Rozwój pracowników to inwestycja w firmę i w jakość świadczonych przez nią usług. To oczywiste. Jak jednak szkolić w czasach, w których zebranie uczestników i prowadzących w sali konferencyjnej przy zachowaniu tzw. społecznego dystansu może być trudne i, przede wszystkim, niebezpieczne? To proste! Wystarczy postawić na e-learning i przenieść szkolenia do Internetu.
E-learning to sposób zdalnego nauczenia z wykorzystaniem komputera i Internetu. Na całym świecie firmy, organizacje, sklepy, szkoły i uczelnie z powodzeniem wdrażają narzędzia do nauczania na odległość. Przygotowują webinary, kursy zawodowe, lekcje online, procesy onboardingu, szkolenia językowe, wdrożeniowe, produktowe, sprzedażowe, z rozwoju umiejętności twardych i miękkich i wiele, wiele innych.
Popularność e-learningu wzrosła w czasie epidemii koronawirusa, w wyniku której duża część pracowników przeszła na tryb pracy zdalnej. Z tego powodu wiele firm wdrożyło nowe rozwiązania i zaczęło korzystać z nowych narzędzia – m.in. do organizacji wideokonferencji i pracy na wspólnych plikach. Naturalną konsekwencją takich decyzji jest przeniesienie do świata wirtualnego także kursów i szkoleń, np. BHP. Taką możliwość dają platformy e-learningowe.
Na co zwrócić uwagę przy wyborze narzędzia do zdalnego nauczania? Co jest ważne i czym przy decyzji powinny kierować się zainteresowane firmy i instytucje?
Wszechstronność
Najlepiej zdecydować się na platformę, którą będzie można wykorzystywać przy różnych typach szkoleń. Inwestowanie w kilka narzędzi dedykowanych poszczególnym rodzajom kursów może okazać się kosztochłonne i trudne w użytkowaniu. A zdalne nauczanie ma przecież ułatwiać realizację zawodowych zadań.
Warto zwrócić uwagę na to, czy narzędzie daje możliwość udostępniania różnych materiałów dydaktycznych – np. tekstów, nagrań audio lub wideo, obrazów, animacji. Przydatne mogą być także opcje tworzenia zadań, testów i quizów, które automatycznie sprawdzą wyniki i uatrakcyjnią naukę online. Część rozwiązań umożliwia również prowadzenie rozmów w grupach dyskusyjnych i na czatach, co ułatwia kontakt z prowadzącym i innymi uczestnikami.
Stabilność
Nawet najlepsze narzędzie nie spełni oczekiwań uczestników, jeśli nie będzie pracowało stabilnie. Warto postawić na platformy dostarczane przez technologicznych liderów, którzy zapewniają odpowiednią przestrzeń dyskową na dane i infrastrukturę gwarantującą płynne, stabilne działanie. Takim narzędziem jest np. platforma edukacyjna homecloud.pl – marki home.pl – jednego z największych dostawców usług internetowych w Polsce. Oferuje ona aż 100 GB przestrzeni do wykorzystania na przechowywanie plików i baz danych. Jest to o tyle istotne, że bez wystarczającej pojemności serwera nawet najdoskonalsze narzędzie może okazać się niewydolne.
Cena
Czy w parze z jakością idzie cena? Nie zawsze to, co najdroższe, okazuje się najlepsze. Dlatego warto porównać oferty także pod tym kątem. Dobrym sposobem na zakup może okazać się abonamentowy (np. miesięczny) system płatności za usługę i rabaty naliczane w zależności od deklarowanej długości korzystania z narzędzia. Decydując się na roczny abonament, często można sporo zaoszczędzić.
Dobrze jest także przy decyzji o zakupie narzędzia do zdalnego nauczania policzyć, ile standardowo firma wydaje na szkolenia w tradycyjnej formie. Koszt platformy e-learningowej często będzie niższy niż np. wynajem sali konferencyjnej.
Personalizacja
Niektóre z narzędzi dają możliwość personalizacji – wprowadzania własnych elementów graficznych, kolorystyki, dowolnego budowania poszczególnych sekcji. Być może nie jest to najważniejsze, ale skoro decydujemy się wydać określoną kwotę na zdalne nauczanie, warto zadbać o to, by system był spójny z identyfikacją firmy i tym sposobem stał się jej częścią.
Wsparcie techniczne
Ostatni, ale bardzo ważny punkt – profesjonalne wsparcie techniczne. Wchodząc w świat elearningu i przenosząc swoje szkolenia do sieci należy pamiętać o tym, że technologia bywa skomplikowana. Dlatego, by sprawnie korzystać z jej możliwości, nieoceniona będzie pomoc profesjonalistów IT, którzy uporają się z kłopotami technicznymi, pomogą w konfiguracji i wytłumaczą zawiłości. Najlepiej, jeśli tego typu wsparcie będzie wliczone w cenę platformy. Pozwoli to uniknąć dodatkowych kosztów i stresów.
Elearning to szansa na nową jakość nauczania i biznesowego rozwoju. Wdrożenie nowego pracownika bez wychodzenia z domu, szkolenie BHP z kanapy, brak opłat za wynajem sal konferencyjnych i kursy realizowane 7 dni w tygodniu, 24 godziny na dobę. Warto skorzystać z zalet internetowych platform edukacyjnych. Tym bardziej, że trwająca epidemia wciąż nie ułatwia spotkań twarzą w twarz i nie wiadomo, kiedy to się zmieni.