Wystartuj z pomysłem

Rynek pracy, Narzędzia

Start-up to najprościej mówiąc nowe, startujące przedsięwzięcie. Pojęcie to odnosi się do nowatorskim przedsięwzięć technologicznych i innowacyjnych usług (serwisów) w Internecie.

Start-up to również

  • Pomysł na rozpoczęcie biznesu
  • Małe, przeważnie 1-osobowe podmioty, rozpoczynające działalność 
  • Spółka, która do dalszego rozwoju potrzebuje finansowania od inwestorów.
  • Podmiot, który posiada produkt (np. w początkowej fazie rozwoju), ale nie do końca ma pomysł jak go wprowadzić na rynek.
  • Podmiot do 5 roku działalności

Projekty typu Start-up funkcjonują na podstawie zewnętrznych źródeł finansowania, a gdy zaczynają generować realne, konkretne i mierzalne zyski przestają być start-upami (mogą też zostać sprzedane lub przejęte).

Najsłynniejsze startupy

Przykłady najbardziej znanych projektów rozpoczynanych jako startup to: Google, Facebook i Nasza Klasa.

Google to projekt badawczy dwóch doktorantów. Kiedy pojawił się pomysł, że można by na wyszukiwarce zarobić projekt wszedł w fazę startupu. Historii powstawania Facebooka z pewnością nie trzeba nikomu powtarzać, a Naszą Klasę zna już każdy Polak.

Polskie startupy z sukcesem:

Gastronauci- Zaczęło się od prowadzenia bloga o gotowaniu po godzinach. Autorka postanowiła zainwestować czas w coś większego. Po stworzeniu szablonu przyszedł czas na przekazanie projektów specom od grafiki i programowania- tak powstała strona gastronauci.pl.

HumanWay- to system do rekrutacji online stworzony we wrześniu 2009. Cel jaki przyświecał przy realizacji systemu to usprawnienie  i obniżenie kosztów rekrutacji. W krótkim czasie zaczęła wspierać duże marki w rekrutacji pracowników.

Grupa pomocni.pl- Znanym serwisem grupy pomocni.pl jest Niania.pl., zajmujący się pośrednictwem na rynku opiekunek do dzieci.

Najmłodszy startupowiec

11-letni Krystian Gontarek to najmłodszy startupowiec w Polsce. Wymyślił startup GameTeller.net  i otrzymał za niego nagrodę.  Aplikacja ułatwia wybór i poszukiwanie dostępnych gier komputerowych. Krystian poprowadził również w szkole warsztaty dla dzieci i był prelegentem na branżowej konferencji InternetBeta 2012.

                                                                                          ---

W Polsce odbywają się cykliczne wydarzenia mające na celu prezentację i promocję nowych startupów. Na rynku dostępne są również różne formy wsparcia finansowego i doradztwa dla osób w fazie uruchamiania projektu.

Newsletter

Wykorzystujemy pliki cookies.