Dlaczego warto inwestować w rozwój pracowników? Twój biznes zyska na tym podwójnie!

Rozwój, Czytelnia

Rozwój pracowników to niezwykle ważna dziedzina zarządzania zasobami ludzkimi. Niektórzy pracodawcy wciąż zapominają, że prawdziwym motorem napędowym biznesu nie są maszyny i urządzenia, a pracownicy. W rzeczywistości inwestycje w rozwój kadry pracowniczej czasem mogą przynieść więcej korzyści niż nowinki technologiczne. Dlaczego? Śpieszymy z odpowiedzią!

Lepszy pracownik to lepsza firma

Załóżmy, że wstawiasz do swojego zakładu nowoczesne urządzenie, które zastępuje kilka wysłużonych już maszyn, ale zapominasz o szkoleniu załogi z jego obsługi. W efekcie produkcja nie jest tak wydajna jak mogłaby być i zwiększa się liczba wadliwych produktów. Ten przykład dobrze obrazuje, że najistotniejszym składnikiem w rozwoju każdego przedsiębiorstwa jest  wykwalifikowana kadra. 

Jeśli Twoi pracownicy będą mieli wiedzę niezbędną do obsługi innowacyjnego urządzenia, nie tylko będą dobrze wykonywać swoją pracę, ale i wykorzystają zdobyte umiejętności do jej usprawnienia. Pracownicy objęci programami rozwojowymi, zachęcani do rozszerzania kompetencji, przyczynią się do zwiększenia potencjału firmy. Wartościowe zasoby ludzkie mogą stać się źródłem przewagi konkurencyjnej Twojego biznesu.

Rozwój zasobów ludzkich a zadowolenie z pracy

Dlaczego wysnuliśmy wniosek, że inwestycje w rozwój pracowników przyniosą Twojej firmie podwójne korzyści? Wynika to po pierwsze ze zwiększenia przewagi konkurencyjnej Twojego przedsiębiorstwa na tle innych firm. W końcu jakość Twoich produktów i usług to również zasługa pracowników! Po drugie – coraz więcej osób liczy na możliwość rozwoju w pracy. Według badań przeprowadzonych przez GoodHabitz we współpracy z Markteffect, 57% polskich pracowników uważa możliwość rozwoju za kwestię niezbędną do czerpania satysfakcji z pracy, a 46% badanych jest w stanie zmienić pracę, jeśli obecne miejsce zatrudnienia nie będzie dawać im szansy na poprawę swoich kompetencji. Oznacza to, że jeśli odpowiednio zadbasz o kwestie szkoleń w swojej firmie, Twoi pracownicy odwdzięczą się nie tylko bardziej samodzielną pracą czy lepszymi wynikami, ale i większą lojalnością. Przywiązanie do miejsca pracy, które spełnia oczekiwania pracowników, zaowocuje mniejszą rotacją. 

Stabilna, wykwalifikowana i usatysfakcjonowana kadra to coś, czego potrzebuje każde przedsiębiorstwo, które chce piąć się w górę. Zasoby osobowe są co najmniej tak samo ważne jak materialne. Obawa przed zmarnowaniem środków, przeznaczonych na rozwój, jest całkowicie nieuzasadniona! Jeśli chcesz pozyskać dodatkowe fundusze dla swojej firmy, które możesz zainwestować m.in. w szkolenia pracownicze, zapoznaj się z poradnikami dla przedsiębiorców na: https://firmove.pl/

W jakie szkolenia pracownicze warto inwestować?

Dla każdego przedsiębiorstwa korzystne będą szkolenia związane z wykonywaną działalnością. Obejmują nie tylko naukę korzystania z nowoczesnego urządzenia, ale i szkolenia w obszarze stosowania nowatorskich technik pracy. Z punktu widzenia kierownictwa istotne będą kursy poruszające tematykę zarządzania i przywództwa oraz rozwiązywania problemów. Aby usprawnić funkcjonowanie całego przedsiębiorstwa, warto zainteresować się tematyką zarządzania projektami oraz modelowania procesów. We współczesnym biznesie ważne są umiejętności twarde, ale coraz większe znaczenie zyskują też kompetencje miękkie, takie jak umiejętności interpersonalne. Bez względu na to, w jakie szkolenia zdecydujesz się zainwestować, zadbaj o to, aby przekazywaniu wiedzy merytorycznej towarzyszyły ćwiczenia praktyczne.

 

 

Newsletter

Wykorzystujemy pliki cookies.