Początek lutego to dobry czas, by ocenić stopień realizacji noworocznych postanowień. Okazuje się, że najczęściej wyznaczonymi celami na ten rok są nauka języka angielskiego, regularne bieganie i zrzucenie kilku kilogramów. Na podstawie wpisów w internetowym kreatorze postanowień noworocznych powstała lista najpopularniejszych zawodowych (i nie tylko) postanowień na ten rok.
Po co wyznaczamy cele
Każda metoda rozwojowa – tradycyjne warsztaty szkoleniowe, mentoring czy coaching – opiera się na wyznaczaniu celu. Rozwój zakłada bowiem ocenę miejsca, w którym teraz jesteśmy oraz wyznaczenie punktu, do którego chcemy zmierzać. Ci, którzy wyznaczają swoje cele, stawiają więc pierwszy i kluczowy krok na drodze do zmian i do rozwoju.
Jak wynika z analizy celów, które wyznaczyli sobie na ten rok użytkownicy kreatora postanowień noworocznych (www.postanowienia2016.pl), Polacy niemal tak samo chętnie robią plany w życiu zawodowym jak i osobistym. To ważne i cenne, bo czas biegnie nieubłaganie, a zdecydowanie lepiej dla nas, kiedy pożytkujemy go na aktywności, które przyczynią się do pozytywnych zmian w naszym życiu.
Obszar zawodowy
Internauci, którzy skorzystali z bezpłatnego, internetowego kreatora w grudniu i styczniu najczęściej wskazali jako swoje postanowienie naukę języka obcego. Taki cel wyznaczyło aż 42% użytkowników kreatora. Najchętniej wybieranym językiem był angielski, a po nim co ciekawe chiński. W dalszej kolejności pojawiły się języki: hiszpański, niemiecki, rosyjski oraz francuski. Nie ma wątpliwości co do tego, że znajomość języków obcych jest jednym z kluczowych wymogów kwalifikacyjnych coraz większej ilości ofert pracy. Zwiększa się też nasza mobilność i chęć do podróżowania również w celach prywatnych. Warto pamiętać, że nauka języków obcych uznawana jest za jedną z najlepszych metod na utrzymanie mózgu w dobrej kondycji, również w podeszłym wieku.
Polacy planują także zwiększenie swoich zarobków (16%). Prawdopodobnie dla części związane jest to ze zmianą pracy – 12% użytkowników kreatora planuje tak istotną życiową zmianę w tym roku. Użytkownicy kreatora planują także odbyć kurs doszkalający (9%), awansować (6,25%), a także… punktualnie przychodzić do pracy (5%).
W życiu prywatnym
Wśród prywatnych postanowień noworocznych użytkownicy kreatora najczęściej wybierali schudnięcie (aż 41%). Na drugim miejscu znalazły się regularne ćwiczenia fizyczne (32%), część użytkowników wskazywała szeroko pojęte treningi z instruktorem, inni bieganie. Trzecim w kolejności popularnym postanowieniem niezwiązanym z pracą okazało się przeczytanie określonej liczby książek, które planuje 21%. Biorąc pod uwagę statystyki dotyczące czytelnictwa w Polsce – to dobra wiadomość. Czytanie książek to świetna metoda zawodowego i osobistego rozwoju, kolejny czynnik, który stymulująco wpływa na sprawność naszego umysłu.
17,5% postanowiło w 2016 roku oszczędzać, a niewiele mniej (17%) zrobić prawo jazdy. Pojawiły się także cele matrymonialne – 7% użytkowników kreatora wyraziło chęć znalezienia męża lub żony w ciągu najbliższych dwunastu miesięcy.
Co dalej?
Warto pamiętać, by działania umożliwiające realizację rocznych celów zaplanować systematycznie, w krótszych okresach (np. kwartalnych albo nawet miesięcznych). Do każdego takiego mniejszego czasookresu warto ponownie wyznaczyć mierzalne, terminowe, realne, ambitne i jasno określone cele. Konieczne jest też kontrolowanie samego siebie – wyznaczanie „punktów kontrolnych”, czyli konkretnych dat w ciągu roku, w których sami przed sobą zrobimy szczery rachunek sumienia.
...
Jeśli widzisz, że systematycznie realizujesz plan – nagrodź samego siebie. Zrób coś, co sprawi Ci przyjemność. W sytuacji braku postępów w pierwszej kolejności zdefiniuj, co jest jego przyczyną, inaczej trudno Ci będzie iść naprzód. Szukaj wsparcia u innych osób, które realizują swoje postanowienia, szukaj pomocy u tych, którzy mogą służyć wiedzą czy doświadczeniem w obszarach, w których planujesz swoje zmiany.