Hierarchia wartości jako kryterium osiągania sukcesu

Rozwój, Narzędzia

Nie jest trudno podjąć decyzję, jeśli zna się swoje wartości”. Zdanie to wypowiedział Roy Edward Disney, bratanek amerykańskiego producenta filmowego, scenarzysty, reżysera, animatora, przedsiębiorcy Walta Disney’a.

Jednym z kryteriów osiągnięcia sukcesu jest znajomość swojej hierarchii wartości. W książce „Nasza moc bez granic” Anthony'ego Robbinsa czytamy, że gdy przeanalizujemy ludzi sukcesu, okazuje się, że zawsze miały jasno sprecyzowane, co jest dla nich w życiu najważniejsze. Ich wizje mogły być różne, lecz wszyscy mieli podstawę moralną. Wiedzieli kim są, znali siebie i wiedzieli dlaczego robią to, co robią. Znajomość naszych wartości jest jednym z warunków dążenia do zrozumienia samego siebie, a tym samym do szybszego dojścia do określonych celów, ułatwienia podjęcia odpowiednich decyzji, postępowania w zgodzie z samym sobą.

Co to są wartości?

Wartości składają się na to kim jesteśmy. Są częścią nas, mają bardzo istotne znaczenie w naszym życiu, reprezentują naszą unikalność. Dodatkowo napędzają nasze wybory, działania, postępowania. Nie ma czegoś takiego jak złe albo dobre wartości. Ważne jest, aby znać swoją hierarchię wartości, po to by móc sobą kierować, czerpać motywację, umieć podjąć odpowiednie decyzję i wspierać samego siebie. Za sprawą różnych zdarzeń hierarchia ta może ulec zmianie, ale w większości przypadków te fundamentalne wartości pozostają z nami do końca naszego życia. Jeżeli mamy zamiar żyć pomyślnie, rozwijać się, musimy wiedzieć według jakich kryteriów mierzyć i osądzać nasze sukcesy i porażki. W przeciwnym razie możemy mieć wszystko, ale nadal czuć , że nie mamy nic.Czasem widzimy ludzi, którzy pomimo posiadania bogactwa, milionów wcale nie są szczęśliwi, ponieważ ich życie jest w sprzeczności z tym, co jest dla nich najważniejsze. Dlatego, aby czuć się w pełni szczęśliwym, należy honorować najważniejsze wartości każdego dnia.

Konflikt wewnętrzny

Przeczymy sami sobie, jeśli to co robimy nie ma odzwierciedlenia w naszych najgłębszych pragnieniach i potrzebach. Rodzi się w nas konflikt wewnętrzny, tracimy spójność, nie czujemy się w pełni zaspokojeni i szczęśliwi. Weźmy za przykład osobę, której główną wartością jest poczucie stabilizacji. Wartość ta będzie wpływać na wszystko co się dzieje wokół tej osoby, w pracy, w relacji partnerskiej i w kontaktach z innymi, w codziennych obowiązkach. Wszystko będzie w porządku, dopóki ta osoba będzie czuła, że wszystko co dzieje się dookoła opiera się na stabilizacji. Takiej osobie może być trudno  odnaleźć się w sytuacjach ryzykownych i raczej będzie dążyć do ich unikania. Oczywiście nie chodzi o to, aby stwierdzić, że skoro moją główną wartością jest stabilizacja, nie mam zamiaru nigdy podjąć żadnego ryzyka. Chodzi o to, aby być tego świadomym i na tej podstawie móc  podjąć decyzję.

Jak odkryć swoją hierarchię wartości ?

Poniżej przedstawiam zadanie, które bardzo często stosuję podczas sesji coachingowych. Można je również wykonać samodzielnie.
Zadanie to ma na celu zastanowienie się nad swoimi najważniejszymi wartościami oraz utworzenie ich hierarchii.

Znajdź ciche miejsce, usiądź wygodnie, wykonuj po kolei zadania - odpowiadaj tak jak czujesz.. Tutaj nie ma złych odpowiedzi.
Wybierz i zakreśl 10 najważniejszych dla Ciebie wartości (aby ułatwić sobie wybór możesz zadać sobie pytanie: „Co jest dla mnie najważniejsze?”). Spędź nad tym krokiem tyle czasu, ile potrzebujesz.
Następnie z tych dziesięciu, wybierz pięć i wpisz w puste pola (ponumerowane pola od 1-5 znajdują się pod listą wartości), ustawiając hierarchię od najważniejszej wartości (numer 1).
Skoncentruj się na pięciu najważniejszych wartościach.

Zastanów się nad następującymi pytaniami:
Co Ci przychodzi do głowy kiedy patrzysz na te pięć najważniejszych wartości?
Jakie ma dla Ciebie znaczenie każda z nich?”
Dlaczego są one dla Ciebie tak ważne?”
„W jakim stopniu są obecne w tej chwili w Twoim życiu, w Twojej obecnej pracy czy też  relacji?”
Co się stanie jeśli nie będziesz kierować się tymi wartościami?”

Lista wartości

 Miłość  Wdzięczność

Zaangażowanie

Niezależność  Satysfakcja

  Chwała

Rozwój osobisty  Wsparcie

 Wiedza

Akceptacja  Radość

Nauka

 Elastyczność  Pewność

 Intelekt

 Wykształcenie  Wrażliwość

 Ryzyko

 Zaufanie  Szczęście

 Pasja

 Wolność  Sprawiedliwość

 Niezależność finansowa

 Wiara  Balans

 Czas wolny

 Mądrość  Bogactwo

 Wyzwania

 Kreatywność  Duma

 Relaks

 Zdrowie  Harmonia

 Pieniądze

Sprawność fizyczna  Dostatek

 Wyobraźnia

 Intuicja  Energia do życia

 Sukces

 Piękno  Przygoda

 Wygoda

 Motywacja  Marzenia

 Perfekcjonizm

 Intymność  Czas dla siebie

 Dobra zabawa

 Spokój wewnętrzny  Humor

 Patriotyzm

 Bezpieczeństwo  Tolerancja

 Spokój

 Czyste sumienie  Energia

 Szacunek

 Komfort  Pogoda ducha

 Spójność wewnętrzna

 Wyzwania  Szczerość

 Aktywność

 Przyjaźń  Kariera

 Uczciwość

 Wpływ współpracy  Lojalność

 Pracowitość

 i inne...

Pięć najważniejszych wartości:

1................................

2................................

3................................

4................................

5................................

...

Będzie nam łatwiej zrozumieć i uporać się z przeciwnościami losu, jeśli poznamy swoje wartości i ich hierarchię. Każdy z nas na pewno może podać przykład sytuacji, w której czuł się wewnętrznie rozdarty i nie wiedział co zrobić. Dla uniknięcia poczucia niespójności w naszych działaniach, w naszym życiu musimy rozumieć samych siebie, a jednym z takich narzędzi i wsparciem jest właśnie umiejętność określenia naszych najistotniejszych wartości.

Bibliografia:
Anthony Robbins, Nasza moc bez granic, Wydawnictwo Studio EMKA, Warszawa 2015

Drukuj artykuł
Ewelina Bernaciak

ewelinacoaching.com, Londyn

Dyplomowany Transformational Life Coach ( kwalifikacje zdobyte w Londynie) z wieloma ukończonymi kursami w obrębie coachingu. Szkoleniowiec, a także pracownik jednej z największych szkół coachingu w Londynie – Animas Centre for Coaching. Prowadzi indywidualne sesje coachingowe z osobami z całego świata, które chcą coś zmienić w swoim życiu.

Newsletter

Wykorzystujemy pliki cookies.