Zmiana stylu życia jest jak budowa domu – ma swoje etapy i elementy, których pominąć nie można. Każdy z tych elementów jest ważny. Jeśli pominiesz jeden, to „budowla” złożona z Twoich nowych nawyków i zachowań może nawet przez chwilę się utrzyma, ale będzie niestabilna, chwiejna i narażona na katastrofę przy niewielkich nawet zawirowaniach z zewnątrz, na które nie będziesz miał wpływu.
Zastanów się zatem co robisz, kiedy chcesz zbudować swój nowy dom. Używam tego porównania, bo decyzja o zmianie stylu życia, to tak naprawdę budowanie siebie samego – od początku, powoli, w czasie. Możesz oczywiście zrobić też mały lub większy remont swoich nawyków czy zachowań – też będzie dobrze, ale przeprowadzenie remontu również ma swoje etapy i elementy. Czego potrzebujesz, żeby zbudować lub wyremontować siebie i swoje życie?
Potrzebujesz wizji
O tak! Wizja to najłatwiejszy etap. Zamykasz oczy i wyobrażasz sobie jak chcesz, by wyglądało Twoje życie i Ty sam po zmianie. Jak wyglądasz? Ile ważysz? Jak się czujesz? Co masz na sobie? Jak wyglądają Twoje relacje z samym sobą i innymi? Jak wygląda Twoje otoczenie, w którym żyjesz? Jak wygląda Twój dzień? Co robisz?
Pytań tu może być wiele. Wizji także. Zanim jednak pójdziesz dalej musisz zdecydować, którą wizję lub które elementy Twojej wizji chcesz zrealizować. Wtedy wizja stanie się celem.
Na etapie tworzenia wizji i ustalania celu ważne jest pogłębienie własnej świadomości – co mi to da, jak stanę się sobą z mojej wizji? Jak będę się czuła/czuł? Co to dla mnie oznacza? Na ile jest to dla mnie ważne? Kto ma wpływ na to, żeby wizja była realna? Jakie zasoby posiadam, żeby dokonać zmiany? Co mogę zrobić, żeby je lepiej wykorzystać lub poszerzyć? Jakie są moje wartości i na ile moja wizja siebie jest z nimi zgodna? Jakie korzyści osiągnę, jeśli zrealizuję swoje cele? Kto jeszcze na tym zyska?
To przykładowe pytania, które określają:
- Twoją odpowiedzialność i samoświadomość w zakresie decyzji o zmianie własnego życia
- Twój potencjał i zasoby
- Twoje wartości i znaczenie tej zmiany dla Ciebie
- Korzyści jakie osiągniesz, czego się nauczysz
- Twoją gotowość do podjęcia wyzwania i zbudowania strategii działania
Warto podkreślić, że jeśli Twój cel będzie powierzchowny lub tak naprawdę będzie celem innych osób (tzw. celem zewnętrznym), jeśli pominiesz ten bazowy etap i zawarte w nim elementy, Twoja zmiana także będzie powierzchowna i krótkotrwała. Na etapie wizji poznajesz lepiej samego siebie i sprawdzasz jak Twoja potrzeba zmiany ma się do Ciebie – jako całości.
Potrzebujesz dobrego przygotowania
To oczywiste! Czy ktoś zbudował dom bez przygotowania? Bez analizy co mam, czego potrzebuję, kto mi pomoże? Byli tacy, co próbowali, ale raczej nigdy nie skończyli budowy. Na etapie przygotowania ustalasz:
- Swoje konkretne cele i plan działania
- Wsparcie, które masz i z którego będziesz mógł korzystać oraz to, którego potrzebujesz i musisz poszukać
- Swoją pewność i gotowość do osiągnięcia własnych celów
- Swoje zaangażowanie – czas, motywację, realną potrzebę tej zmiany
Na tym etapie bierzesz odpowiedzialność za swoje działanie, zabezpieczasz się na sytuacje, w których możesz potrzebować pomocy i przyznajesz – sam przed sobą – na ile tak naprawdę jesteś gotowy do wprowadzenia zmian i masz gotowość by się w nie zaangażować. Każdy kto budował dom powie Ci, że bez zaangażowania nie da się tego zrobić. A dom budują najczęściej dla nas inni – Ciebie nikt dla Ciebie nie zbuduje. To Ty sam potrzebujesz gotowości do wejścia w rolę budowniczego. Inne osoby mogą pełnić jedynie rolę pomocników lub inspektorów nadzoru. Do określenia gotowości najczęściej używa się skali 1-10, na której określasz poziom swojej gotowości na dziś. Jeśli wynosi on poniżej 8 – zanim przejdziesz do działania zastanów się jak możesz zwiększyć swoją gotowość.
Zaczynasz działać – budujesz
Szybciej lub wolniej, etapami, zmieniasz swoje nawyki i zachowania. Wcześniej określiłeś tempo tych zmian i trzymasz się planu. Dostrzegasz pierwsze korzyści, czujesz się lepiej, ubywa Ci kilogramów, czujesz się bardziej zrelaksowany, lepiej funkcjonujesz. Wcześniej przygotowałeś się na ewentualne problemy – dzięki wnikliwej analizie siebie na wcześniejszych etapach, przewidziałeś część z nich, więc wiesz co robić, żeby wytrwać. Masz wsparcie, o które zadbałeś. Budowa nowego Ciebie postępuje bez zakłóceń, a nawet jeśli jakieś się pojawią, to wiesz jak możesz sobie z nimi poradzić.
Osiągasz wyniki
Jesteś z siebie coraz bardziej zadowolony. Właściwie przechodzi do etapu „dekorowania”, małych poprawek. Utrwalasz swoje nowe nawyki i zachowania, dorzucasz nawet nowe, co jest teraz łatwiejsze i bardziej Cię cieszy. Inni mówią Ci, że ładnie wyglądasz, pytają co robiłeś by to osiągnąć – to motywuje Cię do dalszych zmian, ale przede wszystkich do utrzymania tych, które osiągnąłeś. W chwilach trudności korzystasz ze wsparcia i głęboko analizujesz potencjalne zagrożenia, które mogą wystąpić w przyszłości. Nauczyłeś się radzić sobie z niepowodzeniami i trudnościami.
Zbudowałeś siebie
Osiągnąłeś swoje cele, co daje Ci satysfakcję, radość i dumę. Dokonałeś świadomej zmiany swojego stylu życia, konsekwentnie i we własnym tempie realizując swoje własne postanowienia, zamierzenia i części planu, który Ty sam sobie przygotowałeś. Twoja wizja lub wybrane przez Ciebie fragmenty stały się rzeczywistością?
...
Jak się teraz czujesz? To nie jest sen. To proces zrealizowany przez wiele osób, które postanowiły zmienić swoje życie dzięki coachingowi. Siedząca praca, nieregularnie spożywane posiłki, ciągły bieg, terminy, stres – czas byś to zmienił. Chcesz? Pamiętaj – potrzebujesz wizji.