Angielski, niemiecki, francuski...

Rynek pracy, Narzędzia

Z najnowszego porównania międzynarodowego przeprowadzonego przez wyszukiwarkę ofert pracy Adzuna wynika, że w kontekście wymagań lingwistycznych polscy pracodawcy są jednymi z najbardziej wymagających. Najczęściej oczekuje się znajomości angielskiego, niemieckiego oraz francuskiego. W innych krajach wymagania są mniejsze, ale nie brakuje firm, które cenią u kandydatów znajomość polskiego.

Najczęściej wymagane języki

Znajomości jednego z trzech najczęściej wymienianych języków obcych oczekują pracodawcy oferujący w sumie ponad 40% ofert pracy dostępnych na www.adzuna.pl W Polsce najczęściej wymagana jest znajomość angielskiego (25.45% wszystkich ofert), niemieckiego (13.02%) oraz francuskiego (2.45%). Dobrym pomysłem dla uzdolnionych lingwistycznie może być nauka holenderskiego. Kandydatów ze znajomością tego języka jest w Polsce mniej, a stanowi on czwarty najczęściej wymagany język (1.95%). Osoby znające holenderski mogą przebierać w większej ilości ofert pracy, niż w przypadku włoskiego (1.12%), hiszpańskiego (0.7%), rosyjskiego (0.67%), portugalskiego (0.14%), japońskiego (0.08%), chińskiego (0.04%) lub arabskiego (0.04%).

 

Wymagana znajomość języków w Polsce i za granicą

Sytuacja wygląda nieco inaczej w pozostałych analizowanych krajach. Trzy najczęściej wymagane języki pojawiają się w nieco ponad 20% ofert umieszczonych przez holenderskich pracodawców, w mniej niż 15% ofert pochodzących z Francji oraz Niemiec i 5% ofert dostępnych na rosyjskim rynku pracy. Najrzadziej znajomości języków obcych oczekują od kandydatów pracodawcy z Wielkiej Brytanii. W tym kraju najbardziej przydatna okazuje się znajomość niemieckiego, ale jedynie 1.37% dostępnych ofert wymienia znajomość jednego z trzech najpopularniejszych języków jako istotny warunek.

 

Język polski za granicą

Interesujący jest fakt, że polski znalazł się w top 10 najczęściej poszukiwanych języków we wszystkich analizowanych krajach. Pracownicy ze znajomością polskiego mają do wyboru najwięcej ofert w Wielkiej Brytanii (ponad 900) i Niemczech (ponad 600). Brytyjscy pracodawcy najczęściej poszukują polskojęzycznych specjalistów z branży finansów oraz obsługi klienta. Dodatkowo dostępnych jest wiele ofert dla inżynierów, rekruterów, sekretarek i tłumaczy. W Niemczech popularne branże dla osób mówiących w języku polskim to finanse oraz IT.

Biorąc pod uwagę, że firmy z kapitałem zagranicznym zatrudniają jedną trzecią wszystkich pracowników w Polsce, nie dziwi, że znajomość języków obcych jest tak powszechnie wymagana. Badanie potwierdza, że znajomość języków przekłada się na realne możliwości znalezienia pracy”, komentuje Hanna Piotrowska, manager Adzuna Polska.

Metodologia

W celu zebrania danych przeanalizowane zostały oferty pracy dostępne w serwisach Adzuna Polska, Francja, Niemcy, Holandia, Rosja i Wielka Brytania. Użyte zostały filtry zaawansowane w celu wyszukania ofert wymagających znajomości języków obcych oraz wykluczenia nieistotnych wyników.

Drukuj artykuł
Artykuł został przygotowany przez portal www.adzuna.pl


www.adzuna.pl
to wyszukiwarka internetowa używana przez ponad 5 milionów użytkowników miesięcznie. Wyświetla każdą ofertę pracy, wszędzie. Przeszukuje tysiące stron z wakatami, dzięki czemu użytkownicy zyskują dostęp do milionów ofert pracy na jednym portalu. Udostępnia wiele opcji wyszukiwania oraz dane dotyczące rynku pracy, dzięki czemu poszukujący pracy zyskują wartościowe informacje i mogą przejąć kontrolę nad własną karierą.

Newsletter

Wykorzystujemy pliki cookies.