Ciekawe badanie praca.pl

Rynek pracy, Czytelnia

Trudności w pozyskaniu rąk do pracy skłaniają rekruterów do rozszerzania obszarów poszukiwań. Coraz częściej i chętniej z dystrybucją swoich ofert pracy wychodzą poza miasto, do którego rekrutują. Czy Polacy są gotowi na przeprowadzkę? Badanie Praca.pl pokazało, że tak, pod warunkiem otrzymania odpowiednio wysokiego wynagrodzenia.

Przeczytaj artykuł: Firma po wieczne czasy czyli wartości jako kod DNA_cz.1

Odsetek aktywnych lub potencjalnie aktywnych zawodowo osób, zainteresowanych wyjazdem zarobkowym do innego kraju spadł do 11,8% i osiągnął najniższą od 4 lat wartość. Wynika to z deklarowanego przywiązania do rodziny i przyjaciół. Nie bez znaczenia są też poprawiające się wskaźniki rynku pracy.
Inaczej sytuacja wygląda, jeśli chodzi o przeprowadzkę w obrębie kraju. Skłonnych przyjąć ofertę pracy w innym mieście jest aż 80% użytkowników serwisu Praca.pl, 11% nie podjęłoby takiej decyzji, a 9% musiałoby taki krok intensywnie przemyśleć.

Co skłoniłoby kandydatów do przeprowadzki za pracą?

·        Nikogo zapewne nie zaskoczy fakt, że do decyzji o zmianie miejsca zamieszkania kandydatów nakłoni przede wszystkim odpowiednio wysokie wynagrodzenie – taką odpowiedź wybrało 70% ankietowanych,

· co piąty uczestnik badania podjąłby pracę z dala od domu, gdyby pracodawca zapewnił mu mieszkanie służbowe,

· 7% ankietowanych jako najważniejszą zachętę wybrało pokrycie kosztów przeprowadzki,

·  a jedynie 3% dofinansowanie do opieki nad dziećmi – żłobka, przedszkola lub szkoły.  

Najbardziej preferowane wśród kandydatów są miasta o dużym potencjale rozwojowym i niskim poziomie bezrobocia – czyli te największe. Nie bez znaczenia, szczególnie wśród młodego pokolenia jest też atrakcyjność turystyczna i możliwości spędzania wolnego czasu. Tak więc najczęściej wybierane kierunki to Trójmiasto, Wrocław, Kraków i Warszawa. Najchętniej nowych mieszkańców przywitałby Poznań, który może poszczycić się najniższym poziomem bezrobocia i tym samym największymi trudnościami w obszarze rekrutacji.

                                                                                    ...

Przeprowadzka za pracą to jedno z rozwiązań zarówno dla pracodawców z miejsc o niskim wskaźniku bezrobocia, jak i dla kandydatów mających trudności ze znalezieniem zatrudnienia w mniejszych miejscowościach. Praca.pl, jako portal rekrutacyjny, zachęca do otwarcia się obu stron na relokację. Obserwujemy, że coraz więcej firm dbających o swoich pracowników i chcących zatrudniać i zatrzymywać najlepszych, przygotowuje specjalne programy ułatwiające start w nowym mieście. Jednocześnie młode pokolenie, odważnie spoglądające na swoje możliwości, traktuje pracę w innym mieście jako zawodową przygodę.  Obie strony zyskują.

 

Newsletter

Wykorzystujemy pliki cookies.