Jak nabrać pewności siebie?

Rozwój, Czytelnia

W czasie szkoleń i coachingu często słyszę, że ktoś chce nabrać więcej pewności siebie. Czasem mówi o tym, że chciałby mieć większe poczucie własnej wartości i być bardziej asertywny. Ktoś inny natomiast pewność siebie utożsamia z dążeniem do celu, przebojowością i odwagą. Zawsze jednak pewność siebie w opowieściach tych osób wydaje się czymś magicznym i tajemniczym, bo w wyobrażeniu tych osób, kiedy się już ją ma, świat staje się piękny, a na każdym kroku czekają nas sukcesy.

I tu może rozczaruję niektórych, bo pewność siebie to nie jest magiczny składnik, który nie wiadomo skąd się bierze. Można ją budować w sobie świadomie, systematycznie, bardzo celowo, tylko że niewielu ludzi robi to w ten sposób.

Świadomie do celu

Jak zatem podejść do pewności siebie, aby budować ją w sobie świadomie? Po pierwsze nasza pewność siebie wynika z poczucia własnej wartości. Często te terminy są mylone lub używane zamiennie. Pomyśl jednak. Pewność siebie to jest to, co widzą inni ludzie. Poczucie własnej wartości jak sama nazwa wskazuje jest „własne” czyli pochodzi z nas samych i z naszej oceny siebie. Dotyczy tego, jaką sami w sobie widzimy wartość, czy jesteśmy dla siebie ważni. Są też sytuacje, kiedy ktoś wydaje się być pewny siebie: jest głośny, bezpośredni, zuchwały, a może nawet bezczelny, jednak nasza intuicja podpowiada nam, że ta osoba robi to na pokaz. Czujemy tak, właśnie dlatego, że prawdziwa pewność siebie wynika z poczucia własnej wartości, a nie tylko z zachowań.

Urząd Pewności Siebie

Po drugie nikt nam nie wręcza pewności siebie. Czy istnieje urząd przydzielający kartki na pewność siebie, a może wyobrażasz sobie, że jest ona na wagę i kiedy się urodziłeś, ktoś „na górze” zadecydował: „Jemu damy … 50% pewności siebie. Następny proszę!” Może byłoby to wygodne gdybyśmy mogli pójść do sklepu i dokupić sobie trochę pewności siebie. Ale tak nie jest. Autentyczna pewność siebie wynikająca z poczucia własnej wartości powstaje w wyniku naszych doświadczeń, wychowania, dzieciństwa, wsparcia jakie dostajemy od najbliższych oraz tego, jak sami siebie postrzegamy i jak dobrze się znamy.
Dlatego zastanów się, co do których osób masz pewność w życiu? Często pada odpowiedz: przyjaciele, rodzina. Są to po prostu osoby, które najlepiej znamy, po których wiemy, czego możemy się spodziewać, znamy ich zachowania i reakcje. Tak samo jest z byciem pewnym siebie. Jeśli chcesz być pewny siebie oraz znać i czuć swoją wartość, musisz sobie pozwolić na to, żeby poznać siebie jak najlepiej. Dlatego tak ważne w rozwijaniu siebie, jest poznanie tego:

  • czego chcę w życiu
  • jakie mam kompetencje, cechy charakteru, mocne i słabe strony
  • co jest dla mnie ważne
  • kim jestem i jakie role pełnię

To tylko podstawowe pytania, na które warto znać odpowiedź. Im lepiej poznaję siebie, tym lepiej wiem, jak mogę się zachować w trudnej sytuacji, bo mam już takie doświadczenia. Mam pewność, że poradzę sobie, kiedy stracę źródło dochodu, bo wiem jakie są moje kompetencje i jak mogę je wykorzystać. Wiem, że podejmuję właściwe decyzje, bo wiem, co jest dla mnie w życiu ważne.

Najważniejszy z zasobów?

Innym sposobem budowania poczucia własnej wartości, a przez to zwiększanie pewności siebie, jest zdobywanie nowych kompetencji i umiejętności. Jeśli nie czuję się pewnie w kontaktach z innymi ludźmi, może warto przeczytać jakąś książkę z tej tematyki (np. Dale Carnegie „Jak zyskać przyjaciół i zjednać sobie ludzi”), pójść na szkolenie z takiej tematyki, zacząć obserwować i uczyć się od kogoś, kto w relacjach z innymi ludźmi czuje się pewnie i swobodnie. No i zacząć zbierać swoje doświadczenia. Pewność siebie może być jednym z naszych zasobów i tak jak inne zasoby możemy świadomie ją budować, aby była dla nas wsparciem i pomocą w życiowych wyzwaniach.

 

Dotacje na innowacje – Inwestujemy w Waszą przyszłość

 

Więcej informacji na ten temat znajduje się na stronie: www.imigomo.com. Imigomo to nasz autorski projekt, w którym dzielimy się wiedzą, doświadczeniem i inspiracjami na temat świadomego rozwoju osobistego. Zapraszamy na nasz profil na facebooku: www.facebook.com/imigomo

Drukuj artykuł
Kamila Kruk

Trenerka rozwoju osobistego, coach ICF, współwłaścicielka dwóch firm

Redaktor naczelna ogólnopolskiego portalu Świat Coachingu oraz koordynatorka Klubu Coachingu w Lublinie i inicjatorka wielu projektów coachingowych. Autorka książki „Wyspy komfortu. Krótka opowieść o ludzkich postawach”. www.kamilakruk.pl

Newsletter

Wykorzystujemy pliki cookies.