Wakacyjny sezon wyjazdów zarobkowych tuż tuż

Rynek pracy, Narzędzia

Poszukiwania możliwości zagranicznej pracy zarobkowej jest wiele. Wyjazd za pracą? Daleko czy blisko byleby mądrze i na przekór powiedzeniu Mądry Polak po szkodzie.

Interesujące nas oferty znajdujemy poprzez kontakty, polecenia, ogłoszenia. Największe źródło stanowi jednak Internet, gdzie znaleźć możemy niejednokrotnie łagodnie mówiąc nieuczciwe i podejrzane propozycje pracy. Wiarygodne źródło ofert pracy stanowią Urzędy Pracy oraz Agencje Zatrudnienia.

Jak znaleźć bezpieczną ofertę pracy i uniknąć kłopotów? Przygotowano na ten temat wiele ulotek informacyjnych, my zebraliśmy dla Ciebie te najważniejsze w pigułce.

  1. Sprawdź źródło pochodzenia oferty, sprawdź pracodawcę. Poszukaj więcej informacji na temat oferty, pracodawcy. Prześledź stronę www, zapytaj znajomych, sprawdź opinie. Jeśli planujesz wyjazd poprzez Agencję Zatrudnienia sprawdź czy działa legalnie i jest zarejestrowana (pomocna okaże się strona www.kraz.praca.gov.pl)
  2. Dokładnie zapoznaj się z warunkami zatrudnienia- płaca, warunki pracy, prawa i obowiązki. Wszystko to powinna zawierać umowa. Nie zgadzaj się na wyjazd bez podpisania umowy określającej warunki.
  3. Współpracując z Agencją Zatrudnienia zwróć uwagę, że pobieranie jakichkolwiek opłat związanych z załatwieniem pracy za granicą jest nielegalne.
  4. Organizując transport sprawdź ceny konkurencyjnych przewoźników, kup dla pewności bilet powrotny.
  5. Zadbaj o swoje bezpieczeństwo- zapoznaj się z obowiązującymi w danym kraju przepisami prawa, kosztami utrzymania.
  6. Sprawdź swoje umiejętności językowe.
  7. Sprawdź, gdzie ma swoją siedzibę Polski konsulat.
  8. Weź potrzebną na początek sumę pieniędzy i ważne dokumenty, z którymi się nie rozstawaj.
  9. Ustal sposoby kontaktu z najbliższymi w razie problemów.

Pamiętaj! Ważne jest, aby oferta pracy była sprawdzona, a firma która organizuje wyjazd była doświadczona w tej kwestii i miała podpisaną rzetelną umowę z zagranicznym pracodawcą.

Źródło: MPiPS

Newsletter

Wykorzystujemy pliki cookies.