Pracownik pilnie poszukiwany

Rynek pracy, Czytelnia


W drugim kwartale 2016 roku liczba ofert pracy w porównaniu z analogicznym okresem w 2015 roku zwiększyła się o 73%. Bezrobocie w kwietniu odnotowało rekordowo niski poziom: 9,6% (najniższy od 24 lat) i ciągle maleje. To potwierdza fakt przejmowania rynku przez pracownika.
Dolnośląskie na czele

Porównanie liczby ogłoszeń o pracę zamieszczonych na portalu Praca.pl w drugim kwartale 2016 roku z analogicznym okresem w roku 2015 pokazuje bardzo duży wzrost aktywności pracodawców w całej Polsce. Zaskakujący wzrost, aż o 148%, odnotowało województwo dolnośląskie (w samym Wrocławiu wzrost o 238%). Bezrobocie w województwie kształtowało się na poziomie 8,2%. Więcej niż dwukrotnie wzrosła także liczba ofert pracy w województwach kujawsko-pomorskim (o 105%), opolskim (o 110%) i lubuskim (o 133%).
W zakresie procentowego udziału ofert pracy dominują niezmiennie województwa: dolnośląskie, małopolskie, mazowieckie, śląskie i wielkopolskie.

Dolnośląskie

148%

Kujawsko-pomorskie

105%

Lubelskie

32%

Lubuskie

133%

Łódzkie

46%

Małopolskie

89%

Mazowieckie

28%

Opolskie

110%

Podkarpackie

58%

Podlaskie

47%

Pomorskie

50%

Śląskie

76%

Świętokrzyskie

54%

Warmińsko-mazurskie

46%

Wielkopolskie

63%

Zachodniopomorskie

63%

Wzrost liczby ogłoszeń o pracę w II kwartale 2016r. w porównaniu z II kwartałem 2015r.

Wzrost liczby ogłoszeń rekrutacyjnych napawa szukających pracy optymizmem. Rynek pracownika staje się faktem, coraz łatwiej jest znaleźć pracę. To duże wyzwanie dla pracodawców, którzy muszą zmierzyć się z trudnościami związanymi z pozyskaniem odpowiednich pracowników. Jedną z metod walki o najlepszych są działania employer branding. Obserwujemy, że coraz więcej firm wpisuje je w swoją strategię, doceniając ich skuteczność.

Top 5

Pracodawcy najczęściej poszukują kandydatów na stanowiska związane z księgowością oraz sprzedażą i obsługą klienta. W drugim kwartale br. wśród najbardziej poszukiwanych pracowników, zaraz po księgowym znalazł się pracownik ds. telefonicznej obsługi klientów obcojęzycznych. To dobra wiadomość dla znających języki obce i oznaka rozwoju firm obsługujących klientów zagranicznych.
O 67% zwiększyła się również liczba ogłoszeń rekrutacyjnych na stanowisko programisty JAVA. Eksperci rynku pracy przewidują, że ta liczba będzie się znacznie zwiększać. Podobnie będzie z innym stanowiskami z branży IT. Obecnie w Unii Europejskiej brakuje aż 500 tys. specjalistów. Do 2020 roku ten niedobór może jeszcze wzrosnąć do poziomu ponad 800 tys. wakatów.

Najczęściej szukani pracownicy to:

  • Księgowy
  • Pracownik ds. telefonicznej obsługi klienta obcojęzycznego
  • Programista Java
  • Przedstawiciel handlowy
  • Sprzedawca

Wzrost  w sektorze zakupowym

Analizując ogłoszenia o pracę zamieszczone w drugim kwartale br. w stosunku do drugiego kwartału 2015 roku eksperci portalu Praca.pl zauważyli w niektórych obszarach zawodowych znaczny wzrost. Wynika to między innymi z faktu, że pracodawcom jest coraz trudniej zapełnić wakaty w poniższych obszarach. Największą zmianę zanotowały sektory:

Zakupy

189%

Tłumaczenia

127%

Gastronomia/Catering

111%

Media, sztuka, rozrywka

105%

Budownictwo

85%

Wzrost liczby ogłoszeń o pracę w II kw. 2016r. w porównaniu z II kw. 2015r.

Sektory, w których odnotowano największy spadek publikowanych ogłoszeń rekrutacyjnych to administracja biurowa i publiczna, elektronika i energetyka oraz telekomunikacja.

Najbardziej popularne

Największą popularnością wśród osób poszukujących pracy cieszył się sektor sprzedaży i obsługi klienta. Z tego obszaru pochodziło 19% wszystkich aplikacji. Aż 5% to aplikacje na stanowiska zarządcze. Znaczny odsetek, bo 6% to zgłoszenia udziału w rekrutacji w sektorze logistyka i dystrybucja. Analiza odsłon ofert pracy pokazuje, że, podobnie jak w pierwszym kwartale br., kandydaci najczęściej interesują się następującymi stanowiskami:

  • Specjalista ds. Administracyjnych
  • Sprzedawca
  • Kierowca
  • Przedstawiciel Handlowy
  • Robotnik Produkcyjny

Znajomość języków obcych w cenie

Rozwój firm międzynarodowych, a także kierowanie działalności firm polskich na rynki zagraniczne powodują, że osoby znające języki obce są często poszukiwane i chętnie zatrudniane. W drugim kwartale tego roku liczba ogłoszeń rekrutacyjnych, w których wymagana była znajomość języków obcych wzrosła w stosunku do analogicznego okresu z 2015 roku aż o 137%. Prawie czterokrotny wzrost jest w ofertach o pracę z językiem czeskim, prawie trzykrotny z językiem włoskim, a niemal dwukrotny z językiem francuskim. Niezmiennie najpopularniejszy w wymaganiach pracodawców jest język angielski: 47% ofert, w których wymagana była znajomość języka obcego, dotyczyła właśnie angielskiego.

Angielski

47%

Niemiecki

21%

Czeski

12%

Francuski

9%

Włoski

3%

 ...

Bardzo duży wzrost liczby publikowanych w serwisie Praca.pl ogłoszeń rekrutacyjnych, spadek bezrobocia i prognoza zatrudnienia netto dla kraju na trzeci kwartał tego roku na poziomie +9% świadczą o tym, że rynek pracownika stał się faktem. Pracodawcy coraz częściej mają problem ze znalezieniem chętnych do pracy na oferowanych przez nich stanowiskach. Z kolei pracownicy stają się coraz bardziej wymagający. Coraz więcej Polaków jest też zdecydowanych na emigrację zarobkową – aż 7,1% deklaruje wyjazd. Dla pracodawców to duże wyzwanie. W wielu firmach działania mające na celu budowanie pozytywnego wizerunku pracodawcy, czyli employer branding już są lub staną się ważnym elementem strategii.

Drukuj artykuł
Artykuł został przygotowany przez portal praca.pl

Newsletter

Wykorzystujemy pliki cookies.