Po co robisz to wszystko?

Rozwój, Czytelnia

Okres świąteczno - noworoczny jest dobrą okazją do tego, żeby zatrzymać się na chwilę i zadać pytania: Co jest dla Ciebie najważniejsze? Co jest podstawowym celem Twojego życia? Co nadaje kierunek wszystkim Twoim działaniom?  

Zabiegani, zapracowani i nastawieni na realizację kolejnych zadań nie mamy czasu na to by zastanowić się po co to wszystko robimy.
Takie podejście prowadzi do tego, że mimo osiąganych sukcesów ciągle nam „czegoś” brakuje, czujemy się wypaleni, tracimy zaangażowanie.

Twój wybór codzienny

Na co dzień pracuję z osobami, które w oczach innych „mają wszystko”, a jednak odczuwają, że coś jest nie tak, czują pustkę. Zrealizowały swoje ambicje, ale nie są usatysfakcjonowane. W takich sytuacjach często okazuje się, że przyczyna leży właśnie w poczuciu braku sensu życia lub w rozbieżności pomiędzy tym, co dla danej osoby jest ważne, a co manifestuje w swoich codziennych wyborach. Życie bez określonych wartości i priorytetów przypomina bieg chomika tracącego energię w kołowrotku. On nie ma wyboru, my na szczęście jesteśmy w pozycji uprzywilejowanej i możemy decydować dokąd zmierza nasze życie, na co przeznaczamy czas i energię.

Co sprawia, że życie ma sens? Co jest ważniejsze? Co da nam więcej satysfakcji niż gromadzenie kolejnych dóbr, czy powiększanie grona „znajomych” na facebooku ochoczo karmionych kolejnymi zdjęciami obrazującymi nasze sukcesy i podboje? Myślę, że większość z nas zatraca się często w takiej pogoni za mamiącymi nas złudnymi obiektami pożądania. Cierpią na tym również nasze relacje, bo brakuje na nie po prostu czasu i przestrzeni. Poza tym, czując pustkę możemy żyć w przekonaniu, że nie mamy zbyt wiele do zaoferowania innym.

Rozwiń samoświadomość z coachem

Co możemy zrobić, by pewnego dnia nie ocknąć się z poczuciem, że zmarnowaliśmy pół życia na realizację nieistotnych dla nas celów?  Możemy zainwestować swój czas na powiększenie samoświadomości, na przykład korzystając ze wsparcia coacha. Możemy również rozpocząć ten proces samodzielnie.

Popularnym narzędziem pomagającym w identyfikacji własnej misji życiowej jest ćwiczenie polegające na napisaniu swojej mowy pogrzebowej. Co chciałbyś usłyszeć po śmierci na swój temat od osób, które Cię dobrze znały: „Zarabiał tyle a tyle”, a może „Miał najlepsze wyniki sprzedaży”?

Oczywiście nie chcę w tym miejscu deprecjonować konkretnych, pragmatycznych celów jakie stawiamy sobie na co dzień, ale warto, żeby wynikały one z naszych nadrzędnych wartości, żeby przyświecał nam cel, który za ich pomocą bezpośrednio lub pośrednio realizujemy.
Pracując z osobami, które chcą dokonać zmian w swojej karierze, pomagam im upewnić się, po co tak naprawdę chcą osiągnąć wybrany cel. Chcesz więcej zarabiać? To świetnie. Do czego potrzebne są Ci te pieniądze? Jak chcesz za nie żyć? Co zyskasz poza pieniędzmi zarabiając więcej? Po co Ci to wszystko? Pomagam w odnalezieniu głębszego sensu, który często ukrywa się pod pierwszymi odpowiedziami.

Określając ważne dla nas wartości i uświadamiając sobie sens swojego życia zyskujemy motywację do działań, pozwalających na realizację zgodnych z nami celów życiowych. Stajemy się bardziej integralni i spełnieni, bo żyjemy w zgodzie z prawdziwym sobą.

...

Niezależnie czy chcemy zmian w karierze, czy budujemy strategię rozwoju naszej firmy czy podejmujemy się innych życiowych wyzwań - warto zastanowić się nad tym, co w naszym życiu ma największy sens. Warto odnaleźć w swoim życiu samego siebie.  

Zastanów się jak chcesz, żeby wyglądało Twoje, życie? W co chcesz inwestować swój czas? Na czym Ci najbardziej zależy? Zacznij żyć w zgodzie z sobą i swoimi wartościami, nie tylko od święta.

Drukuj artykuł
Małgorzata Binias-Wilga

International Coach Federation, Oddział Śląsk

Akredytowany Coach ICF. Trener szkoleń i warsztatów z zakresu rozwoju kompetencji psychospołecznych z zastosowaniem technik coachingowych. Jako coach biznesowy specjalizuje się w coachingu ukierunkowanym na wzrost osobistej skuteczności przy jednoczesnym zachowaniu równowagi oraz satysfakcji z pracy. W pracy szkoleniowej i coachingowej wykorzystuje doświadczenie menedżerskie oraz wykształcenie psychologiczne.
Pomaga również mamom w dokonywaniu zmian w karierze, które pozwalają im odzyskać równowagę oraz zadbać o siebie.

Newsletter

Wykorzystujemy pliki cookies.