Zamień postanowienia noworoczne w życiowe cele

Rozwój, Czytelnia

Ledwie zniknęły z półek sklepowych gadżety halloweenowe, a już zalegają świąteczne bombki, łańcuchy i inne ozdoby wraz z choinkami, lampkami i innymi cudami. Zewsząd otrzymujesz informacje, że koniec roku rzeczywiście się zbliża, mijają ostatnie dni grudnia...

Czas świąt i zbliżającego się końca roku bywa często czasem refleksji, podsumowujesz swoje osiągnięcia i sukcesy, ale także myślisz o porażkach i o tym co się nie udało. Przed, w trakcie świąt i w pierwszy dzień roku, niejednokrotnie życzymy sobie tego, aby kolejny rok był lepszy, zdrowszy, bogatszy, pełen sukcesów zawodowych i prywatnych. Zastanawiasz się nad tym dlaczego o niektórych postanowieniach z zeszłego roku po prostu zapomniałeś/aś albo do ich realizacji nawet się nie zbliżyłeś/aś i mija kolejny rok... No właśnie, dlaczego?

Czym jest postanowienie noworoczne?

Postanowienie świąteczno-noworoczne to marzenie. Często bywa tak, że postanowienie noworoczne to marzenie o tym, by pozbyć się jakiegoś problemu albo tego, co nam przeszkadza. W coachingu klienci często rozpoczynają spotkanie od: „Mam problem i chcę się go pozbyć…” albo „Nie chcę tego robić”. Bywa też tak, że po prostu chcesz, żeby było lepiej… „Nie będę jeść słodyczy” , „Nie będę palić” , „Nie będę pracować po godzinach” , „Nie będę dawać się wykorzystywać”, itd… Mam postanowienia i tego się będę trzymać!

Święta, Święta i po Świętach…

Napiszmy ciąg dalszy. Miną Święta i szampańska zabawa sylwestrowa, karnawał zbliży się ku końcowi, nawet przyjdzie Wielkanoc… a Ty? Nadal siedzisz w pracy po godzinach, narzekasz na szefa, który nadal wykorzystuje Cię w pracy, przez to objadasz się słodyczami i palisz papierosy, żeby to wszystko jakoś znieść… O postanowieniach i zmianach myślisz raczej w kategoriach: „Dlaczego nie potrafię nic zrobić, nic zmienić i żyć tak jak sobie wymarzyłem/am”. Kiedy postanawiamy, jesteśmy zawsze podekscytowani i mocno wierzymy, że wszystko jest możliwe i takie łatwe do zrealizowania! „Co jest ze mną nie tak?”. Wszystko z Tobą jest „Tak”. Jesteś w stanie zmienić co chcesz i żyć tak, jak chcesz. Jednak do tego, żeby postanowienia czy marzenia stały się celami, potrzeba zaplanowanej zmiany.

Słowo „nie”

Niektórzy uczeni twierdzą że nasz mózg nie rozumie negacji. Jeżeli powiesz komuś, żeby o czymś nie myślał albo żeby czegoś nie robił, to najprawdopodobniej to właśnie uczyni, a już na pewno pomyśli jak na przykład: „Nie myśl teraz o wakacjach” - pewnie właśnie o nich pomyślałeś/aś. Innymi słowy, jeżeli mówisz, że „nie będziesz palić” to właśnie będziesz palić. Skoro mózg nie rozumie słowa nie, to warto swoje postanowienia sformułować nieco inaczej. W coachingu ważne jest by stawiać cele w formie pozytywnej czyli czego chcesz lub co chcesz osiągnąć, zamiast tego czego nie chcesz. Zamiast: „Nie będę jeść słodyczy” powiedz czego chcesz: „Chcę się zdrowo odżywiać, jeść owoce i warzywa” albo zamiast „Nie dam się więcej wykorzystywać” użyj: „Zadbam o swoje interesy”. Jak widać, ujęcie postanowienia w takiej pozytywnej formie jest już początkiem drogi do tego, żeby to postanowienie mogło stać się celem. Oczywiście cel powinien być przede wszystkim Twój, a nie cudzy, kogoś kto ciągle wmawia Ci, że się źle odżywiasz albo jeszcze gorzej – że jesteś gruby/a. W coachingu bywa tak, że mija trochę czasu, zanim klient zdefiniuje cel, który chce naprawdę osiągnąć i zda sobie sprawę, że to jest jego cel. Tymczasem, dokładne sprecyzowanie celu z najdrobniejszymi szczegółami, jest najważniejszym krokiem na drodze do jego osiągnięcia.

Kiedy postanowienie równa się cel

Czas Świąt Bożego Narodzenia oraz Nowego Roku to dobry moment na postawienie sobie celów na nadchodzący rok przy pomocy metody SMART albo lepiej - SMARTER tak by cel był: S (Specific) – konkretny, M (Measurable) – mierzalny, A (Achievable) - osiągalny, R (Relevant) – istotny,   T (Trackable) możliwy do prześledzenia, określony w czasie, E (Exciting) – ekscytujący, R (Recorded) – zapisany.
Do tego warto zadać sobie kilka mocnych pytań ze struktury modelu GROW, Johna Whitmore’a:

  1. Co konkretnie zamierzasz zrobić?
  2. Kiedy zamierzasz to zrobić?
  3. Jakie przeszkody możesz napotkać?
  4. Kto powinien o wszystkim wiedzieć?
  5. Jakiego wsparcia potrzebujesz?
  6. W jaki sposób i kiedy uzyskasz to wsparcie?
  7. Jakie inne kwestie mogą wchodzić w grę?

Gdy już sobie na te pytania odpowiesz, na koniec określ swoją determinację na skali od 1 – 10, aby rzeczywiście zrealizować cel. Gdy doprecyzujesz i zapiszesz swoje postanowienie w postaci celów i etapów realizacji, rozpoczniesz nowy proces zmian, a nie bolesną rewolucję w ograniczeniu słodyczy, palenia papierosów czy siedzenia w pracy po godzinach.

...

W Nowym Roku, niech tych kilka prostych wskazówek pozwoli Ci stworzyć plan i strategię osobistego sukcesu, a Twoje dotychczasowe postanowienia staną się realnymi celami do zrealizowania - czego Ci z całego serca życzę!

Drukuj artykuł
Karolina Hudowicz

Z-ca dyrektora ICF Poland Oddział Śląsk, Zabrze

Akredytowany coach ICF, licencjonowany trener, dyplomowany psycholog biznesu. Od ponad 15 lat związana z obszarem HR wewnątrz międzynarodowych struktur korporacyjnych jako HR General Manager oraz HR Business Consultant. Specjalizuje się we wdrażaniu nowoczesnych metod zarządzania zasobami ludzkimi w oparciu o metody i narzędzia coachingowe. Prowadzi coaching zespołowy oraz indywidualny głównie w środowiskach biznesowych. Jest ekspertem i doradcą w zakresie procesów HR-owych ze szczególnym uwzględnieniem przepisów Kodeksu Pracy. Członek ICF Global i ICF Poland, Vice Dyrektor ICF Polska oddział Śląsk.

Newsletter

Wykorzystujemy pliki cookies.