Podatek płaci się wówczas od przychodu. Z rozwiązania mogą skorzystać m.in. osoby prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą. Warto przy tym pamiętać, że stawki ryczałtu różnią się od siebie. Są zależne od typu prowadzonej działalności. Od 2022 roku obowiązującymi stawkami będą: 17%, 15%, 14%, 12,5%, 12%, 10%, 8,5%, 5,5%, 3% oraz 2%.

Co z kartą podatkową?

Interesującym rozwiązaniem dla wielu przedsiębiorców była także karta podatkowa przeznaczona dla przedstawicieli konkretnych branż. W tym przypadku wysokość opodatkowania ustalał naczelnik urzędu skarbowego. Zgodnie z zasadami Polskiego Ładu w 2022 roku karta podatkowa ma jednak ulec likwidacji. Nie będą już z niej mogli skorzystać nowi zainteresowani, a jedynie firmy, które do tej pory rozliczały się na jej zasadach.

Newsletter

Wykorzystujemy pliki cookies.