Czym zajmuje się Java Developer i co powinien umieć?

Rynek pracy, Czytelnia

Java Developer to jeden z najpopularniejszych zawodów w branży IT. Korzysta z uniwersalnej technologii, by tworzyć różne aplikacje. Pracuje daleko od użytkownika końcowego – mówiąc obrazowo, jest odpowiedzialny za „rusztowanie” całego rozwiązania. Na czym polega jego praca, co musi umieć, ile może zarobić? Wyjaśniamy poniżej.

Java Developer na rynku pracy

Java jest drugim najpopularniejszym językiem programowania. Java Developer testuje, debuguje i kompiluje, tworząc rozmaite usługi odpowiadające na biznesowe wymagania różnych klientów. Sprawdzi się też jako twórca aplikacji mobilnych.

Doświadczonych specjalistów cały czas jest za mało na rynku pracy – brakuje ich w analityce danych, bankowości czy ubezpieczeniach, gdyż w tych branżach aplikacje odpowiadają jednocześnie za szereg operacji dla tysięcy klientów, dlatego często na wagę złota jest dobry Java Developer. Praca na niego czeka w różnych branżach.

Jakie cechy powinien mieć Java Developer?

Nie tylko umysł ścisły jest wymagany u specjalisty Javy. Taka osoba powinna mieć dużo cierpliwości oraz musi lubić łamigłówki, gdyż cały czas może mieć inne problemy do rozwiązania. Umiejętność logicznego myślenia i szybkiej analizy jest jednak priorytetem, by programista szybko znalazł rozwiązanie.

Doświadczenie, czyli od Junior Java Developera do Senior Java Developera

By napisać dobry kod, należy od podstaw poznać problem, jaki aplikacja ma rozwiązać. Do tego często niezbędna jest współpraca Java Developerów z IT project managerem oraz analitykami i testerami. Dobre zrozumienie to duża szansa na znalezienie jak najlepszego rozwiązania. Od tych umiejętności i doświadczenia zależy, czy dany programista jest Juniorem, czy może Seniorem w swojej dziedzinie. Różni ich jakość rozwiązania, ale też czas, w jakim znajdą rozwiązanie i umiejętność dopasowania go do konkretnych potrzeb biznesowych.

Java Developer – praca i zarobki

Wysokość wynagrodzenia Java Developera zależy m.in. od wykształcenia, doświadczenia, wykonanych projektów, wielkości firmy, stażu pracy czy miasta (oraz kraju). Junior Java Developer zarabia przeciętnie 4 tys. zł, mid – 8 tys. zł, a senior – 14 tys. zł. Planujesz zostać Java Developerem? Zobacz aktualne oferty pracy dla Java Developera: https://www.edge1s.com/pl/kariera/java_developer/

Newsletter

Wykorzystujemy pliki cookies.