Co Polaka w pracy rozprasza?

Rozwój, Czytelnia

Facebook, przerwa na kawę, poczta internetowa, plotkarski portal, przekąska, sms i już można siadać do pracy. Jeszcze tylko wykonamy jeden telefon... Coraz więcej osób przyznaje, że ma problemy ze skupieniem się na swoich obowiązkach. Każdego dnia atakuje nas wiele bodźców, które sprawiają, że ciężko się skoncentrować. Co najczęściej rozprasza nas w pracy?

Najbardziej efektywnym, a jednocześnie najtrudniejszym sposobem na produktywne wykonywanie pracy jest zaplanowanie sobie dnia i trzymanie się tego planu przez cały dzień. Tymczasem, wiele osób pracuje dość chaotycznie, robiąc przerwy na sprawdzenie portali społecznościowych, serwisów informacyjnych czy zrobienie kawy. Brak planu prowadzi do dezorganizacji - zamiast zabrać się od razu do pracy, zastanawiamy się od czego zacząć, marnując swój czas.

Pilne, ważne... postaw na priorytety!

W drodze do pracy lub zaraz po przyjściu, warto uszeregować zadania od najpilniejszych i wymagających naszej największej uwagi do tych mniej istotnych. Jeśli z najtrudniejszymi zadaniami uporamy się na początku, przez resztę dnia nie będą nam one ciążyły. Dobrze także ustalić sobie system przerw i wynagrodzeń np. po wykonaniu tego zadania pójdę po kawę lub o godzinie 12:00 mam półgodzinną przerwę na obiad. Taki plan pomoże usystematyzować pracę i sprawi, że nie będziemy chodzić po napój co kilka minut. Oczywiście, pod warunkiem, że będziemy go przestrzegać.

Lista "rozpraszaczy"

Niestety, w pracy istnieje wiele “rozpraszaczy”, które mogą przeszkadzać nam w skupieniu się na naszych obowiązkach. W obecnych czasach jednym z najskuteczniejszych rozpraszaczy jest Internet. Sprawdzanie poczty, oglądanie zdjęć znajomych i komentowanie ich postów zajmuje niektórym kilka godzin dziennie. Do tego dochodzą serwisy informacyjne przedstawiające najnowsze informacje z kraju i świata. Co zrobić, by nie dać się pochłonąć w pracy przez wirtualny świat? Wymaga to, przede wszystkim, silnej woli. Jeśli ktoś ma napięty grafik i dużo zadań do wykonania, najlepiej, żeby w ogóle nie włączał portali społecznościowych. Można też zablokować sobie na kilka godzin do nich dostęp i włączyć je dopiero w przerwie obiadowej, z kolei wiadomości ze świata najlepiej sprawdzać przy śniadaniu przed wyjściem z domu. Jest to bardzo dobre wyjście ponieważ łączy zaspokojenie ciekawości i zapotrzebowania na informacje, jak i porannego głodu. Śniadanie jest najważniejszym posiłkiem dnia i wyłączenie go ze swojej diety może spowodować, że największym rozpraszaczem będzie dla nas… głód. W momencie, w którym zaczynamy myśleć o jedzeniu, nie ma mowy o efektywnej pracy. Jeśli nie mamy czasu na zjedzenie śniadania w domu koniecznie zabierajmy ze sobą do pracy wartościową przekąskę.

Nie tylko Internet

Portale społecznościowe wyłączone, śniadanie zjedzone, a mimo to ciężko o koncentrację? Bardzo często rozpraszają nas współpracownicy. Zwłaszcza jeśli pracujemy w tzw. open space. Ich wizyty w naszym pokoju, pogawędki i żarty mogą skutecznie rozpraszać uwagę. Jeśli mamy dużo pracy i nie chcemy być zaczepiani przez kolegów z biura, dobrym rozwiązaniem będzie włączenie muzyki. Spokojna melodia pomoże się skoncentrować i odciąć od biurowych hałasów. Osoby, którym muzyka utrudnia skupienie, mogą po prostu założyć na głowę słuchawki - jest to wyraźny znak, że jesteśmy zajęci i nie chcemy by nam przeszkadzano.

 ...

Codziennie jesteśmy wystawieni na działanie rozpraszających bodźców. Nie można jednak pozwolić, by zdezorganizowały naszą pracę. Częste zaglądanie na portale społecznościowe, czy zbyt długie pogawędki ze współpracownikami mogą sprawić, że nie zdążymy wykonać naszych obowiązków w pracy i będziemy musieli zabrać je do domu. Warto dołożyć wszelkich starań, by wykonać swoją pracę najlepiej jak potrafimy, a po wyjściu z biura zamknąć za sobą drzwi i odpocząć.

Drukuj artykuł
Sandra Kluza

Smart MBC, Poznań

W swojej pracy zajmuje się działaniami employer brandingowymi oraz wdrażaniem nowych narzędzi HR. Celem jej pracy jest tworzenie dedykowanych rozwiązań dla firm i działów HR, a także usług i narzędzi z przeznaczeniem dla pracowników i kandydatów.

Newsletter

Wykorzystujemy pliki cookies.