Pierwsza praca to wyzwanie

Rynek pracy, Narzędzia

Pierwsza praca na początku jest dla nas czymś całkowicie nowym, z czasem musimy się z nowymi sytuacjami oswoić, ale przede wszystkim oznacza wielką niewiadomą.

Większość z nas po zakończeniu szkoły musi stanąć oko w oko z pierwszą pracą. Jest to moment w życiu, który przynosi nowe wyzwania, a zarazem oznacza poważny krok w przyszłość.

Pierwszy poważny krok

Niektórzy nie mogą się doczekać swojej pierwszej pracy. Wiążą z nią wielkie nadzieje, inni niestety podejmują ją ze względów czysto ekonomicznych. Jedno jest pewne- w obu przypadkach wspomnienia z nią związane zapadają w pamięć na bardzo długo. Wydawać by się mogło, że znalezienie pierwszej pracy nie jest trudne, co poniektórzy myślą nawet, że praca czeka na nich na każdym kroku i nie trzeba wiele wysiłku by ją zdobyć. Są zazwyczaj w błędzie ponieważ zderzają się z rzeczywistością, która pokazuje, że aby znaleźć zatrudnienie potrzeba nawet kilku miesięcy Okazuje się, że znalezienie tej jedynej pracy, wymarzonej, spełniającej nasze oczekiwania nie jest ani proste, ani łatwe. Kiedy jednak nadchodzi ten moment, jak się zachować?

Pierwszy raz…

Młodzi ludzie zazwyczaj bardzo się denerwują przed pierwszą rozmową kwalifikacyjną- dla nich tą decydującą. Nie wiedzą jak będzie przebiegała i czy poradzą sobie ze wszystkim. Starają się jednak zaprezentować z jak najlepszej strony, przedstawić swoje najważniejsze zalety. Nie wszystkim ta sztuka wychodzi za pierwszym razem, dopiero przy kolejnych rozmowach czują się pewniej i śmiało odpowiadają na pytania rekrutera. Są też osoby, które po pierwszym nieudanym spotkaniu w sprawie pracy „blokują się” i nie potrafią się zebrać w sobie, aby podejść do kolejnej rozmowy kwalifikacyjnej.

Pierwsza praca, pierwsze wyzwania…

Kolejnym istotnym etapem w życiu młodego człowieka jest pierwszy dzień w pierwszej pracy. Stanowi on wyznacznik, który kształtuje charakter, wpływa na rozwój oraz dostarcza wielu wrażeń. Stanowi nierzadko też źródło trudności i niepowodzeń oraz wprowadza człowieka w stan zniechęcenia i przygnębienia. W zależności od tego, gdzie pracujemy zdobywamy nowe doświadczenie, dzięki którym zazwyczaj stajemy się dojrzalsi i bardziej samodzielni. Poznajemy wielu nowych i ciekawych ludzi. Ciągła praca z ludźmi powoduje, że przestajemy się ich obawiać i lepiej się komunikujemy.  

Z pewnością pierwszy dzień w nowej pracy nie należy do łatwych, wszystko jest dla nas nowe- otoczenie, ludzie i obowiązki. Zazwyczaj zaczynamy pracę w miejscu, gdzie pozostali pracownicy dobrze się już znają, a nowo zatrudniona i w dodatku młoda osoba bez doświadczenia zawodowego jest różnie odbierana. Mimo, że robimy wszystko, aby stać się osobą, która okaże się idealnym partnerem do współpracy, często napotykamy trudności.

Pierwsze starania

Każdy chce wypaść najlepiej jak to jest możliwe przed osobą, na której jej zależy. Podobna sytuacja ma miejsce w pracy. Na samym początku każdej młodej osobie z pewnością nie jest łatwo. Bardzo się stara, radzi sobie z obowiązkami i rzetelnie pracuje. Wszystko po to, aby udowodnić, że pracodawca dobrze wybrał- dał szansę na zdobycie doświadczenia zawodowego. Mimo to musi liczyć się nie tylko z pochwałami. Nie ma to nic wspólnego z wyścigiem o tytuł „pracownika miesiąca”, ale nie dla wszystkich jest to zrozumiałe i oczywiste. Czasem łączy się z różnymi nieprzyjemnymi sytuacjami i złośliwościami kolegów z pracy.

Pierwsze wybory

Często różne okoliczności pracy weryfikują to, kto jest odporny na tego typu (trudne) warunki i jak bardzo zależy mu na pracy w danym miejscu. Jeżeli nie uda mu się odnaleźć, często szuka innej pracy. Zdobywa tym samym nowe doświadczenie zawodowe, ale i osobiste. Nie wszystko w życiu jest idealne, tak jak byśmy tego oczekiwali. Nieważne jak bardzo będziemy się starać i tak nie na wszystko mamy wpływ. Kończymy jeden etap i zaczynamy kolejny, dojrzalsi o nowe doświadczenie.

Z drugiej strony możemy przeżyć niesamowicie ekscytującą przygodę w swoim życiu, która pozwoli nam na rozwój, nowe doświadczenia i wiele niezapomnianych chwil. Poznamy wiele ciekawych osobowości i autorytetów, od których będziemy mogli czerpać wiedzę i którzy pokierują nami i wskażą drogę do lepszego rozwoju.

...                                                            

Pierwsza praca nie zawsze bywa tą jedyną na całe życie. Może się zdarzyć, że na tą wymarzoną trafimy w późniejszym etapie swojego życia. Warto szukać swojego miejsca, próbować i doświadczać.

Drukuj artykuł
Małgorzata Witwicka

Doradca personalny, HR Masters

Pracuje w firmie szkoleniowo-doradczej. Współtworzy projekty HR, odpowiada za dobór kadry pracowniczej dla klientów firmy. Współpracuje z podmiotami zewnętrznymi w realizacji zadań związanych z zatrudnieniem pracowników i szkoleniami dotowanymi ze środków unijnych. Zarządza bazą informacyjną. Wyszukuje, analizuje i opracowuje informacje z rynku pracy.
Była stażystka, uczestnik projektu "Adaptacja do zmiany" współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

 

Newsletter

Wykorzystujemy pliki cookies.